Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

19

Mart
2014

İkinci El Telefon Almadan Önce Hangi Kontrolleri Yapmalıyız?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

ikinci-el-telefonYüksek fiyatlı bir telefona daha az ücret ödeyerek sahip olmanın yollarından bir tanesi de ikinci el piyasasından satın almaktan geçiyor. Daha önce bir başkası tarafından kullanılmış ve satılığa çıkartılan bir telefona sıfırından daha az ücret ödeyerek sahip olabilirsiniz. Tabi eğer ikinci el bir telefon satın almaya karar kıldıysak, vereceğimiz paranın da karşılığını alabilmek ve daha sonradan üzülmemek için önceden bazı kontrollerini yapmalıyız. Peki hangi temel kontroller yapmamız gerekiyor?

IMEI Kontrolü

Bir telefonun ülkemize kaçak olarak mı getirildiği, IMEI numarasının kayıtlı olup olmadığını IMEI kontrolünü yaparak öğrenebiliriz. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için “IMEI Nedir? IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Bu yazımızın sonunda verdiğimiz IMEI Sorgulama http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php sayfasından yapacağınız sorgulama sonucunda “durumu” satırından ülkemizde kayıtlı mı, değil mi öğrenebiliriz.

Faturası Ve Garantisi

Eğer telefonun ülkemizden satın alındığına dair faturası yer alıyorsa hangi tarihte satın alındığını da burada görebiliriz. Henüz üzerinden 2 yıl geçmediyse telefonu garanti belgesi ve faturasıyla birlikte alabilirsiniz ve bu 2 yılı doldurana kadar garantisinden de yararlanabilirsiniz. İkinci el telefonlarda garanti süresinin devam ediyor olması da bir avantajdır.

Fiziksel Kontrol

İkinci el telefon alırken dış kontrolünü mutlaka yapmalıyız. Ekranında, kasasının ön ve arka tarafında çizikler var mı, çiziklerin oranı ne kadar gözle inceleyebiliriz. İkinci el telefonlarda genel kullanıma bağlı çiziklerin olması doğaldır fakat bu çiziklerin çok fazla olması, çizikler dışında derin darbe yarıklarının olması telefonun genel görünümünü bozabilir. Satın almadan önce bunu mutlaka değerlendirmelisiniz.

Dış kasadaki çiziklerin azlığı veya çokluğunu önemsemeyebilirsiniz ancak ekranda yer alan en ufak çizikler bile rahatsız edici olabiliyor. Öncelikle ekranda bir jelatin var mı, yok mu bakmak lazım. Eğer ilk alındığı jelatini veya daha sonradan koruma amaçlı kaplanan ekran koruyucu jelatin varsa bu önemli bir avantajdır. Ekranın kendisi büyük ihtimalle çiziksizdir.

Daha Derin Ekran Kontrolü

Telefonların en önemli kısımları ekranları. Özellikle artık piyasayı sarmış dokunmatik ekranlı telefonların ekranları çok daha kolay zarar görebiliyor. Bu nedenle biraz önce bahsettiğimiz çizik kontrolünden daha fazlasına ihtiyacımız var. Telefonu öncelikle açmalı ve ekranın doğru şekilde çalışıp çalışmadığını görmeliyiz. Ekranda arkaplanda yer alan resmi dikkatlice inceleyip herhangi bir yerinde görüntü bozukluğu verip vermediğini görebiliriz.

Dokunmatik ekranlarda aşırı basınç, çarpma gibi durumlar karşısında bazı noktalarda ölü piksel adı verilen durum oluşuyor. Yani burada yer alan pikseller görüntü vermemeye başlıyor. Böyle bir yer var mı, dikkat etmeliyiz.

Telefonun Genel İşlevlerinin Kontrolü

Mümkünse telefona kendi SIM kartımızı takarak bir kere açmalıyız. Daha sonra şu kontrolleri yapabiliriz:

 • Telefon doğru şekilde açılıyor mu?
 • SIM kartımızı görüyor mu?
 • Arama yapabiliyor muyuz?
 • Arama sırasında bizim sesimiz karşı tarafa, karşı tarafın sesi bize iyi şekilde iletiliyor mu?

Aynı şekilde hafıza kartı girişi olan telefonlarda hafıza kartını görüp görmediğini de deneyebiliriz.

Telefonun Diğer Özelliklerinin Kontrolü

Telefonun her bir özelliğini tek tek kontrol etmek belki de zor olacaktır fakat başlıca özelliklerini kontrol ederek bunların çalışıp çalışmadığını görebiliriz:

 • Bluetooth bağlantısında sorun var mı?
 • Wi-Fi ile internete bağlanabiliyor mu?
 • 3G özelliği sorunsuz çalışıyor mu?

Telefonun Kamerasının Kontrolü

Özellikle üst düzey telefonların kamerası birçok ihtiyaca uygun. Ek bir fotoğraf makinasına ihtiaç duymuyoruz. Eğer alacağınız ikinci el telefonda da kamera sizin için çok önemliyse detaylı şekilde inceleyebilirsiniz:

 • Fotoğraf ve video işlevleri doğru şekilde çalışıyor mu?
 • Kamerasının lensinde çizikler var mı?
 • Görüntü çekerken lensten kaynaklı bir problem oluşuyor mu?
 • Fotoğraf ve video çekerken iyi bir çekim kalitesi sağlıyor mu?

Sonuç

Sıfır alınacak bir telefonda teknik özellikler genel itibari ile bellidir ancak ikinci elde dikkat etmemiz gereken farlı noktalar vardır. Bu anlattığımız noktalara ve benzerlerine dikkat ederek daha iyi bir seçim yapabilirsiniz. Biz uzun uzun yazsak da aslında bu kontrollerin birçoğunu yapmak pek de zor değil. Bir telefonu satın aldıktan sonra çeşitli arızaları farketmek istemiyorsak baştan önlemimizi alabiliriz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

  Gorkem

  Nis 11, 2014

  Telefon alırken ikinci el mi sıfır mı alsam diye tereddütte kalmıştım. Yine sonunda sıfır almış olsam da aslında bu belirttiğiniz özelliklere dikkat ederek iyi bir ikinci el telefon da bulunabilir.

  Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim