Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

19

Mayıs
2014

Flappy Bird Geri Dönüyor, Ama Nasıl?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Mobil  |  Yorum: Yok  

flappyBasitliği ve sadeliği ile birçok kişiyi kısa sürede kendine bağlayan ünlü mobil oyun Flappy Bird, ilk çıktığı zamanlarda hızlı bir yükseliş kazanıp herkesin diline düşmüştü. Bu basit ama birçok kişinin bir yandan “sinir olarak” sevdiği oyunun yapımcısı olarak tanınan Dong Nguyen isimli kişi, ani bir kararla Flappy Bird’ü uygulama mağazalarından geri çekmişti. Son günlerde alınan bilgilerle Flappy Bird mobil dünyaya geri dönüş yapıyor. Ama nasıl mı? İşte Flappy Bird ve arkasında gelişen olaylar.

Flappy Bird’ü herhalde duymayan yoktur. Ancak oyun yayındayken duymayan birçok kişi, Flappy Bird ismini oyunun kaldırılması ile duydu da diyebiliriz. Ücretsiz dağıtılan bir oyun olmasına rağmen reklam gibi yollarla gelen gelirlerle birlikte yapımcısına iyi bir miktarda para kazandırdığı söylenen Flappy Bird, bir anda anlam verilemeden uygulama mağazalarından kaldırıldı. Oyunun yapımcısı Dong Nguyen, Flappy Bird’ün insanlarda bağımlılık yarattığını, insanların bu oyunda her gün saatlerini harcadığını, insanların sinirlenerek dahi olsa oynamaya devam ettiğini, bu oyuncuların olumsuz dönüşlerle kendisine ulaştığını ve bu tür durumlardan çok etkilendiğini belirterek Flappy Bird’ü bunlara son vermek amacıyla uygulama mağazalarından kaldırdığını açıklamıştı.

Böyle popüler ve birçok kişi tarafından saatlerce oynanan bir oyunun orijinalinin dahi uygulama mağazalarından kalkmış olması arkasından yüzlerce taklidinin mobil oyun olarak ortaya çıkmasına sebep oldu. Birebir aynı şekilde ya da değişiklikler yapılarak ortaya çıkan taklitler dahi Flappy Bird’ü sevenler, hiç oynamamış olsalar da merak edenler tarafından çokça tercih edildi.

Oyunun piyasan kalkmasının daha ilk zamanları buna çok tepki gösterildi. Birçok kişi oyunu satın almayı dahi teklif etti fakat yapımcı bunları istemiyordu. Herkes şaşkınlık içerisinde iken oyunun yapımcısı en çok rahatsız olduğunu belirttiği konuya karşı, oyunun tekrar geri gelebileceğini fakat devamlı oynanmasını engellemek için bazı uyarı gibi önlemlerle bunun yapılabileceğini düşünüyordu.

Son günlerde yapımcının tekrar oyunu uygulama mağazalarına getireceği duyuldu. Fakat Nguyen’in de daha önceden belirttiği gibi oyunda bazı değişiklikler olacağı kesinleşmiş oldu. Belirtilene göre sistemde birkaç tur oyun oynadıktan sonra hemen devam etmeniz engellenecek. Nguyen’in açıklamasına göre birkaç el sonra sistemin “soğumasını” beklemeniz gerekecek ve birkaç dakika oyun oynayamayacaksınız. Sistem soğuduğunda da tekrar oyununuza devam edebileceksiniz.

Yeni Flappy Bird’ün en önemli özelliklerinden bir tanesi de multiplayer özelliği olacak. Aynı oyunda birden fazla kişi aynı anda oynayabilecek. Bu da Flappy Bird oyununa bambaşka bir boyut kazandıracak gibi görünüyor.

Oyunun yapımcısı, yeni Flappy Bird ile grafiklerin de gelişeceğinin sinyalini verdi. Flappy Bird kuşumuz “Faby”, artık basit piksellerden oluşmayacak, görsel olarak da geliştirilirken farklı ve yeni karakterler de oyuna eklenecek.

Flappy Bird’ün yaratıcısı Dong Nguyen’in oyunu kaldırmadaki kendince sebeplerini biliyoruz. Bunlara karşı önlemler alarak yeni oyunu piyasaya çıkaracağını belirtiyor kendisi. Fakat aynı zamanda oyun piyasada değilken yüzlerce taklidinin çıkmış olması da kendisini oldukça rahatsız etmiş. Bu durum da kendisinin oyunu geri getirmesindeki bir sebebi olarak görülebilir belki.

Her şeyin yanında dedikodular ve bazı tahminler de yok değil. Öncelikle Mario oyununun borularını kullandığı için telif hakkı sorunları yaşandığı söylenildi. Fakat Nguyen, böyle bir sorunun yer almadığını belirtmişti. Ayrıca bu olayların en başından itibaren Dogn Nguyen’in bunu bir yerde reklam amaçlı yaptığını söyleyenler de var. Birçok kişi eminiz ki oyunun bir süre sonra geri geleceğini de tahmin edebiliyordu. Flappy Bird’ün kaldırıldığında daha çok merak edilip oynanmaya başlanması, yapımcısının bir anda ün kazanıp bu sırada farklı oyunlarını duyurması, Flappy Bird yerine bu oyunlara yönlenin gibi açıklamalar yapması da bu tür dedikoduları kuvvetlendiren durumlar arasında.

Yakında yeni Flappy Bird oyuncularla tekrar buluşmaya başlayacak. Yeni versiyon nasıl olacak, oyunculardan ne tip tepkiler gelecek onları da yaında göreceğiz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim