Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

28

Temmuz
2014

Beklentiyi Karşılayamayan 3D’li Yayınlar

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Teknoloji  |  Yorum: Yok  

3d-televizyonBüyük ümitler vadederek önümüze gelen, her ne kadar büyüleyici gözükse de günlük yaşamda istenileni pek de vermedi 3D’li yayınlar. Üreticiler büyüleyici tarafları ile ürünlerini satışa sunmuş olsalar da kullanıcılar aslında vadedilenle elde edilen arasında fark olduğunu anladı. Özellikle sinemalarda 3 boyutlu filmlerle başlayan, 3D özellikli televizyonlarla devam eden teknolojiler olmasa daha iyi denilecek konuma bile getirdi.

Ekranlarda izlediklerimize bir boyut daha ekleyerek daha “gerçek” bir görüntü imkanı sunma hayali uzun zamandır var. 3 boyutlu filmler için bu uzun zaman boyunca yanımızda kelebekler uçacak, filmdeki adamın attığı kurşun hemen solumuzdan geçip gidecek gibi birçok söz söylenerek beklentiler arttırıldı. Son yıllarda meyvelerini yavaş yavaş veren teknolojiyi de başta sinemalarda tanımaya başladık. Sinemalarda çeşitli gözlüklerle sunulan 3D’de birçok izleyicinin filme girerkenki beklentileri maalesef karşılanmadı. Karşımızda sadece birkaç efektle süslenmiş filmler gördük. Belki biraz derinlik katılmıştı o kadar.

Sinemalarda olduğu gibi televizyonlar da büyülü dünyaya açılan kapıdan içeriye izleyicileri bir türlü sokamadı. 3D özellikle birlikte gelen birçok televizyonun en büyük sorunu 3 boyutlu yayın yapılmamasıydı. Sınırlı zamanda sınırlı sayıda yapılan 3 boyutlu yayınlar da sinema filmlerinde olduğu gibi birkaç ek efektten ibaretti aslında.

Diğer yandan iyi denebilecek 3 boyutlu efektlerin olduğu filmler de yok değil. Ancak az sayıda olan bu filmler izleyicilerin karşısına çıkmış olsa da başka sorunlar yok değildi. Filmlerin ve efektlerin kalitesinin dışında gözlüklerin de büyük birer sorun olduğu anlaşıldı. Gözlük kullanan kişilerde ek bir gözlük daha takmak bir işkence iken, çeşitli göz problemleri yaşayanlar da tam bir verim alamadılar. Ayrıca pahalı fyatlarla satılan gözlüklerin dahi bir süre sonra sıkça baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi çeşitli sorunlar ortaya çıkardığına şahit olduk.

Televizyonların 3D özelliklerini verimli kullanamıyor olmamızın yanında daha bu televizyonları satın alırken fazladan para ödüyor olmamız da cabası. 3D özellikli televizyonlar malum üretim maliyetleri yüzünden daha yüksek fiyatlarla satılmakta.

Çözüm ise zaman içerisinde bizleri belki bulabilir. Üretilebilecek çözümlerin başında gözlüksüz 3D teknolojisi geliyor. Günümüzde henüz çok daha yeni diyebileceğimiz bu teknoloji de istenileni vermiyor. Fakat üzerinde yoğun bir çalışma var. Gözlüksüz teknolojilerle birlikte filmlerin 2 boyutlu olarak çekilip 3D için efektlendirilmesi yerine doğrudan özel cihazlarla 3 boyuta uygun çekilmesi de daha iyi sonuç verecektir.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim