Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

11

Mayıs
2014

Yeni Domain Uzantıları, İyi Yönleri Ve Dezavantajları

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Webmaster  |  Yorum: 2 

yeni-domain-uzantilariİnterneti yakından takip edenlerin bildiği gibi bir süredir hayatımıza yeni domain uzantıları giriyor. Alışık olduğumuz 2-3 harfli kısaltmalara sahip uzantılardan farklı olarak bunlar daha anlamlı ve bazıları bir kısaltma değil doğrudan bir kelime halinde. Birçok farklı domain uzantısı satışa sunulmuşken hala daha birkaç yeni uzantının marka öncelikli kayıt dönemlerini geçirip yavaş yavaş genel kayda açıldıklarını görüyoruz. Bu durumda olan yeni domain uzantılarını tek tek incelemeden genel olarak iyi yönleri ile ve dezavantajları ile değerlendirelim istedik.

.technology, .photos, .domains, .support, .mail, .email, .moda, .wiki, .web, .ist, .istanbul, .store, .forum ve bunlar gibi daha onlarca farklı yeni domain uzantısı var.

Öncelikle iyi yönleri ile bakarsak alışkın olduğumuz ve internet sitelerinin çok büyük bir kısmının kullandığı .com ve .net uzantıları başta olmak üzere klasik domainlerden biraz uzaklaşmış oluyoruz. .com ve .net gibi uzantıların biteceğini söylemek mümkün değil fakat yeni alternatiflerin çıkması .com, .net ve .org dışında kalan diğer domain uzantılarının popülerliklerini düşürecektir. Şimdiden yeni uzantılara sahip birçok web sitesi oluşturulmaya başlandı bile.

Aslında eskiden beri kullandığımız bütün domainlerin temelinde bir amaç yatıyordu, her birinin taşıdığı anlam, kısaltması oldukları sözcükler ile birlikte siteleri kategorilendirmek. Örneğin hangi uzantı ne anlama geliyor bazılarına bakalım:

 • .com: company (şirket)
 • .net: network (ağ)
 • .org: organization (organizasyon, kuruluş)
 • .biz: business (iş)
 • .info: information (bilgi)

Bunlar gibi her biri ayrı bir anlam ifade eden domainler arasında bazıları ise ülkeleri özelleştirmek, o ülkeye aitliği belirtmek için konulmuştu. Örneğin:

 • .fr: Fransa
 • .ru: Rusya
 • .it: İtalya
 • Normal uzantıların arkasına eklenen .tr ise Türkiye (.com.tr gibi)

Kategorilendirmeler bu şekilde istense de domainler arasında .com aldı başını gitti. .net ve .org uzantıları ise site içeriğine bakılmaksızın alınan uzantılar arasında .com’u takip ediyor.

Gelelim yeni domainlere. Yeni domainler bu kategorilendirme alanında daha iyi bir araç olacak artık. Örneğin bir teknoloji sitesini .moda uzantısı ile açmak anlamsız olacağı için yeni uzantıları tercih edecek kişiler tabii ki anlamlarına da dikkat edecekler. Daha site uzantısını gördüğümüzde daha site içeriği hakkında daha kolay fikir sahibi olabilecek, hatta arama motorlarında yalnızca uzantıya göre arama yapabileceğiz.

Not: Uzantıya göre arama yapma: Google’da bir uzantıya sahip web sitelerini aramak için o uzantının başına site: yazıp aramamız yeterlidir. Örneğin site:.technology aramasını Google da yaparak .technology uzantısın sahip siteleri arayabiliriz. Sadece bir sitede arama yapmak istiyorsak site:weblopedi.net arama kalıbını kullanabiliriz.

Yeni domain uzantılarının çeşitli olması ise bir başka avantaj. Site içeriğinize uygun bir domain uzantısını çok kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Hangi uzantı ile internet dünyasına adım atacağınızı bu şekilde belirleyebilirsiniz. Ayrıca yeni uzantıların satışa çıkışının üzerinden henüz çok geçmediği için birçok jenerik alan adı da boşta, alınabilir durumda. Yani uzantıların en iyi domainleri daha bitmedi, boşta ve kayıt edilebilir.

Not: Jenerik domain nedir?: Jenerik domain, sadece iyi domain demekten öte, domainin isim kısmının yalnızca bir tek ve anlamlı kelimeden oluşması demek. Yani diğer bir tabirle domain ismi sözlükte bulunabilir bir kelime ise o domain jeneriktir diyoruz. Örneğin face.com jenerik iken facebook.com jenerik bir domain değil.

Yeni domain uzantılarının dezavantajları da yok değil. Öncelikle akılda kalıcılık konusunda şüpheler var, özellikle ülkemizde düşünürsek. Domain uzantılarının neredeyse hepsinin İngilizce kelimeler veya kısaltmaları olması sebebi ile akılda kalıcılık açısından geride kalabilirler. Ayrıca ülkemizin geneli tarafından tek domain uzantısı gibi kabul edilen .com uzantısının yanında .net ve .org gibi uzantılar dahi geride kalabiliyorken bu tür yeni uzantıların nasıl başarılı olabileceği, ne kadar sürede ne gibi bir yol katedecekleri de düşündürüyor. Yani şu anda örneğin iki farklı seçeneği düşünürsek; firma.support domainini mi yoksa firmasupport.com domainini mi seçmek daha avantajlı dersek herhalde .com uzantılı olanı akılda kalıcılık açısından daha avantalı görebiliriz.

Sonuç olarak toparlayıp bitirirsek eğer her şeye rağmen yeni ve anlamlı uzantıların çıkıyor olması bizlerin hoşuna giden bir durum. Fakat bu yeni uzantılar özellikle domain yatırımcılarının gözdesi durumunda. Şu anda birçok kişi “buralar ilerde çok değerlenecek” diye düşünüyor.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

2 Yorum Yapılmış!

  Ferhat

  May 18, 2014

  bence diğer domainler boş gibi geldi anlamlı ama türk milleti genelde her ülkede aynıdır ya kolayı sever uzun domainler gereksiz bence en kolayı ve akılda kalan com, net, org dur diğerleri belki 200 yıl sonra iş yapar deymez almaya bence :)

  Cevapla

  turan kaya

  Ara 11, 2014

  ticaret e-ticaret için trade çok kullanılacak ve seo uyumlu sitenin üst sırada çıkacağını da unutmayalım.

  Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim