Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

11

Haziran
2014

Cihazlarımızdaki Güvenlik Yazılımları Sahte Olabilir Mi?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Mobil, Programlar  |  Yorum: Yok  

guvenlik-yazilimlariBilgisayarlarda ve mobil cihazlarda oldukça yaygın olan zararlı yazılımlara karşı güvenlik yazılımları birer ihtiyaç halini aldı. Zararlı yazılımlara karşı cihazlarımızı, kişisel bilgilerimizi ve aslında cüzdanımızı korumamız için önemli yerleri olan güvenlik yazılımları da bizler koruma beklerken aslında bize daha fazla zarar verebiliyorlar. Artan güvenlik ihtiyacı ile birlikte çeşitlenen yazılımlar arasında aslında güvenliği sağlamayan, sahte işlevler yürüten ve hatta kimi zaman zarar dahi verebilen yazılımlar da yer alıyor.

Bu tür sahte yazılımları anlamak birer kullanıcı olarak oldukça zor. Fakat alacağımız bazı tedbirler, dikkat edeceğimiz bazı noktalar ile birlikte sahte güvenlik yazılımlarından uzak durmamız da mümkün.

Bu tür zararlılar genellikle karşımıza iki farklı şekilde çıkıyorlar.
Birinci yol; popüler ve ücretli bir yazılımın korsan versiyonu uygulama mağazaları dışında dağıtılabiliyor. Bu yazılımları ücretsiz olarak bilgisayarlarına veya mobil cihazlarına indirmek isteyen kişiler ise popüler yazılımı indirmek isterlerken aslında bir taklidini indirebiliyorlar. Bu şekilde bulaşan zararlı yazılımlar ise hem kişisel bilgilerimizi tehdit edebiliyorlar.

İkinci yol ise tamamen farklı bir adla, aslında işlev görmeyen bir yazılımın oldukça faydalı olduğuna inandırmak. Güvenlik yazılımı olduğunu öne süren bir uygulama ya da program adının içerisinde “security”, “antivirus” gibi kelimeler geçirerek öncelikle kullanıcıları kendisine çekiyor. Ayrıca “Professional”, “Pro” benzeri kelimeler ile de inandırıcılığını arttırmaya çalışıyor. Cihazlarınızda çeşitli taramaları yaptığını, var olan zararlıları temizlediğini gösteren bu tür yazılımlar kimi zaman ekrandaki bekleme simgesinin dönüp durmasından ibaret oluyor. Hatta bu tür yazılımlar işe yaramamasıyla birlikte ek güvenlik riskleri de doğurabiliyor. Üstelik bazı zamanlarda inandırıcılığı fazla olan uygulamaların ücretli satıldığına da şait olabiliyoruz.

Bu iki farklı türden yazılımı da kolayca farkedemesek de internette kısa bir araştırma sonucunda fikir sahibi olabiliriz. Hakkında yazılan yorumlara bakabilir, firmasının bilindik bir firma olup olmadığını kontrol edebiliriz. Kaç kişi indirmiş, kimler ne yorum yapmış, konunun otoriteri sitelerde hakkında yazı yazılmış mı incelemek önemli. Tabii bunlar dışında bir uygulamayı ya da programı korsan olarak indirmekten de kaçınmalıyız.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim