Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

3

Ağustos
2014

Gmail Hesabınıza Son Girişleri Görüntüleyin

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Google, İnternet  |  Yorum: Yok  

gmailOnline hesaplarımız arasında mail hesaplarımız, sanal korsanların en çok ilgisini çekenler arasında. Çünkü bir mail hesabı birçok farklı servise bağlantımızı sağlayabiliyor. Mail hesabının kontrolü demek “şifremi unuttum” gibi yöntemleri kullanarak hesapları ele geçirmek anlamına geliyor. Peki, Gmail hesabınız tamamen sizin kontrolünüz altında mı yoksa başkaları da gizlice hesabınıza girebiliyor mu? İşte bunu öğrenmenin çok kolay bir yolu var.

Hesabınızı bir hacker ele geçirmiş dahi olsa farkına varmayabilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifre ikilisine sahip olan bir kişi hesabınızı bir yandan kullanırken bir yandan da siz farketmeyin diye şifresini değiştirmeyebilir. Çünkü farketmeniz halinde hesabınızı geri alıp şifrenizi yenileme ihtimalinizi göz önüne alabiliyorlar. Ancak siz bir yandan hesabınızı kullanırken bir yandan da başkaları acaba kötü amaçları için giriş yapıyor olabilir mi?

Öncelikle Gmail hesabımıza giriş yapıyoruz. Daha sonra mail gelen kutumuz açıkken sayfanın en alt kısmına iniyoruz. Sağ tarafta “Son hesap etkinliği:” yazısının hemen altında “Ayrıntılar” linkini görebiliriz. Buraya tıkladığımızda küçük bir pencere açılacak. Açılan pencere bizlere bu hesaptaki etkinlikleri gösteriyor.

Erişim türü sütununda web taracısınından mı, mobilden mi giriş yapıldığı ya da herhangi başka bir etkinlik mi olduğu belirtiliyor. Her birinin yanında hangi ülkeden hangi ip adresi ile giriş yapıldığı da yer alıyor. Ayrıca tabii ki hepsi için tarih-saat bilgisi de mevcut. Burada tek yapmamız gereken bizim kontrolümüz dışında şüpheli bir giriş olup olmadığıdır.

Şüpheli bir giriş tespitinde ilk yapmamız gereken şifreyi değiştirip hesap kontrolümüzün tamamen bize ait olduğundan emin olmak. Ayrıca Gmail’de çok daha güvenli dolaşmak istiyorsanız iki adımlı doğrulama özelliğini aktifleştirebilirsiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim