Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

23

Haziran
2014

Dosyalarımız İçin Bulut Servislerini Kullanmanın Avantajları

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, İnternet, Teknoloji  |  Yorum: Yok  

bulut-servisleriGünümüzde birçok kişi bulut hizmetlerini kullanıyor. Birçok kişi ise hala daha bir miktar uzak durmakta. Bulut hizmetlerini çok çeşitli şekillerde kullanabiliyor olsak da temelinde yatan “dosya depolama” amacını kendimiz için oldukça avantajlı hale getirebiliriz. Sağlanan ücretsiz depolama alanlarını kullanarak internetin bu nimetlerinden faydalanabilir, avantajları doyasıya yaşayabiliriz.

Bulut servislerinin en önemli avantajlarının başında birçoğunun ücretsiz olarak sağladığı alanlar geliyor. Google Drive, Microsoft OneDrive, Yandex.Disk, Dropbox gibi birçok servis farklı büyüklüklerdeki alanları ücretsiz olarak sunuyorlar. Ayrıca servislerin sağladığı ek hediye alanları da örneğin arkadaşlarınızı davet ederek kazanabilir, ücretsiz alanlarınızı arttırabilirsiniz. Depoladığınız dosyalar genellikle metin dosyaları ise ya da diğer dosyalarınızın da miktarı fazla değilse bir servisin sağladığı alan yeterli olacaktır.

Eğer bir servisin verdiği ücretsiz alan yeterli gelmezse birkaç servisi birden kullanabilirsiniz. Tüm dosyalarım tek bir bulut servisinde olsun, bir yerden yöneteyim derseniz eğer GB başına düşük bir ücret ödeyerek de alanınızı arttırabiliyorsunuz. Böylelikle oldukça yüksek bir depolama alanına online olarak sahip olmanız mümkün. Yani örneğin en uygun alternatif olarak Google Drive üzerinden düşünürsek, 100 GB’lık bir alanı aylık 1,99 $’a kullanabiliyorsunuz. Bu da 1 yılda yaklaşık 50 TL’ye özgürce kullanabileceğiniz 100 GB anlamına geliyor.

Bulut servisleri yanımızda USB bellek ya da harici diskleri taşıma derdinden kurtarıyor. Bu depolama ürünlerini “Yanıma aldım mı, evde mi unuttum?” derdinden; kaybetme sorunundan kurtuluyoruz. Ya da benzer şekilde ortada USB belleklerin veya harici disklerin düşüp kırılması, bir şekilde bozulması olasılığı da mevcut. Ayrıca bu tür ürünleri doğrudan bir telefona ya da tablete bağlayamadığımız için işimiz de zor oluyor tabii ki.

Bulut depolama servislerine internetle bağlantısı olan tüm cihazlarımızdan ulaşabiliyoruz. Yanımızda ek bir depolama birimi taşımadan evimizdeki bir dosyaya kolaylıkla iş yerimizden ulaşmamız mümkün. Ayrıca mobil internet sayesinde telefonlarımızdan ve tabletlerimizden de internet bağlantısı kurarak dosyalarımızı istediğimiz her yerde kontrol edebiliyor, metinleri okuyabiliyor, gerekli dosyalarda değişiklikler yaparak tekrar buluta kaydedebiliyoruz.

Bulut servislerinin bilgisayarlarımıza yükleyebileceğimiz programları sayesinde buluta göndermek istediğimiz dosyaları internet tarayıcımızda önce bu servisi açıp sonra tek tek yüklememiz gerekmiyor. Ek olarak hiçbir sayfayı açmadan masaüstümüzde beliren bir klasöre göndereceğimiz tüm dosyalar otomatik olarak bulutumuza yüklenmiş oluyor. Bu da bizi ek zahmetten kurtarıyor.

Bulut servislerini günlük dosyalarımız için kullanmamız dışında bir yedekleme alanı olarak da görebiliriz. Önemli dosyaları, fotoğrafları, videoları bulut servislerinde depolayarak yedeklemiş oluruz. Böylelikle bozuldu, silindi, formatlanınca gitti dertlerimiz olmayacak.

Tüm bu saydıklarımızın dışında günlük kullanımlarda daha birçok farklı avantajını sayabiliriz. Örneğin yine Google Drive’ın içerisinde sunduğu ofis programlarının önemi gibi. O halde bize böyle imkanlar sunan servisleri biz de seve seve kullanırız tabii. Siz de henüz başlamadıysanız bir deneyin.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim