Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

12

Mayıs
2014

Yeni Web Sitelerini Linklerle Tehlikeye Atmayın

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: Yok  

linkYeni açılan web siteleri için en önemli ihtiyaç özgün içeriklerdir. Fakat birçok yeni blog sahibi sitesinin hemen hit kazanmasını, daha çok ziyaretçi almasını, Google’da öne çıkmasını, pagerank ve alexa gibi değerlerde yükselmeyi öncelikli olarak hedeflediği için sitesini çeşitli, yanlış linklemelerle tehlikeye atıyor. En geniş tabirle Google’ı kandırmaya çalışmak, sitenin ve siteye yapılan çalışmaların kısa süre içerisinde büyük bir başarısızlıkla son bulmasına sebep olabiliyor. Yeni açılan sitelerde linkleme konusunda yapılan belli başlı hatalara bir göz atalım.

Link Değişimi Yapmak

Link değişimi, reklam değişimi, sen benim linkimi yayınla ben de sana link vereyim şeklindeki çalışmalar Google tarafından açıkça hoş görülmemektedir. Yalnızca bir veya iki bağlantının zararı olmayabilir fakat aşırı link takası web siteyi kesinlikle olumsuz yönde etkileyecektir. Google, bu tür doğal olmayan takasları sevmez.

Otomatik Programlar ya da Servisler Kullanmak

Web sitelerine daha fazla, daha da fazla link alabilmek için ücretli veya ücretsiz backlink programları da kullanılabiliyor. Bazı bilgisayar programları ya da online servisler bu şekilde backlink sağlarken aslında özellikle yeni web siteleri için büyük bir tehlike oluşturabiliyor. Aynı şekilde Google bu tür otomatik bağlantı edinilmesini de sevmez.

Çok Sayıda Link Satın Almak

Farklı web sitelerinden otomatik programlarla değil tek tek özenerek link almaya çalışılsa dahi sonucu kötü olabiliyor. Çünkü sayıca fazlalaşan linkleri Google yine sevmiyor, var bunda bir yapmacıklık diyor.

Sonuç Olarak Başımıza Ne Gelir?

Linklemeler konusunda denge çok önemli. Dengeyi kuramayıp yapılan hatalar sonucu, ziyaretçilerimizi çekmek istediğimiz Google, yapılanları farkediyor ve web sitelerine ağır cezalar verebiliyor. Bu cezalar arama sonuçlarından hiç gözükmemeye kadar dahi gidebiliyor. Belki yıllanmış, yıllardır aktif olarak çalışan ve bir yerlere gelmiş web siteleri aynı çalışmalardan kötü etkilenmiyor olsa da özellikle yeni açılan web siteleri bu tür tehlikelerle karşı karşıyalar.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim