Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

22

Haziran
2014

Sosyal Ağlarda Güvenliği Sağlamanın İpuçları

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet  |  Yorum: 1 

sosyal-aglarda-guvenlikGünümüzde sosyal medya hesapları sanal hırsızların en büyük hedefleri arasında yer alıyor. Başta reklamlar olmak üzere birçok farklı sebep için göz dikilen sosyal medya hesaplarını sadece birkaç önemli noktaya dikkat ederek korumak gayet mümkün.

Günümüzde birçok dev markanın bile sosyal medya hesaplarının hacklenebildiğini görebiliyoruz. Bu durum sanal korsanların istediklerinde ne kadar büyük hesapları ele geçirebildiklerinin göstergesi. Belki bu büyük firmalarda yapılan bir hatanın sonucu, belki de hackerların ustalığı denebilir. Ancak bu tür bir saldırıya bir gün sizin de maruz kalabileceğinizi unutmayın.

Öncelikle zor şifreler seçmek oldukça önemli. Artık bazı internet devleri basit şifrelerin seçilmesini baştan engelliyor olsa da diğerleri baz alındığında, hala daha güvenlik araştırmaları sonucunda en çok tercih edilen şifreler “123456” ve benzerleri oluyor. Basit şifrelerin seçimi, hesabınızı hedef alanların yalnızca birkaç saniyede şifrenizi çözebilmesine olanak sağlamış oluyor.

Şifre seçimi önemli fakat internette farklı sitelerde hep aynı şifremizi kullanmamamız gerekiyor. Birçok kişinin önemli sitelerdeki hesapları bu yolla ele geçiriliyor. Bir hacker saldırısına maruz kalan bir web sitesinde ele geçirilen mail-şifre kombinasyonları farklı internet devlerinde de denenerek kişilerin tüm hesaplarına ulaşılmaya çalışılıyor.

Telefon doğrulama özelliğini kullanın. Facebook, Twitter ve Google+’ta bu özelliği kullanabiliyoruz. Telefon onayımızı yaptırdıktan sonra gerekli ayarlarla birlikte artık şifremizi girdikten sonra telefonumuza gelen doğrulama kodunu da 2. adımda yazmamız isteniyor. Böylelikle giriş yapan kişinin bizim olduğumuz doğrulanıyor, başkaları şifremizi bilseler dahi giriş yapamıyorlar.

Her ne kadar şifrelerimizin güvenli olduğunu düşünsek de belli aralıklarla bu şifreleri yenilemek, yine zor bir şifre ile değiştirmek iyi olacaktır. Örneğin bazı zamanlarda çalınan şifrelerin hackerlar tarafından kullanılması belli bir zaman alabiliyor. Bazen bu mail-şifre kombinasyonları saklanabiliyor. Bu zaman zarfında düzenli değişiklikleri yapmamız bu hırsızlığı etkisiz kılacaktır. Önerilen değişim aralığı 1-2 ayda bir olması yönünde. Siz bu süreyi esnetseniz de birkaç ayda bir şifre değişikliği yapmak güvenliğiniz açısından faydalı olacaktır.

Facebook ve Twitter’da özellikle yaygın olan, kullanıcılar tarafından geliştirilmiş uygulamalara dikkat etmek de şart. Bu tür kötü niyetli uygulamalar doğrudan şifrenizi göremeseler de birçok kişisel bilginizi ele geçirebiliyorlar. Hesaplarınızı reklam yapmak için, kendi sayfalarını beğendirmek, kendi tweetlerini retweet ettirmek, rahatsız edici paylaşımlarda bulunmak için kullanabiliyorlar. Bu sebeplerle izin verdiğimiz uygulamalara özen göstermemiz gerekiyor.

Sahte linkler de sosyal medya hesaplarını tehlikeye sokabiliyorlar. Özellikle mail yoluyla ya da doğrudan sosyal ağlar içerisinde dağıtılan linklere tıklandığımızda karşımıza sosyal medya sitelerinin bir kopyası çıkıyor. Burada örneğin Facebook sandığımız, tasarımı aynı olan kopya sitede, giriş yapmamız istediği için kullanıcı adı ve şifremizi giriş yapmak için yazdığımızda aslında bu bilgilerimiz doğrudan saldırganların eline geçiyor. Bulunduğumuz sitenin gerçek mi sahte mi olduğunu, adres çubuğunda yazana dikkat ederek anlayabiliriz.

Aslında tüm bu yöntemler uygulanması kolay ama sosyal medya hesaplarımızı kurtarabilecek ve güvenlik risklerini en aza indirebilecek yöntemler. Bu sebeple hesaplarınızı daha sonradan kaybetmektense baştan bu tedbirleri almanızı öneriyoruz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    Çeşit Haber

    Eyl 02, 2014

    Hırsızlık her yerde

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim