Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

5

Eylül
2014

Bloglarda Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Blog Sahiplerine Özel, Webmaster  |  Yorum: 1 

hemen-cikma-oranini-dusurmekHer blog sahibi, bloguna daha fazla ziyaretçi çekmek ister. Bloglara giriş yapan bu ziyaretçilerin sayısı, başta Google Analytics gibi sayaç hizmetleri ile ölçümlenebiliyor ve büyük ihtimalle siz de blogunuza kaç kişinin girdiğini merak edip bir servisten faydalanıyorsunuz. Fakat blogunuzun herhangi bir sayfasına gelen ziyaretçilerinizin ne kadarının içeriği incelemeye bir süre daha devam ettiğini, ne kadarının da ilk saniyelerde sayfayı terk ettiğini biliyor musunuz?

Bu satırları okurken bir yandan kendinizi de düşünebilirsiniz. Yani internet üzerinden başka blogları okurken kendinizin neler yaptığını göz önüne alarak devam edin. İnternet kullanıcılarının bir blog sayfasına girdiklerinde ilk saniyeleri oldukça önemlidir. Biliyoruz ki günümüzde insanlar her bir saniyeye artık daha çok önem veriyorlar ve biraz daha aceleci davranarak en kısa sürede gerçekten aradıkları şeyi bulmak istiyorlar. Eğer siz onlara istedikleri içeriği, istedikleri şekilde verirseniz ziyaretçileriniz diğer sayfalarınızı gezmek için de daha istekli olurlar. Ancak ziyaretçiniz ilk saniyelerinden itibaren çeşitli sebeplerle memnun olmazsa sayfanızı kapatıp uzaklaşabilir de.

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Hemen çıkma oranı, sitenize giriş yapılan, daha teknik bir deyimle oturum başlatılan sayfalardan başka bir sayfaya geçmeden çıkış yapılma oranıdır. Yani örneğin bir ziyaretçi bir blog yazınızı Google’da arayıp bulmuşsa ve o sayfadan başka bir sayfanıza geçmeden blogunuzdan çıkış yapmışsa hemen çıkmış sayılır. Tam tersi, oturum başlattığı sayfadan başka sayfalara yöneldiyse hemen çıkmamışlar arasında yerini alır.

Hemen çıkma oranı (Bounce rate), bazı site sayaçları tarafından ayrıntılı raporlarda blog sahiplerine sunuluyor. En çok kullanılan sayaçlardan ve bizim de favorilerimiz olan Google Analytics ile hemen çıkma oranınızı rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Neden Önemlidir?

Ziyaretçilerimiz, sayaçlarda takip ettiğimiz sayılardan ibaret değiller. Bir okurumuz, blogumuzda aradığını bulmuş da olsa o kişiyi diğer yazılarımıza da yönlendirmek istiyoruz. Yani okurlarımıza blogumuzu öncelikle beğendirmek, beğenmeleri ile birlikte oluşan eğilimlerini de kullanarak diğer yazılarımıza yönlendirmek bloglar için bir avantajdır.

Bir okurun blog içerisinde daha fazla sayfa dolaşması demek o kişinin blogla daha fazla etkileşime geçmesi demektir. Okurunuz; blogunuzu daha fazla beğenebilir, yorum yapmaya eğilimi artabilir, birçok blogun yayına devam etmesini sağlayan reklamları daha fazla görebilir. Ayrıca bu kişi ile daha fazla etkileşime geçen blog daha fazla akılda kalıcı olur, kişi daha sonra tekrar blogu ziyaret edebilir, devamlı ziyaretçiniz olabilir.

Tüm bu saydığımız sebeplerle daha düşük hemen çıkma oranı daha iyidir şeklinde bir genelleme yapabiliriz. Hemen çıkma oranının fazla olması bir olumsuzluk olarak düşünülmeli; kısa ve uzun vadede takipleri yapılarak düşürme yolunda çalışmalar gerçekleştirilmelidir.

Hemen Çıkma Oranını Düşürmek

1- Blogu Sevdirmek

Birçok yönüyle blogunuzu ziyaretçilerinize sevdirir, iyi bir ilk izlenim verirseniz eğer ziyaretçileriniz diğer sayfaları da gezmek isteyeceklerdir. Bunun için sayfalarınızın hızlı açılıyor olması, temanızın okuyucu için uygun olması ve göz yormaması, yazı dışındaki renklerin, öğelerin ve özellikle de reklamların doğru şekilde seçilip yerleştirilmiş olması oldukça önemli.

2- Doğru Yönlendirme Yöntemleri

Hemen çıkma oranının düşmesi için ziyaretçilerinizin diğer sayfalarınıza da yönlenebilecek olması lazım. Okurlarınıza doğru şekilde yol gösterir, doğru bir yönlendirme yaparsanız onlara bu geçişlerde kolaylık sağlamış olursunuz.

En çok tercih edilen ve en güzel yöntemlerden bir tanesi benzer yazılar eklentisidir. Okura ilgi duyduğu ve okuduğu yazıya benzer diğer yazı seçeneklerini de sunarak bir yol açmış olursunuz. Örneğin iPhone 6 özellikleri diye bir sayfanıza giriş yapan kişi, alt taraftaki benzer yazılarda iPhone 6 için aksesuarlar yazınızı gördüğünde yönlenmesi daha kolay olacaktır.

Diğer bir yandan önceki yazı, sonraki yazı eklentileri de yazılarınızın hemen altında bir önceki ve bir sonraki yazıya link veriyorlar ve okuyucularınız yazının sonuna geldiklerinde bu yazı başlıkları ile karşılaşıp yönlenebiliyorlar.

En etkili yönlendirmelerden bir tanesi de yazı içi linklemelerle yapılanlardır. Yazınızı anlatırken yeri geldiğinde bakın bu yazımızda da bunlardan bahsetmiştik, bu konuyla alakalı olarak şuradaki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz gibi yönlendirmeler önemli etkiler gösteriyorlar.

Yazınızın kategorisinin belli olması, bu kategoriye de kolay ulaşım için yazıdan doğrudan link verilmesi de bir yöntemdir. Aslında tüm bu yöntemlere baktığımızda ziyaretçilerimize kullanım kolaylığı sunmak esas olan. Bir ziyaretçi teknoloji ile ilgili bir yazı okuyorsa eğer teknolojiye ilgisii vardır ve diğer teknoloji yazılarını da okuma potansiyeline sahiptir. O halde kişiye teknoloji kategorisinin yolunu çizersek bu potansiyeli kullanabileceğimiz anlamına gelir.

3- Dış Linkler

Başta reklamlar olmak üzere diğer internet sitelerine yapılan yönlendirmelerde target=”_blank” etiketini kod içerisinde kullanmayı unutmayın. Bildiğimiz gibi bu kod ile linke tıklandığında yeni bir sekmede bu sayfanın açılmasını sağlıyoruz. Yani bir okurumuz reklamdan etkilenip tıklasa da o kişiyi kaybetmiyoruz.

Son Olarak

Bir sitenin türüne göre hemen çıkma oranı değişebilir. Genellikle video siteleri ve haber siteleri daha düşük hemen çıkma oranına sahipken blog siteleri, belki sağlık siteleri doğal olarak daha yüksek oranlar gösterebilirler. Bizler burada öncelikle kendinizle yarış içinde olmanızı öneriyoruz. Hemen çıkma oranına aşırı şekilde kafa yormadan “neler yapılabilir?” sorusu çerçevesinde önerilerimizi de dikkate alarak tebir alma yoluna gidebilirsiniz. Günlük ziyaretçi sayınıza göre yaptığınız değişiklikleri bir süre izleyip ne gibi bir sonuç gösterdiği konusunda gözlem yapmanızı öneriyoruz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

    Seydi GENÇ

    Eki 20, 2014

    Anlattığınız gibi yönlendirme teknikleri ile ilgili eksiğim var galiba. Benim için faydalı bir yazı oldu. Teşekkürler.

    Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim