Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

16

Haziran
2014

Evlerimizde Modemi Nereye Yerleştirmeliyiz?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, İnternet  |  Yorum: 1 

kablosuz-modemGenellikle evimize internet bağlattığımız zaman bir modemimiz oluyor ve bu modemi yerleştirdiğimiz yerden bir daha kaldırma, yerini değiştirme ihtiyacı duymuyoruz. Evimizde bir yere yerleştirirken pek fazla önemsemiyor olsak da aslında modemlerin ev içinde dahi konumu oldukça önemli. Çevresel faktörler ve evinizin yapısı ile birlikte modeminizin konumu; internet bağlantı imkanınızı ve bağlantı hızınızı önemli derecede etkiliyor.

Bahsettiklerimiz tabii ki kablosuz internet özelliğine sahip modemler için. Her zaman kablo ile internete bağlanacağımız modemlerde yerin pek de fazla önemi yok. Bu tür modemlerde en az uzunlukta kablo kullanacağımız yerlere modemi yerleştirebiliriz.

Kablosuz modemlerde ise tartıp biçmemiz daha iyi olacaktır. Öncelikle evimizi düşünmeli, en çok nerelerde bilgisayarımızla ya da mobil cihazlarımızla internete bağlanabileceğimizi hesaba katmalıyız. Modemi yerleştireceğimiz yer yaklaşık olarak evin orta kısımlarında yer almalıdır. Ancak interneti daha sık kullanacağımız yerlere modem daha yakın yerleştirilebilir. Örneğin neredeyse her zaman sadece bir odada internete gireceğinizi düşünüyorsanız direk olarak o odaya da yerleştirebilirsiniz fakat farklı odalardan internete bağlanma ihtiyacı duyuyorsanız bu odaların ortasında bir yerleşim ideal olacaktır.

Kablosuz modemin sinyallerini, önüne girecek olan her engel zayıflatır. En iyi sinyali alabilmek için bu engelleri de hesaba katmalıyız. Peki nelerdir bu engeller: tüm duvarlar, kapılar, her türlü eşyalar, özellikle de metal yapıda olanlar. Her biri sinyalinizi zayıflatır. Bu sebeple modemlerimizi görünmesin diye kutular içine hapsetmemeli, etrafı kapalı köşeler arasına sıkıştırmamalıyız. Mümkün olduğunca etrafının açık olması doğru olacaktır.

Daha iyi bir sinyal için metal yapıdaki eşyaların, elektronik aletlerin çok yakınına yerleştirmemeliyiz. Eğer üzerine koyacağımız sehpa ile birlikte ortalıkta çok yer kaplamasını istemiyorsak duvara ya da tavana montelemeyi de hesaba katabiliriz.

Diyelim ki evimizin bir de bahçesi yer alıyor. Bahçede de kablosuz internetten faydalanmak istiyorsak sadece evi hesaba katmak yanlış olur. Bahçeyi de hesaba katarak iyi bir yerleşim yapabiliriz.

Çeşitli durumlarda araya giren engellerle birlikte yanlış konumlandırma sonucunda internetin çekmemesi, düşük sinyal almak durumları zor hale getirebilir.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    Çeşit Haber

    Eyl 02, 2014

    ttnet in verdiği modemi nereye koyarsan koy çekmiyor arkadaş

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim