Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

2

Temmuz
2014

Google Ve Nofollow Bağlantılar

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Google, Webmaster  |  Yorum: Yok  

google-logoBir internet sayfasından diğer bir internet sayfasına verilen linklerin dofollow ya da nofollow yapıda oluşu SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) konuları arasında oldukça tartışılanlardan bir tanesi. Linklerin dofollow ya da nofollow olması ile gelen avantajlı ya da avantajsız yönlerin tam olarak netleştirilmemiş ve bu iyidir, bu kötüdür cümlelerinde ortak bir paydaya varılmamış olması sebebi ile SEO uzmanları arasında tartışılmaya devam etmektedir. Biz de birçok kişinin merak ettiği nofollow linklerin özelliklerine biraz daha yakından bakmak istedik.

Öncelikle dofollow ve nofollow linkin ne olduğunu, nasıl uygulandığını soranlar Dofollow ve Nofollow Link Nedir? başlıklı yazımızı inceleyebilirler.

Arama motorları arasında Google ele alındığında nofollow linklere Google’ın bakış açısını sürekli olarak sorguluyoruz. Önceleri yaygın olarak dofollow yararlıdır nofollow etkisizdir gibi kesin bir yargı yaygın olsa da artık arkaplanı daha fazla araştırılıyor ve bazı SEO uzmanları nofollow’un daha yararlı olabileceğini dahi söyleyebiliyor.

Dofollow linkleri biraz daha iyi biliyor olsak da nofollowların yarattığı fark konusunda daha bilinçli olabiliriz. Bu yüzden başta da dediğimiz gibi nofollow linklere ve Google ile nofollow linkler arasındaki ilişkiye, Google’ın da yardımıyla, daha yakından bakacağız. Bu yazımızı hazırlarken Google’ın kendi düşüncelerinden de faydalandık. Siz de daha sonra Belirli bağlantılar için rel=”nofollow” kullanın yazısını inceleyebilirsiniz.

Öncelikle bir bağlantının koduna nofollow tagının eklenmesi ile eklenmemesi arasında, ziyaretçiler tarafından bakıldığında bir fark olmadığını görüyoruz. Sitenizden verilen bir bağlantı nofollow olsa da olmasa da ziyaretçiler bu bağlantıyı aynı şekilde görecek, eğer yönlenmek isterlerse iki türlü de bağlantıya tıklayarak yönlenecekler.

Asıl önemli olan konu, arama motorları gözünden bağlantının değerlendirilmesi. Google açıkça diyor ki; “nofollow tagını ekleyerek bana ‘bu bağlantıyı izleme’ mesajı verirsin.” Hatta nofollow kodu ile arama motorlarının botlarına bağlantıyı taramama talimatını da verebileceğimizi aynen belirtiyor.

Google yine açık bir şekilde nofollow içeren bağlantıları izlemeyeceklerini belirtiyor, ancak genellikle izlemeyiz diyerek bir açık kapı da bırakıyor. Nofollow bağlantıları izlemiyorum diyen Google, böylelikle nofollow linkler üzerinden Google Pagerank değerinin ve bağlantı metninin aktarılamayacağını söylüyor. Yani nofollow alınan bağlantıların Pagerank’a bir katkısı yoktur, ayrıca örneğin “teknoloji haberleri” metninden alınan bir nofollow linkin bu kelime grubunda yükselmeye de katkısı olmaz diyebiliriz.

Burada farklı bir yönden yaklaşarak yanlış anlaşılmaya mahal vermeyelim. Nofollow link, yönlendiği adresi kötülemez. Linkin nofollow oluşu, tek başına bir olumsuz etki yaratmaz. Sitenin indexlenmemesi ya da Google indexlerinden kaldırılması yönünde etkide bulunmaz.

Nofollow tagı hem site içi linklerde hem de dış linklerde kullanılabilir. Yani kendi sitenize de nofollow link verebilirsiniz. O halde ne gibi durumlarda nofollow verebiliriz örneklerle açıklayalım.

Google’ın tekrar tekrar taramasının gereksiz olduğu, indexlenmese de olur dediğimiz iç sayfalara verilen linkler nofollow olarak belirlenebilir. Google’ın verdiği örnekte olduğu gibi; özellikle forum sitelerinde ya da kayıt olunan internet servislerinde; ziyaretçileri oturum açmaya ya da kayıt olmaya yönlendiren bağlantılar nofollow olarak belirlenebilir. Ya da örneğin tercihinize göre bloglarda karşımıza çıkan “yazarlar” sayfası gibi sayfalar da nofollow olabilir. Bu durumda bir sayfanızda yer alan, iç link de olsa birçok linki Google botlarına sunarken bazılarını aradan çıkarmış olursunuz.

Google, güvenmediğimiz linkleri de nofollow olarak belirleyebileceğimizi belirtiyor. Bu şu demek, bir sitenin içeriğinden emin değilsek o siteye verdiğimiz linkleri nofollow olarak işaretleyebiliriz. Bu türlerin başında yorumlarda eklenen site linkleri geliyor. WordPress sistemlerinde yorumlara eklenen siteler varsayılan olarak nofollow işaretleniyor. Her yorumdaki internet sitesini tek tek kontrol etmek istemezseniz, çeşitli birçok site adresinin yorumlarda yer alması sebebi ile de bunları nofollow olarak belirleyebilirsiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim