Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

2

Nisan
2014

Teknoloji Üzerine Açılabilecek Site Önerileri

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Teknoloji, Webmaster  |  Yorum: Yok  

teknolojiWeb sitesi sahibi olmak isteyen birçok kişinin teknolojiye olan yakınlığı sonucunda teknoloji içerikli sitelerin sayısı oldukça arttı. Bu sebeple teknoloji üzerine ilgi duyan kişiler de web sitesi açmadan önce şüpheye düşüyorlar. “Acaba teknoloji blogu açsam tutar mı?”, “Acaba hangi konu üzerine blog açabilirim?” gibi sorularla sıkça karşılaşıyoruz. Biz de teknoloji ile bağlantılı fakat doğrudan genel teknolojiyi hedef almayan, daha özel, daha spesifik konuları sizler için sıraladık. Teknolojiye ilgisi olan ve teknolojinin bir alanına yönelmek isteyenler için hazırladığımız bu listede beğendiğiniz bir alt başlığı seçerek blogunuzu o doğrultuda geliştirebilirsiniz.

Aşağıda sıraladığımız konuların ortak özelliği, teknoloji ile bir yerden bağlantılı olmaları. Teknolojiye yakın olan kişiler hepsine ilgi duymayabilir ancak birbirinden çok farklı olan bu dallar arasından siz de elbet beğenebileceğiniz bir konuyu listemizde bulabilirsiniz.

Listemize geçmeden önce şu soruyu cevaplayalım: neden böyle bir liste yaptık? Genel teknoloji üzerine artan blog sayısı ile birlikte blog tarzı site açmak isteyen kişiler daha özel konular aramaya başladı. Çünkü biliyoruz ki site içeriğimizi genişlettikçe site içeriğimiz dağılmaya başlıyor fakat site içeriği daha özel bir konu üzerine yöneldikçe o konuda başarı daha da artabiliyor. Bu nedenle işte aşağıdaki listemizi oluşturduk. Listemizde teknoloji ana başlığında niteleyebileceğimiz bazı alt başlıklar var. Peki hangi başlık size göre?

Mobil Teknoloji

Her ne kadar teknolojinin bir alt başlığı olarak görsek de mobil teknoloji de kendi içerisinde çok geniş bir alan aslında. Bu sebeple doğrudan mobil teknolojinin geneline yönelebileceğiniz gibi mobil teknolojinin de bir alt başlığını tercih edebilirsiniz.

Mobil teknolojiyi de özelleştirerek alt başlıklara ayırmak istersek eğer:

  • Mobil cihazlar: Telefonlar, tabletler, akıllı saatler ve Google Glass gibi diğer giyilebilir teknolojiler. Ayrıca bu mobil cihazların kullandığı, yaygın bilinen, Gorilla Glass ve Carl Zeiss Lens gibi ortak parçalar hakkındaki yazılar da bu konulara dahil edilebilir.
  • Mobil işletim sistemleri: Android, IOS, Windows Phone, Blackberry OS gibi mobil işletim sistemlerinin hepsini veya yalnızca bir tanesini kapsayan konular.
  • Mobil uygulamalar: Farklı işletim sistemlerine yönelik çeşitli uygulamaların denenerek tanıtıldığı, olumlu ve olumsuz yönlerinin tanıtıldığı bir tema kurulabilir. Ancak ücretli uygulamaların ücretsiz hallerini dağıtmak gibi fikirler üzerine gitmemek lazım. İndirme linki sağlamak yerine kullanıcıları Google Play, Apple Store gibi resmi indirme bağlantılarına yönlendirmek daha iyi olacaktır.

Televizyon Teknolojileri

Tüplü televizyonların modası çoktan geçmiş olsa da “televizyon” genel kavramının modası çok uzun süre hiç geçmeyeceğe benziyor. Sürekli yeni geliştirilen teknolojilerle birlikte televizyonlar her evde yerini buluyor. Doğal olarak televizyonlara olan ilgi çok büyük. Bu sebeple sadece televizyon ve yeni televizyon teknolojileri üzerine bir blog düşünebilirsiniz. Geliştirilen ekran teknolojileri ve diğer teknolojiler. 3D televizyonlar ve gözlüksüz 3D teknolojisi, aynı televizyondan farklı gözlükler sayesinde farklı kanalların izlenebilmesi, kavisli ekranlar ve daha birçok ilginç başlığı blogunuzda ele alabilirsiniz. Ayrıca ilginiz ve merakınız varsa piyasaya yeni sürülen televizyonların incelemelerini ve karşılaştırmalarını da blogunuzda yapabilirsiniz.

Bilgisayar Teknolojileri

Televizyon teknolojilerinde bahsettiklerimize benzer olarak bilgisayar teknolojilerini de kullanabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarlar üzerine yoğunlaşırken tablet bilgisayarları da konu içeriğinize dahil edebilirsiniz. Bilgisayarlar demişken bilgisayar programlarını da tanıtabilir, olumlu ve olumsuz yönlerini inceleyebilirsiniz. Fakat burada da ücretli bilgisayar programlarını crackli versiyonlarını paylaşmamaya dikkat etmeliyiz.

Bahsettiğimiz bilgisayar başlığı daha genele yönelikti fakat ilginiz varsa bilgisayarlarda hardware yani donanım alanına da yönelebilirsiniz: bilgisayar parçaları, bilgisayar elemanlarının çeşitleri ve seçenekleri, farklı modellerin özellikleri gibi.

Bilgisayarların donanımı dışında software yani yazılım bazlı da odaklanmanız mümkün. Bilgisayarların işletim sistemleri, farklı bilgisayar yazılımları, konu ile ilgili nasıl yapılır gibi anlatımlar burada mümkün.

Fotoğrafçılık

Fotoğraf makineleri, kompakt makineler ve DSLR makineler, fotoğraf makineleri için lensler, fotoğrafçılık alanındaki çeşitli terimler, fotoğraf makinelerinin çeşitli özellikleri, bu alandaki yeni teknolojik gelişmeler, markaların çıkardıkları yeni modellerin incelenmesi gibi birçok konuyu bu alandaki bir bloga dahil edebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz blog içeriğinizi daha da genişletmeniz mümkün. Örneğin fotoğraf makinesi aksesuarları, farklı ortam ve konular üzerinde çekim yöntem ve önerileri gibi konular da blogunuzun gidişatına göre dahil edilebilir.

Medikal Teknoloji

Teknolojinin sağlık alanındaki karşılığı diyebileceğimiz medikal teknolojiye ilgi duyarsanız eğer iyi bir seçenek olabilir. Sağlık alanındaki teknolojik ilerlemeleri, teknolojinin medikal alandaki geçmişini, bugününü ve geleceğini ele alabileceğiniz bir blog düşünebilirsiniz. İlaç veya tedavi yöntemi tavsiyelerine kaymamaya dikkat edin. Çünkü yasal değil.

Diğer Teknolojiler

Biz başlıca aklımıza gelen konu başlıklarını sıralamış olsak da teknoloji kavramı bunlarla sınırlı değil tabii ki. Teknoloji dendiği zaman çok geniş bir yelpaze gelebilir aklımıza. O sebeple sonuna “teknolojisi” ekleyebildiğiniz her blog konusu üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Blogunuzu bu şekilde farklı alanlara yönlendirirseniz alanınızda başarılı olma şansınız daha da artar diyebiliriz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim