Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

10

Nisan
2014

Bloglara Ne Zaman Reklam Eklenmelidir?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, İnternet, Webmaster  |  Yorum: Yok  

blogBazı kişiler bloglarını sadece hobi amaçlı açarken bazıları ise bu işe para kazanma isteği ile de girerler. İnsanların sevdiği iş blog yazarlığı ise bir blogu yönetirken oradan para da kazanabiliyor olma isteği oldukça doğal tabi. Ancak bloglar için açılışından reklam alınmaya başlaması arasında belli bir sürenin bırakılmasını öneriyoruz. Bu sebeple de “bloglara ne zaman reklam eklenmelidir?” sorusu üzerine konuşacağız.

Aslında bir soruya verilebilecek net bir yanıt olmadığı zaman üzerinde konuşacak çok fazla şeyimiz oluyor. Yani bloglara şu kadar zaman sonra reklam eklenmeye başlamalıdır diye kesin bir yargı oluşturamayız fakat belli kriterleri göz önünde bulundurarak sonuca varabiliriz.

Her blog reklam alacak diye bir kuralımız yok. Bu işi sadece hobi olarak yapan kişiler dilerlerse reklam almadan da bloglarını devam ettirebilirler. Reklam almak isteyenler ise bloglarında çeşitli formatlar üzerinden reklam satışı yapabilirler. Ancak bu satışların bloglar açıldıktan hemen sonra değil, belli bir sürenin geçmesinin ardından yapılmasını öneriyoruz. Bu süreyi ise blog sahibi belirleyebilir ve bloglarının hazır olduğunu düşünen kişiler reklam alımına başlayabilir.

Peki, geçmesi gereken süreyi nasıl belirleyeceğiz? Blog sahipleri bloglarının reklama hazır olup olmadığını nasıl anlayabilir? Erkenden reklam almaya başlarsak neler olur?

Son sorumuzdan ilk sorumuza doğru yanıt vermeye başlayalım. Blogumuzun ilk açıldığı sıralarda reklam almaya çalışırsak eğer reklam alabilmek için boşuna yüksek bir efor sarfetmemiz gerekecek ve sonunda elde edeceklerimiz tatmin etmeyecek düzeyde olacaktır. Çünkü bloglar ilk açıldığında ziyaretçi sayıları da az olur, web siteleri için analiz edilen değerleri de (pagerank, alexa, dmoz, index sayısı gibi) düşük ya da yetersiz çıkar. Bununla birlikte reklam verenler bu tür bloglara reklam vermeye pek yanaşmazlar ve blog sahibi reklam verecek kişi aramakla zamanını harcamış olur. Bu tür zamanlarda alınacak reklamların gelirleri ise birkaç lirayı geçmeyeceği için kısaca boşa sarfedilen bir uğraş olarak görebiliriz.

Sarf edilen zamanın dışında ilk başlarda bloglarımızı reklamlarla doldurmanın da doğru olmadığını düşünüyoruz. Özellikle yeni bloglarımızda ilk amacımız özgün içerik ile bloglarımızın gidişatını belirlemek olmalıdır.

Bloglar reklam almaya hazır olduklarında başlamalıdırlar. Bu bazen birkaç ay, bazen de birkaç yıl dahi olabilir. Burada süreyi uzatan ya da kısaltan siteye verilen emek, sitenin kazandığı başarıdır. Blogların gerçekten reklam verilebilir olması için doğal yoldan gelen günlük ziyaretçi sayısının belli bir çizgi kazanması şart. Yani henüz günlü 10-20 kişi tarafından okunan bir blogun reklamlara dikkat edecek olan okuyucu sayısı çok daha azdır. Bu sebeple ziyaretçilerin günlük en az 400-500 barajına gelmesine dikkat edilmelidir.

Ziyaretçi sayısının dışında sitenin geçen zamanda belli bir olgunluğa erişmesi de önemli. Yayınlanmış olan yazı ve yazılara yapılan yorum sayısı; hatta yazıların yayınlanmasının yanında Google, Yandex gibi arama motorlarında indexlenmiş olması da önemli bir ölçü. Yani arama motorlarında ne kadar yazınız yer alıyor, ne kadarı aramalarda iyi sıralarda çıkıyor, bunlar ayırt edici özellikler.

Bloglar için, site sahipleri arasında kalıplaşmış bazı diğer analiz verileri üzerinden de reklamlara uygunluk değerlendirmesi yapılabilir. Reklam veren kişiler Google’ın verdiği pagerank değerine, Alexa.com’un yaptığı sıralamaya, Dmoz listesinde kayıtlı olunup olunmamasına da dikkat edebildikleri için bu değerlerin de iyi seviyelerde olması reklam alımına etki edebiliyor.

Değerlendirme yöntemlerini saydıktan sonra sonuç olarak hepsini toparlarsak eğer ziyaretçi sayısı, yayınlanan kaliteli içeriklerin miktarı, pagerank değeri, alexa değeri gibi ölçüler dikkate alındığında iyi yerlere doğru ilerleyen web sitelerinde reklam alınmaya başlanabilir. Ancak bu değerlendirmelerde başarı elde etmeye başlayana kadar, belli bir ziyaretçi kitlesi edinmeye başlayana kadar bir süre sabredip beklemekte fayda var.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim