Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

14

Nisan
2014

Bilgisayar Sorunlarımızın Çözümü Araştırmaktan Geçiyor

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, İnternet  |  Yorum: Yok  

arastirmakBilgisayarlarımızda hergün farklı, yeni bir sorunla karşılaşabiliyoruz. Sorunların çeşitleri de az değil. Bilgisayar kullanıcılarının karşısına binlerce farklı sorundan bir tanesi çıkabiliyor. Kimi zaman bir hata mesajı kimi zaman kontrolümüz dışında gelişen olaylar. Bazen bir işlemi yaparken takılıyoruz bazen de aradığımız sonuçtan farklı bir şeye ulaşıyoruz. Sorunumuz ne olursa olsun çözümü araştırmaktan geçiyor.

Şöyle işletim sistemimiz için bir kaynak olsa da bütün hataların çözümüne tek tıklama ile ulaşabilsek deriz bazen ancak o kadar çeşitli hatanın tek tek bütün çözümlerini bir arada bulmak, bulundurmak öyle kolay değil. Ancak internete bağlı milyonlarca farklı kullanıcı, kendi karşılaştığı, çözümünü bildiği sorunları ayrıntılı olarak internette anlatıyor, çözümlerini paylaşıyor. O halde bize de bu kaynaklara ulaşmak kalıyor.

Yapmamız gereken aslında çok basit. Arama motorumuzu açıp karşılaştığımız sorunu yazmak. Örneğin bir hata mesajı alıyorsak bu hata mesajını aynen arayabiliriz. Ya da bir yerde takıldıysak nasıl yapılır gibi soru cümlesi kurarak aramamızı yapabiliriz. Aramalarımız sonucunda aynı hataya sahip kişilerin paylaşımlarını, çözümlerini bulmamız mümkün.

Eğer aramamızdan istediğimiz sonucu alamadıysak eğer arama kelimelerimizi değiştirebiliriz. Örneğin çok uzun bir hata mesajının hepsini birden yapıştırmak yerine daha kısa ve sorunun özünü bildiren kısmını arayabiliriz. Soru cümlelerimizi farklı kelimelerle kurmaya çalışabiliriz. Ya da bunun yerine yeni kelimelerle sorumuzu özelleştirebiliriz. Örneğin bir sorunu yazmakla kalmayıp “windows 7 çözümü” gibi eklersek daha özelleştirilmiş bir arama yapabiliriz.

Eğer İngilizce veya farklı bir dil bilgimiz varsa çok daha avantajlıyız. Bildiğimiz yabancı dil ile sorunlarımızın çözümünü aradığımız takdirde daha geniş bir bilgi kaynağında arama yapmış oluruz. Dediğimiz gibi tüm anlattıklarımız aslında araştırma üzerine. İnternette araştırarak bulamayacağımız bilgi neredeyse yok, sadece yanlış arama yapıyor olabiliriz.

Yalnız şunu da unutmayalım. Çok teknik konularda, sorunların çözümünü bulamamış ya da anlayamamış olmamız çok doğal. Bu gibi durumlarda da forumlar imdadımıza yetişiyor. Konu ile alakalı forum sitelerinde sorunumuzu ayrıntılı açıklayan bir konu açarak yardım isteyebiliriz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim