Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

17

Mayıs
2014

Facebook’ta ‘Beğenme’ Butonu Nasıl Olur?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Facebook, İnternet  |  Yorum: Yok  

facebook-begenmeFacebook’ta “beğen” butonu oldukça ünlü. İnsanlar bir konuda yazılanları, paylaşılanları “beğen” butonu ile desteklediklerini gösterebiliyorlar. Ancak her zaman olduğu gibi birçok kişinin beğenmediği, karşı olduğu, hoşuna gitmeyen paylaşımlar da oluyor. Bunlar için eminiz ki “beğenme” seçeneği olsa da bunu göstersem diyenlerin sayısı oldukça çoktur. Kimi zaman söylentiler bu butonun geleceğini gösterdi, kimi zaman çok talep edildi. Fakat Facebook “beğenme” seçeneğini doğal olarak getirmedi. İnternet kullanıcıları böyle bir butonun gelmesini istese de yazımızda neden Facebook’un doğal olarak böyle bir seçeneği getirmediğinden bahsedeceğiz.

Bazen beğenme işlevinin geleceği yönünde söylentiler çıksa da böyle bir butona pek de fazla ihtimal vermiyoruz. Birçok internet devinin de bu konuda özen gösterdiği gibi, Facebook gibi çok büyük bir kitleye sahip olan bir devin de içerisinde olumsuzluklara yer vermek istememesinin en başlıca sebep olduğunu düşünüyoruz.

Facebook içerisinde insanlar tabii ki birbirlerine karşı olumsuz yorumlarla konuşup tartışabiliyorlar. Ancak bunun sistemde var olan bir özellik ile gösterilmesi önce insanlar açısından sonra da Facebook açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

İnsanlar beğendikleri herhangi bir şeye olumlu yorum yapmaktansa beğenmediklerine olumsuz yorum yapmaya daha çok yatkınlar. Çünkü örneğin bir ürün alıp kullanmaya başladığımızda bundan memnun da olsak pek fazla bahsetmeye eğilimli değiliz. Fakat beğenmediğimiz en ufak bir özelliği çıktığında bunu herkese duyurma eğilimi içerisine giriyoruz.

Beğenme seçeneği geldiği takdirde, bahsettiğimiz durumdan ötürü insanlar birbirlerine beğenme butonunu kullanarak daha fazla olumsuz oylama gönderebilir. Facebook tarafından yasak olsa da kullanılan toplu beğendirme uygulamaları kullanılarak toplu ve otomatik binlerce “beğenmeme” ile insanların profillerine bir nevi saldırıda bulunulabilir. Sonucunda ise bir kişinin arkadaşları ve diğer Facebook kullanıcıları arasında daha çok tartışma, daha çok sorun bekliyoruz aslında.

Tüm bu yönleri ile “beğenme” seçeneğinin aktif olacağını düşünmüyoruz. Facebook bunun yerine haklı bir şikayet ve rahatsızlık durumu var ise gönderilerin kendisine şikayet olarak iletilmesi taraftarı. Sizler de rahatsızlıklarınızı “şikayet et, engelle” seçenekleri ile Facebook’a iletebilirsiniz. Fakat her şikayetinizin olumlu sonuç almayabileceğini de unutmayın.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim