Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

1

Eylül
2014

reeder A8i 32 GB Tablet | Uygun Fiyata Yüksek Performans

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Mobil, Teknoloji  |  Yorum: 1 

reeder-a8i-tabletSon yıllarda piyasa içerisinde kendisine büyük bir yer edinen tabletlerden geç de olsa bir adet aldık. Tabletlerin bu dünyasına reeder markasının A8i 32 GB isimli modeli ile giriş yaptık ve baştan söylemek gerekirse eğer memnuniyetimiz üst seviyede diyebiliriz. Belki siz de henüz reeder markasını duymayanlardan ya da pek bilmeyenlerdensiniz ancak reeder A8i 32 GB tabletinin bir kullanıcısı olarak hem tablet satın alırken yaptığımız karşılaştırmaları sizlerle paylaşacak hem de doğrudan elimizde olan bu tableti sizlere tanıtacağız. Sizin de bu tablet bilgisayar hakkında paylaştığımız bilgileri okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bu seneye kadar reeder markasını duymamış olmamız tablet satın alırken bir kademe ön yargılı davranmamıza sebep oldu. Ancak tablet için ayırdığımız bütçe doğrultusunda belirlediğimiz fiyat aralığında yer aldığı için seçeneklerimiz arasında reeder’ın A8i model tableti de yer alıyordu.

Tablettir al gitsin demeyerek önümüzdeki seçenekleri uzun bir süre araştırdık. Seçeneklerimiz arasında Samsung’un, Asus’un ve Casper’ın modelleri yer alıyordu. İnternet araştırmalarında genellikle Samsung ve Asus markası, marka adlarının özellikle daha fazla bilinmesi sebebi ile vurgulansa da bir yandan listedeki reeder A8i 32 GB model tablet diğer markalardan üstün özellikleri ile kendini öne çıkarıyordu. Tablet satın alacağımız Bimeks görevlileri de bu modeli önerince tercihimizi daha yüksek özellikleri ile reeder A8i 32 GB’tan yana kullandık.

reeder piyasada pek duyulmamış bir marka olsa da birkaç ay ömürlü tabletler üreten çakma markalarla da karıştırmamak lazım. Yeni bir marka, ancak kaliteli tabletleri piyasaya sürmekten geri kalmıyor. Öncelikle bunu belirtip elimizdeki A8i modelini tanıyalım.

reeder A8i 32 GB Modelini Öne Çıkaran Özellikler Neler?

Ekran ve Dış Tasarım

A8i 32 GB Tableti tüm özellikleri ile tanımaya başlayalım. Öncelikle tabletin büyüklüğü belki de tablet alırken ilk karar verilmesi gereken özelliği. reeder A8i tablet 7,85 inçlik bir IPS ekrana sahip. Bu IPS ekranı sayesinde ekrana yalnızca karşıdan bakarak değil, her yönden açılı olarak da baksanız görüntüyü net olarak görebiliyorsunuz. Ekranın 4 tarafından da yatay bakmayı denedik ve sonuna kadar görüntüdeki netliğin, renklerin, yazıların büyük bir bozulmaya uğramadığını gördük. 1024×768 piksellik çözünürlüğe sahip olan ekranı yeterli bir çözünürlükte diyebiliriz.

Rakipleri aynı fiyat aralığında 7 inç ekranlı tabletler sunarken A8i’nin 7,85 olması aslında büyük bir avantaj. Sayısal olarak fark az gibi geliyor bile olsa aslında elinize aldığınızda bu büyüklüğün kolay tutuşla daha büyük ekranı bir arada buluşturduğunu görebilirsiniz. Tabii sonuçta bir tablet kullanıyoruz ve tek elle kullanmak mümkün değil fakat bir elle tutup diğer elinizle rahatça kullanabilir ya da iki elinizle de tutarak başparmaklarınızla ekranın her köşesine ulaşabilirsiniz. 7”-7,85” inç farkını da özellikle internette gezinirken, gazete okurken hissediyoruz.

Dış tasarımıyla devam edecek olursak öncelikle 7,2 mm kalınlığa sahip olduğunu belirtelim. Bu oldukça iyi bir rakam ve bir karşılaştırma yapmak gerekirse aynı fiyattaki rakiplerinin hepsinden daha ince diyebiliriz. Ayrıca sadece 310 gram. Arka kısmı metal ve kolay kolay ısınmıyor. Birazdan da bahsedeceğimiz gibi birçok işlemle birlikte ağır oyunları oynadık fakat aşırı bir ısınma yaşamadık. Tabi metal bir arkaya sahip olması sayesinde ısı dağılımı sağlanabiliyor.

reeder A8i 32 tabletin ön yüzeyinde herhangi bir fiziksel tuş bulunmuyor. Yalnızca sağ tarafında güç düğmesi ile ses düğmelerinin fiziksel olduğunu görüyoruz. Ayrıca bu sağ tarafta bir de microSD kart yuvası mevcut. Sol tarafta herhangi bir şey yer almıyor. Bunlar dışında üst tarafta standart 3,5 mm’lik kulaklık girişi ile şarj ve dosya aktarım imkanı sunan micro USB girişi mevcut. Alt kısmında da mikrofonu bulunuyor.

İşlemci ve Teknik Özellikler

reeder’ın bu tabletinin en büyük özelliklerinden bir tanesi tabii ki işlemcisi. Tabletlerin; diğerlerinden öne çıkmasını, tableti bir tablet olarak rahatlıkla kullanmanızı sağlayan, yüksek performans gerektiren oyun ve uygulamalarda yarı yolda bırakmayan donanımları öncelikle işlemcileridir. reeder A8i 32 GB’ta de böyle bir işlemci var: Intel Atom Z2580. Bu işlemcinin bir kere Intel işlemcisi olması bile yeter ki 2 GHz işlemci hızı ile 2 çekirdekli olduğundan da bahsedelim. Ayrıca 1 GB DDR3 RAM’i ve inanması güç ancak 32 GB da dahili hafızayı barındırıyor. Her tablet ve telefonda aslında kullanıcıya kalan boş alan bundan daha azdır. Diğer tabletlerde 8 ve en fazla 16 GB dahili hafıza mevcutken çok daha azı kullanıcıya boş alan olarak kalıyor ancak reeder A8i’yi elinize aldığınızda 32 GB’lık alanda 26,23 GB’ı boş olarak size geliyor ki bu bile birçok oyunu ve uygulamayı hafıza kartına gerek kalmadan yüklemeniz anlamını taşıyor. Biz henüz bir hafıza kartı ihtiyacı duymuyoruz örneğin.

Performans Denemeleri

reeder A8i’yi satın almadan önce elimize aldık ve denedik, oyunlar oynadık. Satın aldıktan sonra da Asphalt 8 gibi yüksek performans gerektiren oyunların da aralarında bulunduğu yaklaşık 20 oyunu hemen yükleyip test ettik. Hiçbirinde donma, takılma, yavaşlama gözlemediğimizi belirtelim, bütün oyunları zevkle ve sorunsuzca oynayabildik. Bu anlamda gerek Intel işlemcisinin gerekse de oyunlarda destek veren grafik işlemcisinin ne kadar iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ekran dokunmatiği çok rahat ve hızlı. Elinizi ve hareketini çok rahat bir şekilde anında algılıyor. Ekranlar arası geçiş de keza hızlı. Son kullanıcı olarak bizler için en önemli nokta da bu olsa gerek herhalde. Çünkü birçok kişi markası şu kadar iyi, içinde böyle bir donanımı var demez, doğrudan kendi deneyimlerinden yola çıkarak bir fikir oluştururlar.

Tabletlerde genellikle bahsedilmez ancak bazı kötü tabletlerde açılış süresinin uzun olduğunu görebiliyoruz. Ancak reeder A8i 32 GB’ın çok da bekletmeden yaklaşık 20 saniyede tamamen açıldığını belirtelim.

Karşılaştırmalı bir referans olması adına AnTuTu Benchmark v5.0 ile performans testimizi gerçekleştirdik ve skorumuz 26683 çıktı.

reeder-a8i-tablet-performans

Pil ve Pil Ömrü

Tabletlerde malum büyük bir ekranın da etkisi ile pil çok daha önemli konuma geliyor. Biz kullanıcılar için belki de tablet alırken en çok dikkat etmemiz gereken özelliklerden bir tanesi. Gün içerisinde bizi yarı yolda bırakmayacak, aktif kullanımlarımızda dahi şarj sorunu çıkartmayacak bir tableti kim istemez ki?

reeder A8i 32 GB’ta 4600 mAh kapasiteli bir batarya bulunuyor. Bu oldukça iyi bir kapasite ki aynı fiyatta kıyasladığımız Samsung ve Casper modelleri 4000 mAh pil kapasitesi ile karşımıza çıkıyordu. A8i’nin pil ömrünün ne kadar süreceği kullanımınıza bağlı tabii ki. Yani örneğin sürekli oyun oynamak ve film izlemek çok daha fazla pil harcanmasına sebep olurken sadece Office uygulamalarını kullanmak çok daha az pil harcar. Ayrıca ekran parlaklığı, ana ekran arka planı ve daha birçok etki var pil üzerinde. Kendi deneyimlerimize gelirsek eğer bir yandan internete bağlıydık ve bir yandan da oyun oynamaya devam ediyorduk. Uygun bir ekran parlaklığında aralıksız olarak sürekli böyle bir performansla kullandığımız tabletimiz yaklaşık 8-9 saat arasında pil ömrü sundu ki yoğun kullandığımızı düşünürsek oldukça iyi bir süre. Tabi hiçbirimiz normal kullanımlarda bu kadar uzun süre aralıksız kullanmıyoruz. Verilen aralıkları da eklersek, kullanım yükünüze göre bu süreyi katlayarak arttırabilirsiniz.

Kamera

reeder A8i’nin ön tarafında 2 MP’lik bir kamera bulunuyor. Bu kamera görüntülü görüşmeleriniz için ve dilerseniz selfie (özçekim) fotoğraflarınız için yeterli. Arkasında ise 5 MP çözünürlüğünde kamera mevcut. Kamerasının flaşı olmaması sebebi ile karanlık ortamlardaki fotoğraflarda, akşam vakti çekilenlerde iyi sonuçlar elde edemezsiniz. Ancak gündüz çekimlerinde temel ihtiyaçlarınız için kamerası yeterli olacaktır. Tabii böyle bir fiyat aralığındaki tabletlerden fotoğraf makinası performansı beklemek anlamsız olur ki herhangi bir rakibinden daha düşük performans sergilemediğini de belirtelim. İşte reeder A8i 32 GB ile çektiğimiz bir fotoğraf:

reeder-a8i-tablet-fotograf

Fotoğraf modu dışında panoramik fotoğraf ve video çekim modlarını da kullanabiliyoruz.

Henüz reeder A8i 32 GB tableti alalı sadece birkaç hafta oldu ve fiyatı 399 TL idi. Bazı zamanlar fiyatının 449 TL gibi seviyelere çıktığını görsek de teknoloji mağazalarından bir indirimi yakalayıp 400 TL civarına sahip olabilirsiniz.

Böyle bir fiyata bu özelliklerde bir tablete sahip olmak oldukça avantajlı. Adı öne çıkmış markaların 400 TL fiyat etiketi ile satılan tablet modellerini göz önüne aldığımızda daha alt seviyelerde özellikler sunduklarını görüyoruz. Yani bütçemizi hesaba katarsak eğer sadece isme fazla para vermenin anlamı yok ki reeder markasını da yeni ancak kaliteli ürünler sunan, yükselmekte olan bir marka olarak görüyoruz.

Biz Weblopedi.net olarak kullandık, test ettik; sizlere de öneriyoruz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    Mustafa ATEŞ

    Mar 28, 2015

    Reeder ai8 32 gb tablet aldim sarj sorunu var %40 altina dustugunde tablet kapaniyo bu buyuk sorun bence cozumu var mi bilmiyorum varsa bilgirirseniz sevinirim

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim