Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

5

Nisan
2014

Kendi İnfografiklerinizi Oluşturarak Ziyaretçilerinizi Etkileyin

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, İnternet, Webmaster  |  Yorum: 1 

infografikWeb sitesi sahipleri için sitelerinde yer verdikleri bilgileri ziyaretçi tarafına geçirebilme büyük önem kazanıyor. Yanlış şekilde yapılandırılmış bir blog içeriği karşısındaki ziyaretçiler giriş yaptıkları gibi anında çıkıyorlar. Bu da web siteleri için verim alınamamış ziyaretçilerin oluşması demek. Bunun çeşitli sebepleri olduğunu görüyoruz, ancak çözümü için iyi bir yöntem kendi infografiklerinizi oluşturmatan geçiyor olabilir.

Öncelikle infografik kavramı ile ilgili ayrıntılı bilgi için İnfografik Nedir? başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Uzun ve okunması güç yazılar, birçok kelime arasında kaybolan bilgiler ziyaretçiler karşısında tam bir karmaşa gibi gözükebiliyor. Bunu engellemek için yazılarımızda çeşitli yöntemler izleyebiliriz. En iyi yöntemlerden bir tanesi de infografik oluşturmak. Yazımızın içerisinde verdiğimiz bilgileri uzun paragraflarla kullanıcılarımıza sunmaktansa tercihimizi kelime yoğunluğundan uzak olup doğrudan ana bilgiye yoğunlaşan, görsel olarak kuvvetli infografiklerden yana kullanıyoruz.

İnfografiklerin birçok avantajı var. Belirttiğimiz gibi asıl vermek istediğimiz bilgiyi, özellikle de istatistiksel bilgileri görsel açıdan kuvvetlendirerek ziyaretçilerimize sunabiliyoruz. Ayrıca ziyaretçilerimizin infografikleri okuması da kolay hale geliyor. Doğru şekilde yapılandırılmış bir infografik içeriği olan yazılarda kullanıcılar girdikleri ilk saniyelerde çıkış yapma eğilimlerinden vazgeçip doğrudan infografiği incelemeye yönelebiliyor.

Doğru bir infografik oluşturmak demek koymak istediklerimizi bir görselde sadece yazmak demek değildir. Görselin göze kötü görünmemesi, kalabalıktan uzak olması gerekir. Ayrıca hangi bilgilerin infografik içerisinde verileceğine, yazıların boyutlarına, bilgilerin sıralanmasına da dikkat etmek şart. Daha iyi fikir sahibi olabilmek için infografik örneklerini internette arayabilirsiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    bakım oyunları

    Nis 06, 2014

    Teşekkür ederim. Yazınız oldukça güzel olmuş.

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim