Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

18

Mayıs
2014

Samsung’un Da Gözlüğü Gelecek Mi?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Mobil, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

samsung-gear-glassGoogle’ın uzun zamandır açık bir şekilde üzerinde çalıştığı Google Glass, gözlükleri hayatı kolaylaştıran birer ürüne dönüştürmeye çalışırken bir yandan da bilim kurgu filmlerini gerçek yaşama getirmesi ile birlikte birçok kişi tarafından büyük bir heyecanla bekleniyor. Türkiye’de ve Dünya’da, Google Glass’ın henüz demo versiyonu olduğu düşünülen modeli bazı kişiler tarafından denenirken adından sıkça söz ettiren bu gözlük türü, birçok firmaya da yakıştırıldı. Apple’ın ve Samsung’un da aralarında bulunduğu bazı firmaların kendi akıllı gözlüklerini çıkaracakları konusunda çıkan haberlerden bazıları asılsız olsa da iddialar son zamanlarda Samsung üzerine yoğunlaşmış durumda.

Akıllı saati çoktan piyasada yerini alan Samsung’un akıllı gözlük projesi üzerinde de çalıştığı dedikoduları teknoloji dünyasında dönüyor. Farklı söylentiler dolaşırken Samsung’un başlarda takındığı olumsuz duruş da göz önünde tutuluyor olsa da bu tür ürünlerin ileride daha popüler olabileceği söz konusu iken Samsung da çok geçmeden bir yerden dahil olmak ister mi, bilemiyoruz. Ancak şunu biliyoruz ki, Samsung’un çıkarması beklenen, tahmin edilen akıllı gözlüğüne şimdiden bir ad konuldu bile: Samsung Gear Glass.

Her yanımızın elektronik ürünlerle çevrili olması ve bu konuda ilerlemelerin gerçekleşmesi bazı kişileri rahatsız etse de teknoloji dünyasını bunu kısaca giyilebilir teknolojiler olarak adlandırıyor. Cebimize ya da çantamıza koyduğumuz elektronik ürünlerin yanında artık giydiklerimizin de birer “akıllı” takısını alması olumlu yönleri ile de düşünülebilir.

Akıllı gözlük modelinin ilk örneği Google Glass’ı ve bununla birlikte başta akıllı saatleri göz önünde tutarsak eğer bunların amacının kısaca teknolojiyi hayatımıza biraz daha fazla ama daha iyi şekilde yerleştirmek olduğunu söyleyebiliriz. Herkesin cebinde ya da çantasında yer alan telefonunu; mesaj veya arama olup olmadığı konusunda kontrol etmek, mesajları okumak, bir arama yapmak, internette sörf yapmak, mailleri kontrol etmek ve daha birçok işlev için çıkarmasını, insanların kafasını öne eğip telefonları ile uğraşmasının önüne geçmek belki de bir amaç. Çünkü Google Glass veya benzeri bir ürün ile telefonunuza dokunmadan, kafanızı öne eğip hayattan kopmadan da telefonunuzla bağlantılı olarak herhangi bir işlevi yerine getirebiliyorsunuz.

Google Glass şu anda sadece geliştiricilerde ve denemesi için seçilen bazı kişilerde bulunsa da satışa çıktığında Samsung sahipleri de Android uyumluluğu sebebi ile bu üründen faydalanabilecek. Yine de Samsung bunu göz önünde bulundurarak kendi ürününü piyasaya çıkarmak ve daha başlarda pastada pay sahibi olmak isteyebilir.

Samsung akıllı gözlük ürünü ile piyasaya çıkacaksa eğer bu tanıtımı önümüzdeki Eylül (2014) ayında, Galaxy Note 4 modeli ile birlikte yapması bekleniyor, söylentiler bu yönde. Ancak henüz Samsung tarafında açık bir çalışma yokken böyle bir ürünün piyasaya çıkabilme ihtimali düşük gibi gözüküyor. Yine de Eylül ayında neler olacağı bilinmez, belki de Samsung bize bir sürpriz yapabilir.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim