Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

17

Haziran
2014

Android Virüsleri İle Mücadele

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, Mobil  |  Yorum: 1 

android-virusGoogle’ın Android üzerinde yürüttüğü en büyük çalışmaların başında herhalde Google Play‘de yer alan zararlı uygulamalara karşı yaptığı çalışmalar geliyordur. Fakat bu büyük mücadeleye rağmen hala daha milyonlarca zararlı yazılım Google Play üzerinde indiriliyor.

Android kullanıcılarını tehdit eden en büyük sorun, bahsettiğimiz zararlı uygulamalar. Birbirinden güzel imajlara bürünmüş olan bu uygulamaların aslında arkasında kötü niyetli bir geliştiricinin olup olmadığını anlamak ise güç oluyor. Android’li bir telefonun sunduğu milyonlarca farklı uygulamaya erişebilme keyfi ile indirilen, her zevke uygun bulunabilen, birbirinden ilginç uygulamalar arkasında çeşitli zararlıları bulundurabiliyorlar.

Google, Android uygulama mağazası olan Google Play’e giren uygulamaları kontrol ediyor olsa da sinsi geliştiriciler daha sonradan güncelleştirme yapmak gibi farklı yöntemler izleyerek zararlılarını uygulama mağazasına sızdırıyorlar. Çeşitli zamanlarda farklı firmalar tarafından yayınlanan güvenlik raporlarına göre milyonlarca farklı uygulama şüpheli. Kimi diğerlerine göre daha masum görünen reklamlar için Android’inize sızmaya kalkışsa da aralarında virüsler, trojanlar da yer alıyor.

Aslında zararlı uygulamaların bu denli fazla olmasının bir sebebi de oldukça yüksek sayıda kişinin bu uygulamaları indirmeye devam etmesi. Uygulamalar fazlaca indirildikçe yenileri de avlarını aramak için Google Play’e sızıyor. Google ise bu zararlı yazılımlara karşı savaşını sürdürmeye devam ediyor.

Zararlı yazılımlara karşı öncelikle uygulama indirirken seçici olmakta fayda var. Her uygulamayı indirmemeli, bilinen ve tavsiye edilen uygulamalara yönelmeliyiz. Ayrıca her ihtimale karşı cihazımızda güvenilir bir antivirüs yazılımına da yer vermeliyiz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    Çeşit Haber

    Eyl 02, 2014

    Bu seferde hiç bir yere giremiyoruz. Her şeyi virüs olarak algılıyor makina

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim