Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

23

Mart
2014

Twitter Yasağı Ve Sansür Kavramı

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Twitter  |  Yorum: Yok  

twitterİnternet düzenlemesi adı ile Türkiye’de geniş yankı bulan yasa değişikliklerinin ardından birkaç gündür Twitter yasağı sürekli konuşulur oldu. Twitter’ın yasaklanması ile birlikte gelen çeşitli tepkiler bilgi kirliliği oluşumuna sebep oldu. Twitter yasağı ve sansürler üzerine söylenebilecek, açıklanabilecek çok fazla şey olsa da kısa bir yazı ile sadece Weblopedi bakışını ortaya koymak istedik.

Twitter’ın yasaklanması konusunda birçok sebep işaret edilse de asıl sebep Twitter’ın, devlet kurumlarının bütün isteklerini yerine getirmeyi, hükümetlerin kontrolüne girmeyi reddetmesidir.

Müstehcen içerikli sahte hesapların açıldığı yönündeki iddialar karşısında Twitter’ın hali hazırda zaten iyi bir şekilde uyguladığı politikası olduğunu hatırlamak gerekiyor. Yapılan gerekli başvurular neticesinde başvuru yerinde bulunursa eğer Twitter şikayet edilen hesabı kapatabiliyor. Devlet kurumları da bu şekildeki durumlar karşısında resmi bir başvuru yaptıkları takdirde başvurular kabul ediliyor. Yani aslında Twitter’ın hesap kapatma yönünde karşı çıkmadığını biliyoruz. Arkada başka neler var neler?

Twitter yasağını destekleyen, Twitter’a karşı duruş sergileyen hükümet tarafında durum biraz daha garip. Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Twitter yasağına rağmen bu yasağı delip kullanmaya devam edenler arasında. Yine yasağı destekleyen kişilerin de Twitter’ı kullanmaya devam ettiğini görüyoruz.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Twitter yasağının ardından olaya bakış açısını Twitter’dan dile getirdi.

Twitter yasağı her şeyin bir başlangıcı. Hükümet kontrolüne alınmaya çalışılan internette, dik duran dünyaca ünlü sosyal ağ Twitter’ın ardından Facebook gibi tüm sosyal ağlar da, videoların yayınlandığı Youtube gibi video platformları da, yasağa karşı çıkan herhangi bir web sitesi de tehlikede. Sonunda ise Türkiye’de doğrudan internetin yasaklanması mı var acaba?

DNS değiştirerek Twitter’a giriş yapmayı başaran kişilere de engel geldi. IP bazlı engellenen Twitter’a artık DNS değiştirerek de girmek pek mümkün gözükmüyor.

Yazımızın devamında Serdar Kuzuloğlu’nun Diken’deki yazısını okuyarak devam edelim istiyorum. Kendisi tüm hatları ile çok iyi şekilde açıklamış.

Weblopedi.net olarak Twitter yasağına karşıyız. Çünkü Twitter gibi bir sosyal ağın dahi hızla yasaklanabilmesi demek tüm karşıt görüşlü web sitelerinin tek tek hiçbir sebep gösterilmeden yasaklanabilmesi anlamına geliyor. Her şeyin sonunda olacak olan da Türkiye’nin internetine olacak.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim