14

Haziran
2011

SEO için Neden WordPress Kullanılır?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Webmaster  |  Yorum: 3 

Seo İçin Neden WordPress Kullanılır?

Pek çok yerde,SEO adı geçer geçmez WordPress ‘in adı duyulur oldu. Özgün tasarım ve kodlamanın çok değerli olduğu bu günlerde neden herkes aynı sistemden bahsediyor ? Cevabı çok net aslında; çünkü WordPress en iyisi!

Her zaman sıklıkla sorulan sorulardan birisi de; WordPress,Joomla,Drupal gibi sık kullanılan sistemlerin neden Google filtresine girmediğiydi. Bu noktada açıkça belli oluyor ki; Google bu sistemlere öncelik sağlıyor. Çünkü hepsi açık kaynak,hepsi ücretsiz ve son kullanıcıya dahi internete içerik kazandırma imkanı sağlıyor.

Çünkü hepsi çok pratikler ve insanların her zaman örnek alabileceği sistemler.

Örnek olarak WordPress’i alalım;

1. WordPress bir site açıp HTML kaynakçasını incelediğinizde; asla gereksiz bir kod dizisi ile karşılaşmazsınız. İçerikler her zaman yukarıya yakın ve sade şekilde -kod yükünden uzak- şekilde verilmektedir.
2. WordPress sitelerin yazım paneli; tıpkı Google’ın istediği gibi başlıklandırmalara ve şekillendirmeye uygundur. Böylece WordPress kullanıcıları kolaylıkla vurgulayacakları kelimeleri Google’a belirtebilirler.
3. WordPress’in her sürümünde kodlar temiz ve W3C Standartlarına uygundur. Her tarayıcıda aynı şekilde görüntülenir.
4. Tüm başlıklandırmalar h1 – h2 – h3 hiyeraşisine göre yapılır. Site tasarımında tablo değil CSS ögeleri kullanılarak yerleştirme yapılmıştır.
5. Kolaylıkla özelliştirilebilir ve çok büyük bir eklenti havuzuna sahiptir.

Tüm bu yazılanlar standart bir kullanıcı için neden WordPress’i seçmesi gerektiği konusunda ikna edici olabilir ancak; insanlar için faydalı olan herşey Google için de değerlidir. Yukarıdaki 5 örnekte verilmiş özellikler sayesinde; kullanıcı daha kaliteli içerikler hazırlar ve internete temiz kodlar sunar. Google da bu noktada WordPress ‘i destekliyor. Çünkü Wordpres olmasa yüzlerce alternatifi içinde pek çok kullanıcı değersiz ve yığın diye tabir edilen kod yığınları ile dolu sistemler kullanıcaktı ki; bu hem internetin geleceği hem de Google Bot’un içerik ayırması için büyük zorluk olacaktı.
Ayrıca belirtmeliyim ki; her WordPress sade kod yapısına sahip değildir. Yüzlerce tema arasında seçmiş olduğunuz tema kötü bir yerleşime ve saçma kodlara sahip olabilir. Bu sebepten ötürü XHTML ve CSS kullanılarak tasarlanmış ve W3C Valid temaları tercih etmenizi öneririm. Ayrıca SEO Eklentisi olarak “All in one SEO Pack” veya “wpseo” plugin’i alt sayfalarınız için meta düzenlemeleri konusunda yardımcı olacaktır.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<
Weblopedi.net


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

3 Yorum Yapılmış!

    zeki özer

    Haz 22, 2013

    Güzel bir yazı olmuş

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim