Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

29

Haziran
2014

Twitter Aramalarında Kullanabileceğimiz Kısayollar

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Twitter  |  Yorum: Yok  

twitter-aramaSosyal medya üzerine araştırmalar gösteriyor ki artık birçok kişi haber sitelerini takip etmek yerine yeni olan olayları ilk Twitter üzerinden öğrenebiliyor. Gündemdeki konular, yeni trendler, desteklenenler, eleştirilenler ilk önce Twitter’a yansıyor. Hızlı bir akış içerisinde yer alan Twitter’da o anda gelişen ya da geçmişteki bir olaya dair tweetleri görmek istediğimizde arama kısmı bize oldukça yardımcı oluyor. Twitter’ın sağladığı olanaklarla burada arama yaparken kullanabileceğimiz bazı kısayollar da var. Bu ipuçları ile aradıklarımıza daha yakın sonuçlar karşımıza çıkabilir, tüm tweetleri görmek yerine çeşitli elemeleri yaparak sonuç miktarını azaltabiliriz.

Arama sonuçlarımızı daha iyi hale getirebilmek için yapmamız gereken sadece aradığımız kelime veya kelime grubuna bazı belirlenen kalıpları eklemek. Kullanabileceğimiz bu kalıpları aşağıda sıraladık, kısa kısa anlatmaya çalıştık.

Tweet Duygusuna Göre Arama Yapmak

Aradığınız konu üzerindeki tweetler mutluluk mu, üzüntü mü içeriyor? Yoksa tweet içerisinde aslında soru mu soruluyor? Bu tip basit duyguları kolay bir şekilde ayırabilirsiniz. Yapmanız gereken de sadece arama teriminizin yanına “:)“, “:(” ya da “?” eklemek. Böylelikle örneğin “Teknoloji :)” şeklindeki bir arama ile içerisinde farklı gülen yüzlerin (:), :-), :D vs.) bulunduğu tweetler karşınıza çıkacaktır.

Linkleri Filtrelemek

İçerisinde link yer alan arama sonuçlarını mı istiyoruz? O halde yapmamız gereken yine basit: linkleri filtrelemek. Arama terimimizin hemen arkasına “filter:links” yazarak aramak yeterli.

Haberleri Filtrelemek

Twitter’ı haberleri öğrenmek için de sıklıkla kullanıyoruz. Eğer Twitter’da dolaşırken istediğimiz bir konu ile ilgili haberlere de göz atalım dersek sırada haberleri filtrelemek vardır diyebiliriz. Arama terimimizi yazıyor ve arkasına “filter:news” yazıyoruz. Karşımıza arama terimimizle alakalı haberler çıkacaktır. Örneğin “Teknoloji filter:news

Hashtagleri Filtrelemek

Bir diğer seçeneğimiz ise hashtag içeren tweetleri bulmak. Bunun için de sadece “filter:hashtags” yazacağız. Karşımıza içerisinde hashtag içeren tweetler gelecek.

Resimler Ve Videoları Filtrelemek

Twitterda dilersek resim ya da video içeren tweetleri de öne alabiliyoruz. Bunlar için de öncekilere benzer bir yöntem izliyoruz. Resim içeren tweetleri görmek için “filter:images“, video içerenleri görmek için ise “filter:videos” kalıbını eklememiz yeterli olacaktır.

Bir Kullanıcının Tweetlerini Aramak

Herhangi bir arama terimini içeren, belirli bir kullanıcı tarafından yazılmış tweetleri aramak istiyorsanız eğer o halde arama teriminizin sonuna “from:[kullanıcıadı]” şeklinde bir kalıp ekleyebilirsiniz. Örneğin “Teknoloji from:weblopedi

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim