Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

11

Eylül
2014

Fotoğraf Makinelerinden Pay Çalan Telefonlar

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Mobil, Teknoloji  |  Yorum: 4 

akilli-telefon-kameraArtık birçoğumuz gelişen teknolojilerle birlikte bir telefonun içerisine türlü türlü özelliklerin girdiğini biliyoruz. Bu özellikler telefonlarımıza girmekle kalmıyor, gösterdikleri performanslarla asıllarına taş çıkarıyorlar. En belirgin göstergelerden bir tanesi de tabii ki telefonların fotoğraf makinelerinden pay çalması.

Günümüzde hiç de azımsanmayacak sayıda kişinin fotoğraf makinesi, onun telefonu. Birçok kişi de ayrı bir fotoğraf makinesi sahibi olmasına rağmen onu kullanmak yerine telefonlarını tercih ediyor. Tabii burada bir telefonun fotoğraf makinesinin yerini asla alamayacağını düşünenler olsa da günlük kullanımı düşündüğümüzde telefonların kendini bir adım öne çıkarmaya başladığını görmemek mümkün değil.

Gün içerisinde anı ölümsüzleştirmek başta olmak üzere çeşitli sebeplerle fotoğraf çekmek için insanlar fotoğrafın kalitesine değil öncelikle kullanım ve fotoğraf çekim kolaylığına önem veriyor. Bir fotoğraf makinesi ile daha kaliteli fotoğraflar çekmeniz mümkün dahi olsa bir telefonun sunduğu avantajlara sahip olamıyorsunuz genellikle.

Tabii burada telefonların kameralarının da önemli ölçüde yol katettiğini de es geçmemek lazım. Özellikle telefonlarda üst düzeylere doğru çıktıkça kamera performansında da büyük artışlar görüyoruz. Hatta üst düzey telefonlar birçok kompakt fotoğraf makinesinden daha iyi denebilir. Fotoğrafların barındırdığı pikseller bir yandan artarken bir yandan da daha iyi bir çekim performansı için lensler ve diğer teknolojiler de geliştirilmeye devam ediliyor.

Herkes yanında bir cep telefonu zaten taşıyor. Çok özel bir yere giderken bir de fotoğraf makinesi taşımak pek zor olmasa da bunu günün her saati yapmak, gittiğiniz her yere bir de fotoğraf makinesi götürmek insanları zorluyor, neden fazladan bir cihaza daha sahip olma zorunluluğu olsun ki hem?

Diğer bir yandan belki de masanın üzerinde zaten açık olan telefonunuzu anında tek tuşla fotoğraf çekim moduna getirebilir ve şipşak birkaç fotoğraf birden çekip telefonunuzun geniş hafızasında yer verebilirsiniz. Telefon hattınızda tanımlı olan internet paketini ya da bulunduğunuz yerin Wi-Fi ağını kullanarak fotoğrafları birkaç hamlede bulut hesabınıza da gönderebilir, yer kaplamasını istemiyorsanız telefonunuzdan silebilirsiniz.

Aynı durum fotoğraf makinemizde olsa hafıza doldukça, makinemizi bilgisayarımıza bağlayıp önce fotoğrafları yedeklememiz ardından da hafızayı boşaltmamız gerekecek. Telefonlarımızda ise günlük kullanımda bu işi daha pratik çözebiliyor, örneğin Google Drive hesabımıza fotoğrafları yükledikten sonra telefonu USB kablosu ile bağlama derdi olmadan bilgisayarımızdan ya da tabletimizden fotoğraflarımıza erişebiliyoruz. Fotoğraflarımızı sadece yedekleme değil, çeker çekmez sosyal medya hesaplarımıza yükleyebilme imkanını da söylemeden geçmeyelim tabii ki.

Fotoğraf makinelerinin neredeyse hiçbirinde bir fotoğrafı çekerken türlü türlü efektler uygulamak ya da sonradan düzenlemek mümkün değil. Ancak birbirinden çeşitli uygulamalar telefonlarda bu özellikleri de sunuyor.

Telefonlarla fotoğraf çekme deneyimini bir adım öteye daha götürmek isteyenler için teknoloji üreticileri de imkanlarını seferber ediyor diyebiliriz. Artık çeşitli aparatlar sayesinde akıllı telefonunuzun kamerasının önüne bir de kamera lensi yerleştirmeniz mümkün oluyor. Bu lensler sayesinde özellikle manzara ve doğa fotoğrafçılığında büyük bir avantaj daha sağlayabiliyorsunuz.

Gerçek fotoğraf makinelerinin yerini hep ayrı tutanlardanız fakat günlük temel kullanımlarda telefonların fotoğraf makinelerinden büyük bir pay çaldığını görmememiz de mümkün değil. Aynı müzik dinleme, oyun oynama, film izleme, kitap okuma gibi diğer birçok alanda da rol çalması gibi.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

4 Yorum Yapılmış!

  osman sofular

  Eyl 22, 2014

  şimdidki tekneloji çok ilerirde insanlık için çok degerli safalarda esiri olmadan kullanmalıyız diye düşünüyorum

  Cevapla

  utkantelli

  Eki 24, 2014

  bence artık teknolojiler birbiri içine girmiş durumda.her cihazda usb var kamera var

  Cevapla

  mehmet can

  Kas 02, 2014

  bence herkese iyi bir cep telefonu lazım

  Cevapla

  Başakşehir Kombi servisi

  Kas 30, 2014

  türkiyede artık böyle şeyler üretmeli

  Cevapla

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim