Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

5

Ağustos
2014

Yaz Aylarında Telefonlarımız İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Mobil, Teknoloji  |  Yorum: 1 

cep-telefonuYılın her ayı olduğu gibi yaz aylarında da telefonlarımızı genelde yanımızdan ayırmıyoruz. Fakat yaz aylarının gelmesi demek telefonlarımız için de bazı tehlike çanlarının çalması demek. Özellikle günümüzde telefonlarımıza minik birer servet yatırıyorken bir hayli dikkatli olmamız şart oluyor. Tabii sadece telefonların kendilerini değil içlerinde önem verdiğimiz belge ve bilgileri de korumamız gerekiyor. Peki yaz aylarında genellikle farklı olan ne ve nasıl önlemler almalıyız?

Yaz gelince bir tatil planınız varsa eğer tatilde telefonunuzu nasıl kullandığınız konusunda hassas davranmalısınız. Özellikle plajda ya da havuz kenarlarında suyun da kumun da tehlikeli olduğunu söyleyelim. Özellikle birçok erkek mayo şortların ceplerinde unuttukları telefonları ile birlikte suya girebiliyorlar. Ya da birçok defa havuza düşen telefonların haberlerini alıyoruz. Bilhassa kum da tehlikeli olabiliyor. Kuma düşen, içerisine bir şekilde kum girişi olan telefonlar olabiliyor. Bazen de kum telefonun çizilmesine dahi yol açabiliyor. Bu gibi durumlara karşı mümkünse deniz kenarına veya havuz kenarına giderken telefonlarımızı yanımıza hiç almayalım. Bir süre odada bırakmanın ne sakıncası olabilir ki? Eğer almamız gerekiyorsa da hazırladığımız çantada güvenli bir yerde telefonlarımızı sakladığımızdan emin olalım. Telefonlarımızı cebimize koyuyorsak suya girmeden önce en son nerede bıraktığımızı kontrol edelim.

Çantalarda taşınan telefonlara da dikkat etmeliyiz. Yanımıza aldığımız çantalara diğer eşyalarla birlikte rastgele konan telefonlar tehlike aldında. Bir sallantı ya da vurma anında diğer sert bir ürün telefonunuza çarparak çeşitli çizik veya kırıklara sebep olabilir.

Yaz günlerinde hırsızlık olaylarını da maalesef çok defa yaşıyoruz. Etrafın kalabalıklığından ve kimsenin birbirini tanımamasından yararlanan hırsızlar değerli eşyaları bir anlık dikkatsizliğimiz sonucunda çalabiliyorlar. Özellikle şu tip durumlarda telefonlarımızın ve diğer değerli eşyalarımızın güvenliğine dikkat etmeliyiz:

 • Telefonumuz çantamızda ya da dışarıdayken biz havuza ya da denize giriyorsak
 • Kafe, bar benzeri bir yerde otururken elimizde taşıdığımız telefonu masanın üzerine bıraktıysak
 • Çantamızı ya da sadece telefonumuzu bırakıp bir şeyler almaya gidiyorsak

Bu gibi örnekler daha da çoğaltılabilir tabii ki. Hepsini kısaca yanımızdan ayırdığımız her an olarak genelleyebiliriz. Her an dikkatli olmamız şart.

Telefonlarımız için bir diğer tehlike de güneş. Öğlen saatlerinde tüm etkisini gösteren güneş nasıl bizim için yakıcı etki gösteriyorsa telefonlarımıza da zararlı. Telefonlarımızı gün içerisinde doğrudan güneş ışığı altına bırakmamalıyız. Aşırı sıcaklık, güneş ışığının uzun bir süre doğrudan etki göstermesi çeşitli sorunların oluşmasına sebep olabilir.

Başta da dediğimiz gibi telefonlarımızın yalnızca cihaz kısımları değil içlerindeki bilgiler ve belgeler de önemli. Özellikle çektiğimiz fotoğraflar, sevdiğimiz müzikler, rehberimizde kayıtlı olan numaralar ve dahası… O halde tatili bahane edip hepsini bir güzel yedeklemekte fayda var demektir. Ayrıca tatilde rahat rahat fotoğraflar ve videolar çekmek istiyor, hafıza sorunu ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız yedekleme sonrasında bunlar için boş alan yaratmanız da iyi olacaktır. Hafıza kartınızda fazladan yer açarak tatiliniz boyunca bir daha bir şeyleri silmekle uğraşmazsınız.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

  Çeşit Haber

  Eyl 02, 2014

  O kadar düşkün olduk ki telefona, hayatımızın bir parçası oldu adeta

  Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim