Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

23

Temmuz
2014

Dokunmatik Ekranlı Bilgisayarlar Bekleneni Vermedi

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Teknoloji  |  Yorum: 1 

dokunmatik-ekran-bilgisayarDokunmatik ekranlı telefon ve tabletler piyasada alıp başını gidiyor olsa da, artık dokunmatik ekranı olmayan telefon bulmak zor olsa da böyle bir teknolojiyi her elektronik cihaza uygulamak beklenen sonucu doğurmuyor. Büyük beklentilerle birlikte hayal edilen dokunmatik ekranlı bilgisayar ürünleri de bunun en öne çıkan örneği denilebilir.

Alışılagelmiş bilgisayarlarda bir devrim olarak sunulan dokunmatik ekranlı bilgisayar teknolojisi, aslında zaman içerisinde o kadar da iyi olmadığını gösterdi. Belki de bazılarının gözlerinin önünden bilim kurgu filmlerinden kareler geçerken bilgisayar üreticileri de bunu kullanarak satışları arttırmak istese de kısa zamanda mouseların terkedilemeyeceği ortaya çıktı.

Dokunmatik ekranlı bir bilgisayarı bu ekran üzerinden kullanmak her ne kadar kolay, pratik ve ilgi çekici gibi gözükse de bu durum kısa süreli işlemler için geçerli denilebilir. Uzun süreli bilgisayar çalışmalarında, uzun uzun geçirilen zamanlarda dokunmatik ekran kullanımının, mouse rahatlığını sağlamadığı anlaşıldı. Özellikle de kol ağrıları en büyük sorunlardan bir tanesi sanıyoruz ki. Alışılan mouse konforunun yerinin tutmayan dokunmatik ekranlar maalesef beklenen başarıyı gösteremeyerek geri planda kaldı.

İlk mouse diyerek geçmişe baktığımızda aslında günümüze kadar geçen zamanda birçok defa bilgisayarların gölgesinde kalmış bir aksesuar olarak düşünülen mouseların dahi çok büyük gelişmeler gösterdiğini rahatlıkla görebiliyoruz. Çeşitli teknolojilerle buluşan mouselar, günlük kullanım dışında özellikle oyun gibi bazı amaçlar için de özelleştirilmeye başlandı. Ergonomik yapısı üzerine de çalışılan birçok mouse, uzun sürede insanların kullanırken rahatlarını bozmamak için tasarlanmaya devam ediliyor.

Bazı bilgisayar üreticileri mousedan kurtulur muyuz diye dokunmatik ekranlara ümit bağlamış olsa da diğer yandan tablet bilgisayarlarda bile kimi zaman fiziksel olarak dokunabileceğimiz, basabileceğimiz, rahatlıkla kontrol edebileceğimiz mouselar aradığımız da bir gerçek.

Evet, dediğimiz gibi. Kişisel bilgisayarlarımızda henüz dokunmatik ekrana geçmeye ve mouse gibi çok önemli bir teknolojiyi kaybetmeye pek de hazır değiliz. Uzun bir zaman da mouselardan kopmamız pek mümkün olmuyor. En iyisi mi, bizler gelişen mouse teknolojilerini izleyelim ve mouselarımızdan daha fazlasını bekleyelim.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    Ferda Bülbül

    Tem 27, 2014

    Ultrabooklar gerçekten istenilen verimi veremedi.

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim