Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

27

Nisan
2014

URL Yapınızı Sade Halde Tutun

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: Yok  

url-yapisiWeb sitelerimizde her bir sayfamız için özelleştirilmiş URL’lerimiz var. Bu URL’ler arama motorlarının sonuçlarında başlığın hemen altında, sayfayı açtığımızda ise tarayıcımızın adres çubuğunda göze çarpıyorlar. Her ne kadar başta sayfaların başlıkları önemli olsa da bu çerçevede URL’ler de hem ziyaretçiler hem de arama motorları için önem arz ediyor.

Web siteleri için en önemli trafik kaynağı arama motorlarıdır. Arama motorlarından gelen trafik için de sadece indexlenmek önemli değildir, asıl önemli olan arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkabilmektir. Evet, bunu zaten biliyoruz ancak gelelim URL tarafına. İlk sayfada ardışık iki arama sonucunu farzedelim. Arama yapan kişinin gözüne ikisi de çarpacaktır. Peki kişi, hangi siteyi ziyaret eder?

Tam bu noktada farklı etmenler de işin içine giriyor. Başlık, açıklama gibi alanlarda yazılanların önemi olsa da arama sonuçlarında gösterilen URL’ler de büyük bir rol oynuyor. Bu durumu örneklerle açıklayalım.

Örneğin Google’da SEO önerileri arıyoruz. Karşımızda iki farklı sonuç var.

Bir tanesi şöyle: www.example.com/seo-onerileri.html
Diğeri ise şöyle: www.example.com/index.php?text_id=w36l0p39i7n371082p17

Biz hangisini seçerdik? Hangisi daha güvenilir, aradığımıza daha yakın geliyor? Tabii ki birincisi. URL içerisinde aradığımız kelimeler yer aldığı ve kolayca okunabildiği için ziyaretçilerin daha yüksek oranda yönlendiklerini görebiliyoruz.

Sade URL yapısı Google gibi arama motorları için de önem arz ediyor. Google botları da internet sayfalarını tararken karışık URL’leri değil sade, basit yapıda olan URL’leri daha çok seviyor. Ayrıca bu tür URL’ler Google’da indexlenirken ve Google aramalarında daha avantajlı konumda.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim