Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

19

Ağustos
2014

Uzun Blog Yazılarının Olmazsa Olmazları

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: Yok  

uzun-blog-yazilariKısa ya da orta uzunluktaki blog yazılarını okumak kolay olsa da yazı uzunluğu arttıkça okurlarımızın bu yazıyı okuması zorlaşıyor. Zaman ayırıp okumak isteyenler ve buna vakit ayırmak istemeyenler var yazarların karşısında ancak iki türlü de yazarların yapması gerekenlerin başında okunabilir bir yazı sunmak geliyor. Blog yazarları olarak bir metni doğrudan yayınlamak yerine bazı önemli noktalara dikkat ederek okuyuculara sunabiliriz. Peki daha kolay bir okuma sağlayabilmek için uzun blog yazılarımızda nelere dikkat etmeliyiz?

Paragraflara Ayırma

Uzun yazılar belli paragraf düzeni içerisinde yer almalıdır. Her yazımızda giriş gelişme ve sonuç bölümlerinin olduğu bu bölümlerin de konu içeriğine göre farklı paragraflara ayrıldığı bir genel şablon izlemeliyiz. Bütün metni tek bir paragraf içerisinde vermek hem okumayı hem de anlaşılmasını zorlaştırır. Bunun yerine konumuz içerisinde farklı bir noktaya geçtikçe yeni bir paragrafa başlamak yazılarımızı daha anlaşılır yapacaktır. Tabii paragraflara ayırmak yalnızca uzun yazılara özel bir gereklilik değil, fakat uzun yazıların daha çok ancak daha düzenli bir paragraflandırma ihtiyacı olduğunu göz önünde tutuyoruz.

Giriş Paragrafına Özen Gösterme

Özellikle uzun yazılarda giriş paragrafı altın değerindedir. Okuyucunuz giriş paragrafı ile başladığında yazınızdan çok uzak şeyler görürse doğrudan uzaklaşabilir. Bu yüzden mümkün olan en kısa şekilde yazınızın geri kalanında nelerden bahsedeceğinizi okuyucunuza vermelisiniz. Bu sayede okuyucunuz yazı içeriğini daha kolay anlayabilir ve ona göre yazınıza devam edebilir. Bunun aksine dolaylı bir anlatımla başlarsak giriş paragrafında ziyaretçileriniz aradığının yazıda olmadığını düşünüp uzaklaşabilir.

Alt Başlıklara Yer Vermek

Uzun bir yazıda alt başlıklar oldukça önemli. Yazınızın genel konusu belli olsa da alt başlıklar sayesinde nerde nelerden bahsettiğinizi okurlarınıza belli edebilirsiniz. Bu sayede hem okumak daha kolay hale gelir hem de okurlarınız isterlerse aradıkları konuyu doğrudan bulabilirler.

Kalın Yazma

Metninizin büyük bir bölümünü kalın yazmak doğru değildir fakat yazı içerisinde yer alan anahtar kelimeleri kalın olarak yazmak onları daha dikkat çekici yapar. Hem yazınızın okunması kolaylaşır hem de alt başlıklarda olduğu gibi okuyucularınız doğrudan nerede hangi noktalardan bahsedildiğini anlayabilir.

Maddelendirme

Yazınızda bir şeyler sıralıyorsanız bunu düz metin içerisinde değil maddelendirme yöntemi ile yapmak uzun yazılarda daha avantajlı olacaktır. Kısa kısa cümlelerle yapılan maddelendirmelerin okunması daha kolaydır.

Grafikler Ekleme

Yazınıza konuyla alakalı resimler ekleyerek yazınızı daha okunabilir kılabilirsiniz. Aralara serpiştireceğiniz çeşitli resimlerle yazınız göze daha hoş görünecektir. Ayrıca metin içerisine kısa kısa çeşitli bilgilerin yer aldığı grafikler ekleyerek belki de birkaç paragrafta anlatacaklarınızı özetlemiş olursunuz.

Sonuç

200-300 kelimelik bir blog yazısını belki okumak oldukça kolay gelebilir fakat yazılar uzadıkça bazı noktalara daha çok dikkat etmek gerekebilir. Yukarıda sıraladıklarımızı kısa ya da uzun her yazınıza uygulayabilirsiniz ancak özellikle uzun yazıları doğru şekilde ziyaretçilerimize sunabilmek adına bu gibi noktalar oldukça önemli.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim