Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

22

Mart
2014

Microsoft’un Windows XP’ye Desteğini Kesmesi Ne Anlama Geliyor?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Microsoft  |  Yorum: Yok  

windowsxpKuşkusuz ki Microsoft’un işletim sistemleri göz önüne alındığında bilgisayar kullanıcılarının hayatından en fazla iz bırakan işletim sistemi Windows XP idi. Artık bilgisayarlara yakınlığı olan birçok kişi XP’yi terkedip günümüzde Windows 7, Windows 8 gibi güncel işletim sistemlerini kullanmaya başladı. Ancak hala daha Windows XP kullanan bilgisayarların sayısı hiç azımsanmayacak ölçüde.

Microsoft, büyük başarılar elde eden XP’nin arkasından Vista işletim sistemini çıkarmış dahil olsa büyük bir hüsran yaşamıştı. XP gibi başarılı ve sevilen bir işletim sistemine güvenlik açısından destek vermeye yıllar boyu devam eden Microsoft bir süre önce yaptığı duyurusu ile bu desteğini keseceğini açıkladı.

Şu anda belli olan tarih 8 Nisan 2014. Bu tarihten itibaren Microsoft, Windows XP için destek vermemeye başlayacak.

Peki bu tam olarak ne anlama geliyor?

Artık Microsoft, XP için güvenlik güncelleştirmeleri yayınlamayacak. Üzerinde çalışmalar yapmayacak. Microsoft Security Essentials gibi programların kullanılmasına izin vermeyecek.

Peki Microsoft neden böyle bir şey yapıyor?

Microsoft, haklı olarak, yıllardır XP için sunduğu desteğe artık bir son vermek zorunda kaldı. Artık Windows 8 ve daha yeni Windows sürümleri için çalışmayı daha uygun gören Microsoft 12 yıldır verdiği desteği kesme konusundaki kararı açıkladı.

Bu durum ne gibi sonuçlar doğuracak?

Başta da belirttiğimiz gibi Windows XP kullanan hala çok fazla bilgisayar var. Microsoft tarafından bu bilgisayarlara verilen güvenlik desteğinin, teknik desteğin, güncellemelerin kesilmesi demek artık ortaya büyük güvenlik açıklarının çıkması anlamına geliyor. XP kullanan bilgisayarlar artık güvenlik konusunda zayıf, korumasız ve sanal saldırılara karşı açık hale gelebilir. Ayrıca verilen güvenlik güncellemelerinin kesilip saldırılara açık hale gelen XP bilgisayar daha da fazla sanal korsanların hedefi haline gelecektir.

XP kullanıcıları ne yapmalılar?

Yapılması gereken en doğru şey tabi ki daha yeni bir Windows sürümüne geçmek olacaktır. En güncel Windows sürümü olan Windows 8’in sistem gereksinimlerine dikkat edilmeli ve bu sürüm öncelikle düşünülmelidir ancak XP kullanan birçok eski bilgisayarda bu durum olumlu sonuç yaratmayabilir, sistem özellikleri yeterlilik göstermeyebilir.

Windows 8 yerine Windows 7 gibi daha eski sürümleri tercih etmek de bir seçenek olacaktır. Fakat bilgisayarınıza uygun olan yeni bir Windows sürümü yer almıyorsa eğer sanal güvenliğiniz için bilgisayarınızı yenilemek zorunda olabilirsiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim