Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

26

Mart
2014

Bilgisayarlar Yerini Mobil Cihazlara Bırakıyor

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

mobil-cihazlarSadece masaüstü bilgisayarlar değil, artık dizüstü bilgisayarlar bile birçok kişi için fazladan yük konumunda. Çünkü artık günümüzde masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarla yapabileceğimiz birçok işlemi mobil cihazlarla da yapabiliyoruz. Üstelik sadece bu kadarla da sınırlı kalmayıp klasik bilgisayarların yapamadıklarını tablet bilgisayarlar veya akıllı telefonlar çok kolaylıkla yapabiliyor.

Tabi hala daha masaüstü/dizüstü bilgisayarların kendilerine has yetenekleri var. Birçok yazılım ancak bu tür cihazlarda çalışabiliyor. Birçok üst düzey güç isteyen program da ancak bu tip bilgisayarlarda kullanılabiliyor. Ancak yönelim tablet bilgisayarlara ve akıllı telefonlara doğru devam ediyor.

Klasik bilgisayar kullanımında aklımıza gelen birçok şeyi mobil cihazlarda da yapmamız olası: internete girmek, sayfalar arasında dolaşmak; blogları, makaleleri, e-kitapları ve benzeri dosyaları okumak; cihazımız üzerinden dokümanlar, sunular oluşturmak ve daha da fazlası.

Tüm bu özelliklerin dışında mobil cihazlarda kullanabildiğimiz yüzlerce farklı uygulama günlük yaşamımızda da bizlere yardımcı oluyor. Örneğin takvim uygulamalarını kullanarak günlük tempomuzu programlayabilir, hangi gün hangi saatte ne işimiz olduğunu ajanda mantığı ile düzenleyebiliriz. Çeşitli hatırlatmalar belirleyerek o gün o saati unutma ihtimalimizi de ortadan kaldırabiliriz.

Mobil cihazlar dizüstü bilgisayarlara göre daha hafif, taşınmaları daha kolay. Ayrıca anlık kullanım için daha uygun. Dizüstü bilgisayarımızı yanımızda taşıyor bile olsak takside, otobüste, herhangi bir yerde çıkartıp çeşitli işlemlerimizi yapmamız pek olası ya da kolay değil. Ancak telefon veya tablet üzerinden nerede olursanız olun anında mail gönderip alabilirsiniz ya da bankacılık işlemlerinizi yapabilirsiniz. Açılmasını bekleme derdi yok, tek elle dahi kullanıma olanakları var.

Tablet bilgisayar ve akıllı telefonlar için fiyat aralıkları da daha uygun. Çok düşük ücretlerden başlayıp yükselen bir aralıkta ihtiyacınıza uygun bir mobil cihaz edinebilirsiniz ancak bilgisayarlarda bu aralık çok daha üst seviyelerden başlıyor. Belki de kullanmayacağımız birçok özelliğine de boşuna para vermiş oluyoruz klasik tip bilgisayarlarımızda.

Sonuç olarak hepsini toparlarsak eğer masaüstü veya dizüstü bilgisayarlara karşı bir tavırda durup mobil cihazlara yönelik adımlar atmıyoruz. Sonuçta bu yazıyı da bir dizüstü bilgisayar üzerinden yazıyoruz. Ancak günümüzde teknolojinin ilerleyişi bizi asıl ilgilendiren kısım: akıllı telefonların ortaya çıkışı ve arkasından gelen tabletler; her geçen yıl da cihazların daha da gelişerek karşımıza çıkmaları.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim