Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

24

Mayıs
2014

Google Glass’ı Google Glass Yapan Ne?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

google-glassGoogle Glass, ilk günlerinden beri teknoloji gündeminin üst sıralarında yer alıyor. Giyilebilir teknoloji denilince henüz açık satışa tam olarak çıkmamış olsa da akla ilk gelen ürünler arasında. Özellikle bilim kurgu filmlerinden fırlayıp gelmiş bir havası olan bu ürünün beğenenlerinin çok olması ile birlikte üzerindeki tartışmalar da gün geçtikçe büyüyor. Peki Google Glass’ı; daha bu deneme aşamasında, sadece sayılı kişide yer alıyorken bile bu denli konuşturan, bu denli tartıştıran özellikleri neydi? Yani aslında sormak istediğimiz soru şu: Google Glass’ı Google Glass yapan ne?

Google Glass’ın adı dahi, üzerine bir anda büyük bir muhabbetin açılması için yeterli. Bir sohbet ortamında çok rahat şekilde karşı çıkan ve destekleyen kişileri bulabilirsiniz. Böylelikle üzerinden derin sohbetler, derin tartışmalar yapılabilir. Teknoloji dünyası da böyle yapıyor zaten. Google Glass üzerine sürekli konuşuyor. Destekleyenler, çok sevenler de oldukça fazla; eleştiren, sevmeyen, dalga geçen de. İşte bunların en önemli sebebi, Google Glass’ın birçok önemli özelliği en iyi şekilde sunuyor olması.

Google Glass’a sadece giyilebilir teknolojilerin bir ürünü deyip geçiştirmek, telefonun gözdeki hali gibi bakmak haksızlık olur. Piyasada satışa çıkmış akıllı saatler, bileklikler, akıllı televizyonlar, çeşitli daha birçok akıllı ürün Google Glass etkisini yaratmadı. İsterseniz Google Glass’ın ayırt edici, hakkında konuşmamıza neden olan en önemli özelliklerine bir bakalım:

  • İnsanları telefon ya da tabletlerine yapışmaktan kurtarıyor. İnsanlara kafalarını öne eğerek işlerini halletme gereksiniminden de uzaklaştırıyor. Zaten gözünüzün önünde olan ekran için doğal pozisyonunuzu çok fazla bozmanız gerekmiyor.
  • İçerisinde birçok işlev mevcut. Fotoğraf ve video çekebilme, internette surf yapabilme, Google’layabilme, sosyal ağlarda gezip etkinliklerden haberdar olma, internette merak ettiklerinizi anında öğrenme, telefonunuzla bağlantı kurarak arama yapabilme, mesajları okuyabilme ve daha da fazlası. Google Glass ile yapacağınız birçok işlemi sesli komutlar aracılığı ile gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıca yardımcı olarak sağ taraftaki dokunmatik kısımdan da elinizde yönetebilirsiniz.
  • Göz hareketlerini algılayabiliyor. Komut vermek daha kolay hale geliyor.
  • İyi özelliklerinin dışında en çok konuşulan ise özel hayatın gizliliğini tehdit ediyor olması. İnsanlara yöneldiğiniz zaman o kişilerde acaba aynı zamanda fotoğrafımı çekiyor mu, video kaydediyor mu şeklinde şüphelerin yer alması bu tür sorunlar arasında.

Toplum arasında böyle bir gelişmeyi hemen reddeden, kabullenemeyen kişilerin sayısı azımsanmayacak ölçüde. Daha Dünya çapında az sayıda insanda bu gözlük yer alıyor olsa da bazı restoran ve bar gibi ortamlarda yasaklandığını biliyoruz. Trafik cezalarının Google Glass takılı şoförlere yazıldığını da, birkaç Google Glass kullanıcısının bu gizlilik tehdidi sebebi ile dayak yediğini de biliyoruz. Google Glass’ın bu ilk zamanlarında karşı çıkışlar olsa da zamanla azalacaktır. İnsanlar belki de yaygınlaşan bu gözlüklere alışacak, sorun etmemeye başlayacaktır.

Bizler de aynı şekilde Google Glass’ı konuşmaya devam edelim. Google bir süre daha deneme sürümü ile devam edecek gibi gözüküyor. Raflarda satışa henüz çıkmasa da ABD’de deneme versiyonu 1500$ etiketi ile satılabiliyor. Deneme sürümü bitince de ne olacak? Neler değişecek, Google bizlere ne gibi sürprizlerle gelecek, göreceğiz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim