Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

14

Ağustos
2014

Blog Yazısı Yazma Süresini Nasıl Kısaltabiliriz?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: Yok  

blogBlog yazarlığı yapan birçok kişinin en büyük problemlerinden birisi zamandır. Yazarlar genellikle ya yazı yazmaya yeterli zaman bulamamaktan ya da bir blog yazısına fazla zaman harcamaktan dolayı sıkıntı çekerler. Bir yazıya fazla zaman harcayarak ortaya iyi bir şeyler çıkarmak ideal gibi gözükse de blog yazarlığı dışında yoğun bir hayatı ve işleri olan kişiler için bu zaman önemli bir zaman dilimi. O halde biz de blog yazılarımıza ayırdığımız zamanın bir kısmını nasıl kurtarabileceğimize bakalım.

Birçok blog yazarı kişisel işlerinden ötürü blogunu uzun bir süre boş bırakabiliyor. Yazmak isteyip de bir türlü zaman ayıramayan çok fazla kişi oluyor. Ya da yukarıda belirttiğimiz gibi vakit ayıranlar da planladıklarından fazla zaman ayırmaktan şikayetçi olabiliyor. İşte bizim de bu yazıyla birlikte amacımız bir yazı yazarken ayırdığımız ya da ayırmamız gereken zamanı kısaltabilecek yöntemler bulmak. Peki ne yapabiliriz?

Konuyu Önceden Belirlemek

En kilit noktalardan bir tanesi konuyu önceden belirlemek. Çünkü yazma sürecinin sıkıntılı taraflarından bir tanesi üzerinde yazılacak konudur. Bu sebeple yazımıza başlamadan önce konumuzu belirlememiz bize büyük bir zaman kazandırabilecek.

Yazımızı yazmaya başlarken bir de üzerinde yazılacak bir konu düşünmek bizlere zaman kaybettiriyor. Ne konuda yazsam, nelerden bahsetsem gibi yönlerden o sırada düşünmek aslında boşa harcanan bir zaman denilebilir. Çünkü bu planları daha önceden yapabilmemiz de mümkün.

Not etmek en büyük yardımcımız. Konu bulmak için yazıya başlangıcı beklememeliyiz. Günün herhangi bir anında aklınıza bir konu geldiğinde, şu konu üzerine yazayım dediğinizde bunu not alın. Örneğin otobüste, takside, yemekte ya da kısacası bilgisayar başında olmadığınız ve boş geçen zamanlarda aklınıza gelen konuları bir yere not alın. Küçük bir not defteri, tablet bilgisayar ya da telefonlar bunun için ideal olabilir. Bu sayede bilgisayar başında iken daha önceden not aldığınız konularla işe başlayabilir, zamanınızdan büyük tasarruf sağlayabilirsiniz.

Konu başlığı dışında alt başlıkları da belirlemek yine yardımcı olacak diğer bir yön. Örneğin kahvenizi yudumladığınız sırada yazınızı yazmıyor da olsanız başlığı ile birlikte bahsetmeyi planladığınız alt başlıklarını sıralarsanız yine blog yazınıza başladığınızda işleriniz daha kolay olacaktır.

Yazım ve Noktalama İşaretleri

Bir blog yazısında yazımın doğruluğu ve noktalama işaretlerinin uygun şekilde yerleştirilmesinin önemli olduğundan sürekli bahsediyoruz. Ancak bu konuda da büyük bir zaman harcanabiliyor genelde. Bu yüzden yazım esnasında sürekli olarak yazım hatalarını kontrol etmeye uğraşmak yerine buna önem vermeden ilk önce yazıyı bitirmenizi öneriyoruz. Hızınızı almışken öncelikle yazınızı tamamlayın. Yazınız bittikten sonra bir defa tüm metni okur ve hatalarınızı düzeltebilirsiniz. Böyle bir yol izlemek de size fazladan zaman kazandıracaktır.

Eksik Noktalar

Kararsız kaldığınız, emin olamadığınız ve benzeri durumlarda tek bir noktaya takılıp kalmayın. Böyle takılıp üzerinde çok fazla düşündüğünüz noktalar size çok zaman kaybettirecektir. Eğer mümkünse belli bir işaret belirleyip (örneğin *** gibi) bu işareti ilgili alana koyup atlayın. En son yazınız bittiğinde emin olmadığınız yerler üzerinde kararlar vererek tamamlayabilirsiniz.

Çalışma Alanları

Farkında olduğunuz ya da olmadığınız problemleri olan bir çalışma alanında yazılarınızı yazmaya uğraşıyorsanız eğer, yazınıza yine fazla zaman harcıyorsunuz denilebilir. Belki odanız çok sıcaktır ve yeteri kadar konsantre olamayıp sürekli ara vermek zorunda kalıyor olabilirsiniz örneğin. Bu gibi durumlarda ortamın uygun olup olmadığını kontrol edin. Mümkünse sizi rahatsız eden problemleri ortadan kaldırıp alanınızı düzenleyin. Eğer mümkün değilse farklı bir alan bulmaya çalışın. Bu alan aynı evde başka bir oda da olabilir tamamen farklı bir yerde, bir kafede de olabilir. Artık kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız.

Çevre faktörleri dışında aslında sizi rahatsız etmeyen fakat zaman kaybına sebep olan durumlar da olabilir. Örneğin bir yandan televizyon açıksa ve siz sürekli yazınızı bölüp televizyona dalıyorsanız yazınızın başında durduğunuz zaman artıyor demektir, televizyonu kısa bir süre kapatabilirsiniz. Ya da bilgisayarınızda sürekli mesajların geldiği Skype açıksa, güncel haberleri takip isteği oluşturan haber siteleri açıksa bunları da kapatmanız mümkün.

Sonuç

Temel bazı noktalara dikkat ederek yazı yazma süremizi optimum seviyeye çekebiliriz. Tabii ki çok da kısa süreye indirmek yazı kalitesini düşürebilir, bu nedenle en uygun seviye diyoruz. Bu önerilerimiz dışında siz de kendi hayatınızda deneme yanılma yöntemleri ile size en uygun çalışma ve yazma şeklini oluşturabilir ve fazladan harcadığınız zamanları geri kazanabilirsiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim