Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

31

Mayıs
2014

Fotoğraf Makinelerinde Optik Zumun Önemi

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Teknoloji  |  Yorum: 1 

optik-zumEğer bir fotoğraf makinesi almayı düşünüyorsak, fotoğraf makinelerinin öne çıkan bir özelliği de optik zumlarıdır. Genellikle ürünlerde öncelikli belirtilen özelliklerden optik zum değeri üzerine konuşacağız bu yazımızda. Ne anlama gelir, nasıl bir öneme sahiptir?

Öncelikle zum (zoom) kavramı üzerine yoğunlaşmak lazım. Bir fotoğraf makinesi için optik zum ve dijital zum olmak üzere iki farklı değerden bahsedilir. Fakat bu iki değer birbirine karıştırılmamalı, farkları ayırt edilmelidir.

Dijital zum, çekilen görüntüye dijital olarak yakınlaşmayı ifade eder. Aslında bir zum görevi görmemekle birlikte, görüntüye yakınlaştıkça bozulma oranı yükselir. Optik zum ise dijital zumdan tamamen farklıdır. Optik zumda görüntüye yaklaşırken bozulma olmaz. Aynı görüntü kalitesini elde edersiniz. Kısacası optik zum değeri bizler için önemlidir.

Peki, optik zum değerinin yüksek olması bize ne avantajlar sağlar?
Fotoğraf makinesinin imkan verdiği ölçüde fotoğrafını çekeceğimiz görüntüye yakınlaştırma yapabiliriz. Böylelikle başta manzara fotoğraflarında, doğa fotoğraflarında, hayvanların fotoğraflarını çekerken avantaj elde ederiz.

Canlı bir nesneyi konu aldığımızda bazen yanına çok da yakınlaşmak istemeyiz. Özellikle hayvanların fotoğraflarını çekerken yakınlaşıp kaçırmak istemediğimiz için optik zum işimize yarayabilir. Uzak bir mesafeden de çekim yapabilme imkanımız var. Ya da aynı durum küçük bir çocuğun fotoğrafını çekmek için de geçerli. Veya bir manzara fotoğrafı da zum yaparak daha harika görünebilir.

Tüm bunlarda fotoğraf makinemizin zum özelliği devreye giriyor. Zum değeri ne kadar yüksek ise görüntüye o kadar fazla yakınlaşabilirsiniz. Ne kadarlık bir değere ihtiyaç duyduğunuza ise kendiniz karar vermelisiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    Çeşit Haber

    Eyl 02, 2014

    Kaliteli makina candır

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim