Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

7

Ağustos
2014

Ekran Çözünürlüğünde En Fazlası En İyisi Mi?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Teknoloji  |  Yorum: Yok  

ekranEkran teknolojilerinin ilerleyişi ile birlikte ekranlarımıza sığdırılan piksel sayısının da sürekli olarak artış gösterdiğini görüyoruz. Belli standartlar çerçevesinde HD (720p), Full HD (1080p) gibi isimlerle adlandırılmalarına şahit olduğumuz ekranlar günümüzde 4K teknolojisine doğru yol alıyorlar. Peki ekranlarımızda bu çözünürlük terimleri ile ifade edilen piksel sayılarında en fazlası en iyisi mi?

Aslında konunun temeline bakarsak, aynı büyüklükteki iki ekranda fazla piksele sahip olanda görüntüler daha net olur diyebiliriz. Bunu da şöyle açıklıyoruz. İnç ölçü birimi ile ölçülendirilen ekranlarda “inç başına piksel (pixel per inch)” adı verilen ve ppi olarak kısaltılan bir ölçü birimi daha var. Bu ölçü birimi piksel yoğunluğu olarak da söylenebilir. Bir ekranın sahip olduğu piksel sayısının ekran büyüklüğüne oranı sonucunda elde edilen yoğunluk bize ekranın piksel yoğunluğunu veriyor. Yani piksel yoğunluğu arttıkça netlik artıyor. Netlikle aslında görüntü keskinliğini de kastediyoruz. Görüntüde yer alan nesnelerin ayrıntıları daha iyi seçilebiliyor, çizgiler daha keskin görünebiliyor ve dahası.

Temelde böyle bir düşünce yer alsa da aslında belli bir piksel yoğunluğuna kadar bu yargılar geçerli. Piksel yoğunluğu bir kademeye kadar görüntünün keskinliğini arttırsa da sonrasında insan gözü aradaki farkı algılayamıyor. Böyle bir farkı algılayabilmek için görüntüye çok daha yakından bakmak gerekiyor ki herhangi bir ekrana kim çok yakından bakar ki? Böyle bir yakınlık zaten gözleri de rahatsız etmekte.

Sonuç olarak ekran görüntülerinde keskinlik, netlik arıyor olsak da en yüksek çözünürlük demek her zaman büyük fark yaratıyor anlamına gelmiyor. Böyle büyük farkı yaratmayan bir teknolojiye sahip cihazlara da fazladan masraf yapmaya gerek yok kısacası. En iyisi, görüntüleri kontrol edip hangi büyüklükteki bir ekranın hangi seviyede aradığımız netliği verip vermediğini teknoloji mağazalarında tespit etmek.

Bir not olarak ekranların gösterdiği görüntü netliğinde ekranlarda yayınlanan görüntünün de önemi olduğunu belirtelim. Yani full HD çözünürlüğünde bir ekrana sahip olsanız da yayınlanan görüntü daha düşük çözünürlükte ise full HD elde edemeyeceğinizi de belirtelim.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim