Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

20

Ağustos
2014

Kişisel Blogunuzda Konu ve Tema Ayrımını İyi Yapın

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: Yok  

blog-yazmakKişisel bloglarda oluşturulan yapılar, bu blogun sahibi olan kişiye bağlıdır. Kişi, blogunu istediği yönde geliştirebilir, arzu ettiği tarzda bir yapı kurabilir. Ancak burada kişisel bloglar için konu ayrımı önerisi üzerinde duracağız. Kişisel blog açma amacınızdan yola çıkarak ne şekilde bir konu ayrımı yapmanız gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunacağız.

Tavsiyelerimize geçmeden önce bir soruyu kendinize sormanızı istiyoruz: “Kişisel blogumun amacı ne?”. Bu soruya vereceğiniz temel cevaplar üzerinden gideceğiz.

Cevap 1: Sadece kendim için yazmak.
Cevap 2: Öğrendiğim her şeyi internette paylaşmak.

Bu iki cevabı ya da bunlara yakın türde cevaplar veriyorsanız eğer blogunuza bir konu sınırlaması koymanıza gerek yok.

Sadece kendiniz için yazdığınızı var sayalım. Örneğin internet üzerinden bir günlük tutmak istiyorsunuz. Ya da yaşadıklarınızı internette anlatmak, bunu yazılı dile getirmek, içinizi dökmek istiyorsunuz. Diğer bir deyişle bu tip bir konu çerçevesinde hedefiniz bir okuyucu kitlesi değildir, sadece kendiniz için yazıyorsunuz demektir. Böyle bir yolda kendinize konu sınırlaması koymanıza gerek yok ancak temanız “benim hayatım” olur mesela. Yani blogunuzu bir konu çerçevesine değil bir tema çerçevesine kurmuş olursunuz.

Öğrendiğim her şeyi internette paylaşmak istiyorum derseniz burada da benzer bir sonuca çıkıyoruz. Arayıp da bulduğunuz, belki bulmakta güçlük çekip öğrendiğiniz bilgilerin farklı kişilerin de işine yaramasını isteyerek blog açıyorsanız hayatın farklı alanlarında birçok farklı konu üzerinde yazı yazabilirsiniz. Burada tek bir konuya, örneğin sadece sağlığa yönelin demek mümkün değildir. Fakat yine kendi temanız çerçevesinde yazılar yayınlayabilirsiniz. Örnek olarak popüler birçok blogu gördüğümüz “anne ve bebek” temalı bloglardaki gibi kimi zaman sağlık, kimi zaman beslenme, bazı zamanlarda oyuncaklar, bazılarında ise çocuk psikolojisi üzerine bildiklerinizi anlatabilirsiniz örneğin.

Cevap 3: Belli bir okuyucu kitlesi kazanmak.
Cevap 4: Uzman olduğum konuda bilgiler paylaşmak.

Eğer bunlara yakın cevaplar veriyorsanız biraz önceki durumdan farklı bir yola sapmanız gerekiyordur. Belli bir okucuyu kitlesi kazanmak istiyorsanız eğer kendi yolunuzu çizeceğiniz bir konu seçmenizi tavsiye ediyoruz. Yazdıklarınızın yakın bir ana kategori etrafında olması okuyucu kitlenize bütün konularınızla hitap etmeniz anlamına gelir. Mobil teknoloji meraklısı bir okuyucu kitlesi kazanmak amacındayken nasıl olsa kişisel bir blog diyerek araya müzikle ilgili bir konu koymak pek doğru değildir. Kişisel de olsa böyle bir noktada konu ayrımını iyi şekilde yaparak aynı yolda devam etmelisiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim