Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

30

Temmuz
2014

Facebook Hesabınızda İsteğiniz Dışı Paylaşım Yapılıyorsa Çözümünüz

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, İnternet  |  Yorum: 1 

Facebookİnternet üzerinde yapılan birçok uyarıya rağmen hala daha Facebook arkadaşlarımızın duvarlarında “virüs” denilip geçilen, spam paylaşımların yapıldığını görüyoruz. Belki bu kurbanlardan biri de sizler olabilirsiniz. Ancak ne yapılacağının bilinmemesi sonucunda önemsenmeyen, belki de çözülemez olarak görülen bu problemlerle birlikte hesaplar aynen kullanılmaya devam ediyor. Peki nedir bunun çözümü?

Yalnızca Facebook’ta değil, istemimiz dışı gelişen her soruna virüs denilip geçiliyor. Facebook’ta da aynı şekilde istemsizce hesabımızda yapılan çeşitli, zararlı olduğunu bildiğimiz paylaşımlar sonucunda “virüs bulaşmış” kanısına varılıyor. Birçok kişi ise asıl çözümü aramak yerine ya geçici çözümler türetiyor ya da arkadaşlarını “hesabıma virüs bulaştı böyle paylaşımlar yapılıyor inanmayın” şeklinde bir ileti paylaşarak uyarmaya çalışıyor. Ancak bu gibi uyarılar ya da istemediğimiz gönderiyi silmeye kalkışmak düşük etkiye sahiptir. Facebook bu zararlı tutumun kaynağını farkedip kendi bir önlem alana kadar hesabınızda zararlı paylaşımlar yapılmaya devam eder. Sil hesabınızdaki paylaşımları siliyor olsanız da hesabınızın kontrolü onlardadır ve aynı paylaşımın yapılması sürdürülür.

Facebook hesabınızda isteminiz dışında yapılan paylaşımların nedeni çok küçük bir ihtimalle hesap kullanıcı adınız ya da şifrenizin ele geçirilmiş olmasıdır. Eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız hesap şifrenizi bir an önce değiştirmelisiniz. Ayrıca hesabınıza kayıtlı tüm e-posta adreslerini kontrol etmeli ve bunların size aitliğinden emin olmalısınız.

Zararlı paylaşımların büyük ihtimalli nedeni ise hesabınıza erişim izni verdiğiniz uygulamalar. Facebook kullanıcılarının büyük kısmı, Facebook tarafından değil kişiler tarafından geliştirilmekte olan uygulamalara anlık eğlenceler için giriş yapıyorlar. Bu girişlerde ise uygulamalar “kişisel bilgilere ulaşma” ve “duvarda paylaşım yapabilme” gibi izinler alıyor. İşte verilen “paylaşım” iznini kendi lehine kullanan uygulamalar, kişilerin duvarlarında zararlı paylaşımlar yapmaya başlıyorlar.

Uygulama kaynaklı sorunların çözümü oldukça kolay. Tek yapmanız gereken Ayarlar sayfanızda Uygulamalar kısmına giriş yapmak ve bilmediğiniz, güvenmediğiniz, son zamanlarda popüler olmaya başlayan uygulamaları kaldırmak. Güvenilmeyen uygulamaları kaldırdığınızda sorununuzu kökünden çözmüş olursunuz. Zararlı uygulamalara verdiğiniz izinler sebebi ile yapılan spam paylaşımları kaynağından çözmezseniz ileriye dönük hiçbir adım atamazsınız.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    Bilezikci Gold

    Ağu 06, 2014

    Facebook durmayacak arkadaş bu adamlar yürüyor biz hala oturuyoruz. sonra adamları gidip kendi sitelerinde boykot edelim mantıklı mı ? Değil ama yapacak birşey yok gibi gözüküyor.

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim