Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

12

Haziran
2014

Bilgisayarınızda Başlangıçta Açılan Programları Düzenleyin

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar  |  Yorum: Yok  

computerBilgisayarımızı ilk aldığımız zamandan beri çeşitli ihtiyaçlarımız doğrultusunda yüklediğimiz programlardan bazıları işlevlerini her zaman gösterebilmek adına kendini bilgisayarın açılışı ile birlikte otomatik olarak açılacak programlar arasına ekliyor. Bu yazılımların sayısı arttıkça biz her bilgisayarımızı açtığımızda otomatik olarak bu yazılımlar da çalışmaya; hal böyle olunca da zamanla bilgisayarımızın açılışı yavaşlamaya başlıyor. O halde açılıştaki programları düzenleyerek bu durumu bir nebze olsun engelleyebiliriz.

Başlangıçta otomatik olarak aynı anda açılmaya çalışan her program, bu açılış süresini uzatır. Uzayan süre ise artık saniyelerin önemi varken bizleri daha da çileden çıkartabilir. Bunu engellemek için başlangıçta açılan bazı yazılımlara engel olabiliriz.

Ancak nasıl yapabileceğimizi anlatmadan önce bir uyarıda bulunmakta fayda var. Açılışta çalıştırıldığı belirtilen birçok yazılım önemlidir. Hepsini kaldırmanız aksine bilgisayarınıza zarar verecektir. Bu sebeple bilmediğiniz programları kaldırmamanızı önemle tavsiye ederiz. Listede adını bildiğiniz, kendi yüklediğiniz yazılımlara dikkat etmeniz daha doğru olacaktır.

Bilgisayarımızla birlikte açılan programları düzenlemek için CCleaner benzeri bir yardımcı program edinebiliriz. Bu gibi programlar hangi yazılımların başlangıçta açıldığını gösterir ve istediklerimizi deaktive etmemizi sağlayabilir.

Fakat böyle bir programı yüklemeye ihtiyaç duymadan bilgisayarımızdan da doğrudan kendimiz ayarlayabiliriz. Sizin için Windows 7 işletim sistemi üzerinde kısa kısa anlatmaya çalıştık.

1- Öncelikle bilgisayarımızda başlat butonuna basıyor ve burada arama kısmına msconfig yazarak aratıyoruz. Daha sonra arama sonucunda karşımıza çıkan msconfig’i açıyoruz.

baslangic-programlari-msconfig

2- Açılan ekranda Başlatma isimli sekmede hangi programların başlangıçta açıldığını görebiliriz.

3- Devre dışı bırakmak istediğimiz programların önündeki tik işaretini kaldırıp Tamam diyerek ekranı kapatmamız yeterli olacaktır.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim