Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

21

Haziran
2014

Windows 9’dan Büyük Değişiklikler Bekleniyor

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Microsoft  |  Yorum: Yok  

windowsİki ay kadar önce, Windows’un geçmişinde bir efsane olan XP’ye tüm desteğin kesilmesinin açıklanması ile birlikte Microsoft’un bu açıklamasında XP’ye harcadığı destek performansını daha modern teknolojilere ayırma isteğine yer vermesi geliyor akıllara. Windows 8 ile birlikte internet ve teknoloji dünyasında yeni bir çağın kapılarını açan Microsoft, Windows 9 üzerine yoğun çalışmalar yürütüyor. Henüz resmi bir açıklama yer almıyor olsa da Windows 9‘da büyük değişiklikler bekleniyor.

Windows 8’de büyük bir geçişe imza atan Microsoft, Metro adı verilen tasarımını duyurmuştu. Kutucuklu dizaynı ile öne çıkan Metro tasarımının en önemli özellikleri arasında renkli ve sade tasarımı geliyor. Bu büyük değişiklik başlarda çok kişi tarafından yadırgansa da birçok kişi zamanla sevmeye başladı. Ancak hala daha sevmeyenleri, Microsoft’un kötü bir işletim sistemi çıkardığını düşünenler var.

Öte yandan Metro tasarımı ve bu tasarımın temelini oluşturan kutucuklar, renklilik ve sade tasarım ilkelerinin tüm internet dünyasına yansıdığı ortada. Geçtiğimiz yıl büyük firmaların art arda logolarında değişiklik yapmaları, bu değişikliklerde sade bir tasarım ortaya koymaları Microsoft’un başlattığı akımın devamı niteliğinde. Ayrıca birçok internet sitesi logoları dışında Metro tasarımından ilham alarak web arayüzlerini değiştirdi. Gerek tüm tasarımda gerekse bazı bölümlerde görebildiğimiz bu izler, Metro tasarımın internette ne denli etkili olduğunu gözler önüne seriyor.

Ortaya çıkan haberler, Microsoft’un Windows 9’da köklü değişiklikler yapabileceği yönünde. Fakat arkaplanda büyük değişiklikler yapacağı düşünülen Microsoft’un, Windows 8’de yarattığı ve büyük paralar harcağıdı tasarımını çöpe atacağı anlamına gelmiyor. Beklentiler, Windows 8’deki tasarımsal öğeleri Windows 9’un yeni temeli ile birleştirileceği yönünde diyebiliriz.

Windows 9‘un Microsoft tarafından gelecek sene, yani 2015 yılı içerisinde yayınlanması bekleniyor. O zamana kadar da yeni haberleri almaya, gelişmelerin ne yönde olacağını öğrenmeye devam edeceğiz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim