Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

28

Ağustos
2014

Yeni Bloggerlar, Boşuna Yazmıyorsunuz!

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel  |  Yorum: Yok  

blog-yazmakBiliyoruz ki içerik oluşturmaya yeni başlayan birçok blog başlarda birkaç kişi dışında ziyaretçi alamazlar. Büyük heveslerle bir blog işine giren bloggerlar, bekledikleri başarıyı elde etmediklerinde hayal kırıklıklarına uğrayabiliyorlar. Hatta kişilerde “nasıl olsa kimse okumuyor, boşuna yazıyorum” gibi düşünceler de oluşabiliyor fakat hiçbir zaman boşuna yazmadığınızı vurgulamak istiyoruz.

Ayırabildiğiniz vakte göre belki günde 1, belki haftada 1 yazı yazıyorsunuz. İlk yazılarınızı yazdığınızda istatistiklere bakıyorsunuz ve beklediğiniz çoğunlukta ziyaretçinin olmadığını görüyorsunuz. Fakat o sıralarda ziyaretçinizin olmaması demek yazılarınızı boşa yazdığınız anlamına gelmiyor.

Birçok web sitesi ziyaretçilerinin büyük bir bölümünü Google gibi arama motorlarından alır. Doğrudan site adını yazarak giren kişilerin oranı genelde çok daha düşüktür. Bu sebeple yazınız sitenizde arkalarda kalmış da olsa aslında siz bu süreç boyunca sağlam temeller kurmuşsunuz demek oluyor. Siteniz zamanla gelişimini devam ettirdikçe geçmiş yazılarınız da belli aramalarda üst sıralara çıkabiliyor. Hiç beklemediğiniz bir anda belki de bir gün büyük başarılar elde etmenizi sağlayan o geçmişte bıraktığınız yazınız olabilir.

Önemli olan aslında her bir yazıyı son derece önem vererek, tamamen özgün olarak yazmak. Burada amacımız insanlara doğru bilgiyi, doğru şekilde vermek. Yani durumu tamamen hayal ürünü bir örnek vererek açıklayalım. Mesela eskiden “ALS hastalığı” üzerine bir yazı yazdınız. O zamanlar Google üzerinden bu hastalığı arayan kaç kişi vardı ki? Belki de pek fazla kişi okumuyor diye moraliniz bozuluyordu. Fakat sonrasında bir şekilde düzenlenen farkındalık kampanyaları ile ya da başka bir şekilde insanlarda “ALS hastalığı neymiş?” sorusu oluştu. Google aramaları da patladı tabii ki. İşte böyle bir durumda bir anda artan aramalar sizin sitenizi işaret edebilir. Google faydalı bir bilgi olarak sitenizi üst sıralarda gösterebilir ve hiçbir şey yapmasanız da insanlara vermek istediğiniz bilgiyi bu şekilde ulaştırmış olabilirsiniz.

Tabii bahsettiğimiz olayın bir yüzü. Ancak burada hiçbir şey yapmayın, sadece bekleyin de demiyoruz. Birkaç farklı yöntem izleyerek de eski yazılarınıza okunmaları için bir şans daha verebilirsiniz. İşte aklımıza gelen bazı yöntemler:

1- Sosyal Medya Paylaşımları

Sosyal medya hesaplarınızda yalnızca son yazılarınızı paylaşacaksınız diye bir şey yok. Bakın böyle bir yazımız da var diyerek eski bir yazınıza da dikkat çekebilirsiniz sosyal medyada. Örneğin ilk yazılarınızdan bir tanesini seçin ve sosyal medya hesaplarınızda farklı kişilere ulaştırmaya çalışın. Böyle bir yöntem ile hem o yazınıza bir şans daha vermiş olursunuz hem de sitenizin genel ziyaretçi potansiyelini arttırmış.

2- Haftanın Yazısı Yöntemi

İşte sizlere önerebileceğimiz bir yöntem daha. Örneğin sitenize giriş yapan kişi sayısı artıyor ancak bazı yazılarınız bu ziyaretçilerden payını alamayarak hala okunmuyor mu? O halde bu yazılardan birkaçını seçin. Sitenizin temasında görünür, sabit bir alanda “haftanın yazısı” bölümü oluşturun. Her hafta bir gün bu bölümü güncelleyin. O hafta seçtiğiniz yazının başlığını, birkaç cümle ile özetini ve linkini ekleyin. Böylelikle sitenizin herhangi bir sayfasına giriş yapan kişilere kendi yazınızın reklamını yapmış olur, onları bu yazıya giriş yapmaları için yönlendirmiş olursunuz.

Bu yöntemde yazı eski olsa da içerisindeki bilgiler hala güncelliğini koruyor mu diye bakmamız şart. Yani zamanı geçmiş, içeriğindeki bilgiler güncelliğini kaybetmiş yazılara ziyaretçilerinizi yönlendirmeye çalışmanın bir anlamı yok.

3- Yazı İçi Linkleme

En güzel yöntemlerden bir tanesi de yazı için linklemelerdir. Yeni yazılarınızın içinde, alakalı diğer yazılarınızın linklerine yer verirseniz okuyucularınıza yazı içi yönlendirme yapmış olursunuz. Okurlarınız hem bulundukları sayfayı okur hem de diğer sayfalarınıza da yönlenmiş olurlar.

4- Benzer Yazılar Eklentisi

İlk üç yöntem manuel işlemlerdi. Fakat daha otomatik yöntemler de mevcut. Blogunuzda aktif hale getirebileceğiniz bir benzer yazılar eklentisi ile her yazının altından benzerlerine bağlantı verebilirsiniz. Böyle bir yönlendirme de diğer yazılarınızın ilgi çekmesi için uygun olabilir.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim