Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

2

Mayıs
2014

Blogu Subdomain Ya Da Klasör Olarak Açmak

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: Yok  

urlBir web sitemiz var, bu bir şirket sitesi ya da kişisel bir site olabilir. Hali hazırda var olan ana site için bir blog açmak istediğimizde karşımıza iki farklı seçenek çıkıyor ve hangi şekilde açmamız gerektiğine bir türlü karar veremiyoruz. Blogumuzu ya subdomain olarak ya da ana sitemize bir klasör olarak açacağız. Yani ya blog.example.com olarak ya da example.com/blog şeklinde blogumuzu oluşturacağız. Peki hangisi?

Ana sitemiz example.com üzerine kurulu. Bu sitemiz için bir blog açmak istediğimizde blog.example.com şelinde site adresimize sub domain olarak kurabiliriz. Ya da diğer seçeneğimiz sitemizde bir klasör oluşturup blogu example.com/blog şeklindeki yere kurmaktır. Bu durumda kalan birçok kişinin aklına hangisini seçeceği sorusu geliyor. Biz de bunların aralarındaki farkı ve hangisinin daha avantajlı olduğunu sizlere kısaca anlatacağız.

Bir subdomai açtığımızda, yani blog.example.com gibi bir adres üzerine blogumuzu kurduğumuzda arama motorları bu adresi yeni bir site gibi düşünür. Yani özellikle ziyaretçi alabilmek için Google, Yandex gibi arama motorlarına önem verdiğimizden dolayı, bu yönünü hesaba katmamız gerekiyor. Arama motorları blog.example.com adresini example.com sitesinden farklı, ayrı bir site olarak görür. Bu da ikisi için ayrı sitelere verilen uğraşın verilmesi anlamına geliyor.

Klasör oluşturmada ise aynı site adresinde kaldığımız için blogumuzda yapacağımız çeşitli çalışmalar, yazacağımız özgün makaleler toptan bütün web sitesini etkiler. Web sitelerinde önem verilen sayısal veriler blog da dahil olarak kazanılır.

Sonuç olarak bu iki yönden kısa değerlendirmeleri göz önünde bulundurursak ana siteyle bağlantılı olarak kurduğumuz blog adresi için /blog şeklinde bir klasör açmak daha avantajlı olacaktır. Fakat blog dışında ana siteden bağımsız bir script kurulmak istenirse, bağımsız olarak bir servis vermek istenirse bu durum geçerli değildir.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim