Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

7

Haziran
2014

‘Google Gibi Getir’ Nasıl Kullanılır?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: 2 

google-gibi-getirGoogle, web sitesi ve blog sahiplerine bir servis sunuyor: Google Gibi Getir. Uzun bir süredir web yöneticisi araçları altında hizmette olan bu servisi birçok site ve blog sahibi kişi kullanıyorken birçok kişi de böyle bir aracın varlığından habersiz. Özellikle de yeni web siteleri için bazı faydalarının olduğu söylenen Google Gibi Getir servisini nasıl kullanabileceğimizi bu yazımızda görecek ve faydalarından bahsedeceğiz.

Google Gibi Getir aracı, Google’ın kendi sunduğu bir araç. Burada Google bizlere “sizin sitenizi bu şekilde görüyorum” diyor. Yani bizler sitelerimizin Google tarafından nasıl göründüğünü kolaylıkla öğrenebiliyoruz.

Bu aracı kullanabilmemiz için Google’ın Web Yöneticisi Araçlarında bir hesabımız, hesabımızda da sitemizin kaydı olmalı.

Web Yöneticisi Araçlarına giriş yaptığımızda öncelikle sitemizin kontrol paneline giriş yapıyoruz. daha sonrasında da soldaki sekmelerden Tarama sekmesinin altında Google gibi Getir servisini görebiliyoruz.

Burada site adresimiz http://weblopedi.net/ şeklinde yazılı, ardında da boş bir kutucuk var. Eğer aracı kullanarak sadece ana sayfayı getirmek istiyorsak bu kutucuğu boş bırakıyoruz. Eğer http://weblopedi.net/webmaster sayfasını getirmek istiyorsak da kutucuğa sadece /’dan sonraki kısmı (örneğimizde webmaster) yazıyoruz. GETIR VE OLUŞTUR butonunu kullanarak da belirttiğimiz sayfa için Google gibi Getir komutunu vermiş oluyoruz.

GETIR VE OLUŞTUR butonuna basmadan önce hangi şekilde getirmesini istediğimizi de seçmemiz mümkün. Masaüstü, mobil akıllı telefon, mobile: XHTML/WML, mobile: cHTML seçenekleri burada yer alıyor.

Gönderdiğimiz istekler aşağıda satırlar halinde sıralanmakta. Ayrıntılı olarak görmek istediğimiz raporun üzerine tıklıyoruz. Bu sayfamızda öncelikle isteğimiz hakkında detaylar var. Daha sonrasında Googlebot sayfayı şu şekilde getirdi: şeklinde ekran görüntüsünü görebiliyoruz. Eğer getirme sırasında bir hata ile karşılaşıldı ise burada hata raporlarını da görebilirsiniz.

Peki Yararları Var Mı?

Yararları dendiği zaman bunlar SEO konusu kapsamına girdiği için tahminler yapılabiliyor ancak kesin ve doğrudan bir sonuç aramak yanlış olur.

Tahminler ise bu aracın indexlenme konusunda yardımcı olduğu yönünde. Google gibi Getir dendiğinde Googlebot’lar sitenizin belirttiğiniz sayfasını tamamen taradığı için sayfanız Google’da daha hızlı indexlenebiliyor.

Zararı Olur Mu?

Google’ın doğrudan kendi sunduğu bir araç olduğu için bir zararının olacağı düşünülmüyor pek. Yine der her şeyin fazlası zarar dendiği gibi bu işi de abartmamak lazım tabii.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

2 Yorum Yapılmış!

  Barbaros

  Tem 17, 2014

  Bence de zararı yok hocam hep kullanıyorum

  Cevapla

  Wehbi Cemal

  Ağu 13, 2014

  İlk etapta sitenin daha hızlı index alabilmesi için yararlı bir araç. fakat daha sonra sitenizi düzenli olarak güncellediğiniz sürece işi artık oluruna bırakmakta fayda var diye düşünüyorum.

  Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim