Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

4

Eylül
2014

Google Analytics Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Google, Webmaster  |  Yorum: Yok  

hemen-cikma-oraniGoogle Analytics, internet sayfalarına yönelik bir sayaç hizmeti olarak sağladığı raporda internet sitelerimizle alakalı birçok detaylı bilgiye yer vermektedir. Web siteleri için bu bilgileri iyi bir şekilde değerlendirmek ve sitenin gelişiminde kullanmak da oldukça önemlidir. Google Analytics ve benzeri sayaç servislerinde yer alan bir veri de İngilizce’de “Bounce Rate” olarak geçen “Hemen Çıkma Oranı“. Peki, “Hemen Çıkma Oranı” Nedir?

Hemen çıkma oranının nasıl hesaplandığını kısaca tanımlamaya çalışalım. Bir ziyaretçi sitenize giriş yaptığı sırada bir oturum açılır o kişi için ve sayacınız kişinin hangi sayfaya girdiğini, oradan hangisine geçtiğini ve nerede ne zaman çıkış yaptığını tespit eder. Sitenizden çıkış yaptığında da oturumu sonlanır diyebiliriz.

Ziyaretçilerinizin oturum başlattığı sayfa, yani sitenize ilk giriş yaptığı sayfa dışında içeride başka bir sayfanıza yönelmemesi ve sitenizden çıkış yapması hesaplara hemen çıkma olarak geçer. Ancak eğer kişi ilk giriş yaptığı sayfadan ayrılmadan diğer bir sayfanıza geçerse bu hareketi hemen çıkmayanlar arasına yazılır. Burada hemen çıkanların tüm oturumlara oranı “Hemen Çıkma Oranı”nı bizlere verir.

İşin özü, burada önemli olan sitenize giriş yapan ziyaretçilerinizin tek bir sayfa ile yetinmeyip sitenizde dolaşmaya devam etmesi, başka sayfalara da geçiş yapmasıdır. Yani verisel anlamda hemen çıkma oranının daha düşük olması siteniz için daha iyidir diyebiliriz.

Ancak site türü de burada etkili bir faktör. İnsanların daha çok dolaşma, diğer sayfaya da geçme eğiliminin fazla olduğu video siteleri ve haber sitelerinde hemen çıkma oranının düşük olması doğaldır. Fakat genellikle blog sitelerine baktığımızda bu oranın %30-%50 arasına çıktığını görebiliyoruz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim