Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

13

Haziran
2014

Başarılı Blogların Forum Bölümleri Açması Doğru Mu, Yanlış Mı?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: Yok  

forumBloglar ile forumlar birbirinden birçok yönden ayrı sistemlerdir. Bazı siteler internete bir blog sitesi olarak bazıları ise bir forum sitesi olarak giriş yapar. Fakat eskiden beridir belli bir başarıya erişmiş bloglarda ek olarak forum bölümü açıldığını görüyoruz. Peki bu tür bir yöneliş ne kadar doğrudur? Avantajları nelerdir? Dezavantajları var mıdır? İşte bunları konuşacağız.

Blog şeklinde başlayan web siteleri, daha sonra genellikle içerik kaygısı, ziyaretçiyi siteye daha fazla bağlayabilme gibi isteklerle forum bölümlerini aktif edebiliyorlar. Blog bölümüne ek olarak açılan bu forum kısımlarında amaçlanan bazı avantajlar olsa da bunun zorlukları ve dezavantajları da tabii ki var. O halde önce avantajlarına sonra da dezavantajlarına birlikte bakalım.

Hiç kuşkusuz forum bölümde ilk olarak amaçlanan; var olan düzenli okuyucu kitlesini forum bölümünde kayıtlı kullanıcıya çevirmek, bu kullanıcıları devamlı ziyaretçi haline getirmek ve böylelikle de gelen ziyaretçilerin tekrar tekrar gelmesini sağlayarak günlük ziyaretçi sayısını arttırmaktır. Ayrıca forumlar sayesinde kullanıcılar sitenin içeriğine bir yerde katkı sağlamış olabilir, üyelerin paylaştıkları ile birlikte internet sitesinin içeriği daha da zenginleşir, alakalı konuda daha fazla içeriğe sahip olabilir. Ayrıca konusu ile ilgili bir soru-cevap ortamı da forumlar sayesinde oluşturulabilir.

Saydığımız avantajların ortak noktası ise ziyaretçilerin asıl site ile olan etkileşimini arttırmasıdır diyebiliriz. Tüm bu avantajlar doğru yöntemler ile gerçekleştirilebilir olsa da bazı dezavantajlar ve maalesef yapılan hatalar sonucunda çeşitli olumsuzlukların doğması işten bile olmuyor.

Forum bölümlerinin en büyük sorunu, ilk başta ziyaretçileri buraya üye olarak çekebilmektir. Birçok ziyaretçi aradığı konu üzerinde okuyup geçmeyi tercih eder. Çok küçük bir kısım üye olmaya ve daha sonrasında paylaşımlar yapmaya meyillidir.

Bloglar için bir forum açmak yeterli de değildir. Üyelerin isteyebileceği, onlara farklılığı gösterebilecek bir şeylerin ortaya konması şart. Neden internetteki binlerce benzer forumdan başka bir tanesine değil de bu foruma kullanıcılar üye olsunlar? Bu soru üzerinden çalışmaların yürütülmesi şart.

Maalesef birçok blogun forum kısmı üyelerin ve ilgililerin yetersizliği sebebiyle boş halde kalıyor; ya uzun bir süre bomboş forum adı ile duruyor ya da kapatılmaya mahkum oluyor.

Artan üyeler ve paylaşımlar ise beraberinde fazlasıyla yönetim gerekliliği getirir. Forum bölümüne özel yönetim kadrosu kurulmalıdır. Bu yönetim ekibinin forum bölümünde her üyeliği, paylaşımı, yorumu kontrol altında tutması şart. Aksi halde yönetimsiz bir forum içerisinde olumsuzlukları doğuracaktır. Yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de maalesef bu: açılan forumun blogun yan bölümü olarak görülmesi sebebiyle doğan ilgisizlik.

Tüm bu anlattığımız zorluklar aslında aşıldığında yazımızın başlarında bahsettiğimiz avantajları doğuracaklardır. Ancak böyle bir forum yöneliminde çizginin gerisinde kalınacaksa hiç başlanmaması daha doğru olur. Fakat doğru yönetilen ve geliştirilen bir forum, bloga fazlasıyla katkı sağlayabilecektir.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim