Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

8

Nisan
2014

Nokia, X Serisi İle Android Dünyasına Giriyor

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Android, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

nokia-xBir süre önce Nokia tarafından tanıtılan ve bizlerin de merakla beklediği Nokia X serisine gün geçtikçe daha da yaklaşıyoruz. Nokia’nın internet sitesi üzerinden özelliklerine yer verdiği 3 yeni model, Nokia X serisi adı altında kullanıcılarının karşısına çıkacak. Heyecanla beklediğimiz Nokia X’in en ayırt edici özelliği ise Android işletim sistemine sahip olması.

Akıllı telefon pazarının hızlı yükselişi zamanında, Symbian işletim sisteminden vazgeçmeyerek teknoloji dünyasında Nokia’nın en büyük hatalarından bir tanesini yaptığını düşünenler oldukça fazla. Apple telefonlarını geliştirirken Android yükselişe geçmişken Symbian ile yoluna devam etmeye çalışan Nokia maalesef çok gerilerde kalmış ve çareyi piyasada yine fazla pay bulamayan işletim sistemi Windows Phone’da aramak istemişti.

Windows Phone tercihi her ne kadar zamanına göre yapılabilecek en iyilerden bir tanesi olmuş da olsa, yükselişe geçilmiş de olsa sonunda elde edilen başarı yine beklenenlerin gerisinde kaldı. En azından yarışa dahil olduğunu biraz olsun gösterebilmişti. Fakat tüm bunlar gelişirken teknoloji takipçilerinin birçoğu neden Windows Phone’un tercih edildiğini neden Android’e yönelmediklerini merak etmiş, eminiz birçok kişi de keşke Android’li bir Nokia olsa diye düşünmüştür.

Evet, biz de onlardandık. Nokia için geç kalınmış bir zamanda Windows Phone tercihinin doğru olduğunu düşünüyoruz fakat yine de Nokia’dan Android’li telefonlar da beklemedik değil. İşte sonunda beklenen oldu.

Uzun bir hikaye kısmının ardından geldik günümüze. Nokia’nın piyasaya sürmeye hazırlandığı Nokia X serisindeki telefonlar Android işletim sistemine sahip. Artık Android’in geniş dünyası Nokia markalı bu cihazlara da açık olacak. Android işletim sistemini kullanan üç farklı Nokia telefonun tanıtımı yapıldı şu ana kadar. Birlikte piyasaya sürülecek olan 3 Nokia X serisi modeli için ayrıca yazılarımızla tanıtımlarımızı yapacağız ama gelin geneline bir göz atalım.

Nokia X serisi altında tanıtılan modeller Nokia X, Nokia X+ ve Nokia XL. Nokia X serisine Lumia’larda olduğu gibi renkli ve kutucuklu bir tasarım hakim. Nokia X ile X+ arasında pek fazla fark olduğu söylenemez. X+’ta RAM bir miktar daha fazla. XL’ın öncelikli ayırıcı özelliği ise Nokia X’te olan 4 inçlik ekran XL’ta 5 inç kadar. Yani XL büyük ekran sevenlere biraz daha hitap eder nitelikte. Belirttiğimiz gibi 3 modelin de ayrıntılı incelemelerini ayrıca yapacağız.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim