Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

31

Mart
2014

Sahte Güvenlik Yazılımlarına Dikkat Edin

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, İnternet  |  Yorum: Yok  

guvenlikGerek bilgisayarlarımız, gerek mobil cihazlarımız için sanal güvenlik yazılımları çok önemli. Dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı çeşitli virüs programlarını ve diğer güvenlik yazılımlarını tercih edebiliyoruz. Fakat seçtiğimiz güvenlik programının gerçekliğinden emin miyiz? O halde güvenliğimizi sağlamak isterken bir anda saldırılara daha da açık hale gelmemek için dikkat etmemiz şart.

Birçok sahte uygulamanın adında security, güvenlik gibi kelimeler geçse de aslında sizi tehlikeye atıyorlar. Sahte güvenlik yazılımlarını herhangi bir cihazınıza kurduğunuzda cihazınızı saldırılara açık hale getirebiliyor. Ya da bunun yerine doğrudan kendisi içeriden cihazınızı fethedebiliyor. Doğrudan cihazınıza zarar vermeyip gözü cüzdanınızda olan sahte yazılımlar da yok değil. Bu yazılımları bilgisayarınıza yükleyip tarama yaptırdığınızda çeşitli zararlıları bulduğunu iddia ediyor ve temizlemek için ücretli bir sürüm için para ödemenizi istiyor. Bu şekilde aslında zararlı bir yazılım yokken paranızı almaya çalışabiliyor. Bu tür bir sahte yazılımdan korunmak için mutlaka adı bilinen, güvenilir bir güvenlik yazılımı edinmek doğru olacaktır.

Sadece sahte yazılımlar değil, gerçek antivirüs yazılımlarının da sahteleri aramızda dolaşabiliyor. Aynı isimde, aynı görünüşte fakat çeşitli zararlıları içerisinde barındıran bu tür yazılımlar genellikle güvenilmeyen sitelerden yapılan indirmeler sonucunda yayılıyor, özellikle de ücretli bir güvenlik yazılımını ücretsiz olarak indirmeye çalışırken. O halde yapmamız gereken yine çok basit oluyor. Güvenlik yazılımlarını bilgisayarımıza indirirken mutlaka ya resmi sitelerini ya da güvenilir indirme sitelerini tercih etmeliyiz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

    Gorkem

    Nis 11, 2014

    Evet sürekli haberlerini duyuyoruz bu tip olayların. Telefonumuza uygulama indirirken de telefonumuza zarar vermeyecek olanları bulmamız şart.

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim