Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

8

Ağustos
2014

Bloglarda Yazıların Doğru Yazılması Neden Önemli?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: 1 

blog-yazmakBlog yazmak, temelinde kişisel ve özgürce yapılan bir iş. Herkes kendine özgü tarzını yansıtarak blogunu oluşturabilir. Fakat hem kendi blogunuza hem de okuyucunuza verdiğiniz önemi göstermek istiyorsanız temelde dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta yer alıyor. Bunlardan bir tanesi de doğru yazım.

Doğru yazım derken aslında olaya üç farklı yönden bakıyoruz. Bunlar;

 • Kelimelerin doğru yazılması
 • Cümlelerin doğru yazılması
 • Bilgilerin doğru verilmesi

Kelimelerin Doğru Yazılması

Yazılarımız öncelikle harflerden ve harflerin oluşturduğu kelimelerden oluşuyor. Bu sebeple öncelikle kelimelerimize dikkat etmeliyiz. Kelimelerde birçok çeşit hata gözlemleyebiliyoruz. Bu hataları aşağıda birkaç ana madde olarak sıralayıp birkaç örnek verdik. Bu hatalar ya hızlı yazma sonucu yanlışlıkla ortaya çıkıyor ya da kelime yazılışlarına özen gösterilmemesi, yanlış bilinmesi sonucunda. Bakalım başlıca hatalar nelermiş?

 • Yanlış harf kullanımı (Örneğin herkes yerine herkez)
 • Türkçe karakter hatası (Örneğin kırmızı yerine kirmizi)
 • Eksik harf kullanımı (Örneğin herkes yerine herks)
 • Yanlış yerdeki harf kullanımı (Örneğin: Yanlış yerine Yalnış ya da fakat yerine fakta)

Bu hatalar daha da arttırılabilir. Hataları azaltmak için öncelikle yazdığımızı birkez okuyarak kontrol edebiliriz. Yazımından emin olmadığımız kelimeleri Google ya da Yandex’te arayabilir ya da Tdk.gov.tr‘de sözlük araması yaparak nasıl yazıldığını öğrenebiliriz.

Cümlelerin Doğru Yazılması

Kelimelerin oluşturduğu cümlelerde de birçok hata yapılabiliyor. Cümlelerde genellikle şu hatalar yapılıyor:

 • Cümle düşüklüğü, özne-yüklem uyumsuzluğu, eksik cümleler
 • -de ve -ki gibi eklerin ayrı ya da birleşik yazımından kaynaklı hatalar
 • Noktalama işareti hataları
 • Kelimenin yanlış anlamda kullanılması (Örneğin Kazanın oluşmasına sebep oldu. yerine Kazanın oluşmasını sağladı.)

Cümlelerde yapılan hatalar da kelimelerde olduğu gibi daha da çeşitlendirilebilir. Bu hataları da mümkün olduğunca gidermek için metni sesli olarak okumalı, herhangi bir hata olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Bilgilerin Doğru Verilmesi

Yazıları hazırlarken içlerinde sayısal verilerin de olduğu birçok bilgiye de yer veriyoruz. Fakat birçok defa güncel olmayan ya da yanlış bilgilerin verildiğine tanık oluyoruz. Hazırladığınız yazıda verdiğiniz bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Emin olmadığınız bilgileri internet araştırması ile kontrol etmelisiniz. Emin olmadığınız, yanlış bilgileri vermekten kaçınmalısınız. Eğer zaman içerisinde değişebilecek bir bilgi ise okuyucularınızı yanıltmamak adına bu tarihte bu bilgi bu şekildedir şeklinde not düşebilirsiniz.

Yanlışlar Ne Gibi Sonuçlar Doğurur?

Herkes çeşitli yazım hataları yapabilir. Fakat bu yazım hatalarının çok ve okuyanı rahatsız edecek düzeyde olması yazıya ve okuyucuya karşı özensizliği gösterir. Okucu yazıyı okumaktan vazgeçebilir, bloga karşı güveni azalabilir.

Benzer şekilde bilgilerin yanlış olması da tehlikeli. Okucular bu bilgileri öğrenmek için geliyor olsa da bir okucuyu bir bilginin yanlışlığını gördüğü zaman diğer tüm bilgilere kuşku ile bakmaya başlar. Siteye olan güveni azalır. Okuyucu tamamen kaybedilebilir.

Tüm bu sebeplerle her yönden hatamızı mümkün olduğunca az seviyeye indirmemiz önemli. Mükemmel, hatasız yazı hazırlamak zordur fakat en az hataya sahip olan bir yazı okuyucuları daha kolay kazanabilecektir.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

  Mehmet Akif AKTAŞ

  Ağu 10, 2014

  Hocam çok güzel bir blog sayfanız var. Bu benzer yazılar kısmında kullandığınız özel bir eklenti varmı acaba?

  Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim