Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

27

Eylül
2014

XP’ye Desteğin Kesilmesinin Ardından Neler Yapmalıyız?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Bilgisayar, Microsoft  |  Yorum: Yok  

windows-xp-toWindows XP, Microsoft’un gelmiş geçmiş en efsane işletim sistemi. Son olarak XP’ye verilen tüm desteğin kesilmesinin üzerinden bile neredeyse 6 ay geçti ancak hala daha XP ve kesilen destek dillerde. Daha önce “Microsoft’un Windows XP’ye Desteğini Kesmesi Ne Anlama Geliyor?” ve “Windows XP’ye Olan Destek Kesildi” başlıklı yazıları sizlerle paylaşmıştık. Ancak XP’nin ve kesilen desteğin bunca zaman sonra bile hala konuşuluyor olması ile birlikte bu süreçten sonra XP’li bilgisayarlarla ilgili neler yapabileceğimizi kısaca anlatalım istedik.

Eğer siz de hala daha XP’li bir bilgisayara sahipseniz artık pek bir seçeneğiniz yok demektir. Microsoft aslında yıllar önce Windows XP’ye tüm desteğini kesmeyi planlıyordu fakat işletim sisteminin bu kadar popüler olması ile desteğini sürdürdü ve 12 yıl sonunda tamamen kestiğini açıkladı (8 Nisan 2014). Desteğin tamamen kesilmesinin oluşturduğu en büyük sorun ise tabii ki sanal güvenlik. Artık XP için güvenlik güncelleştirilmeleri yapılmayacak ve XP yüklü bilgisayarlar yeni tehditlere karşı tamamen savunmasız hale gelecek, hatta geldi bile.

Maalesef bu emektar işletim sistemi için durum bu kadar vahim. Çünkü hala daha var olan XP kullanıcılarının desteğin kesilmesinin hemen ardından daha fazla hedef alınmaya başlandığı düşünülüyor.

Burada önerilen ilk şey Windows’un yeni bir işletim sistemine geçmeniz. Öncelikle de şu anda en güncel sürüm olan Windows 8’in 8.1 sürümü. Aslında en doğru gözüken bu olsa da pratikte işler bu kadar da kolay değil. XP yüklü cihazların neredeyse tamamı donanımsal olarak da eski ve Windows’un bu en yeni sürümleri ile uyumluluk göstermeleri beklenmiyor. Bu sebeple yapabileceğiniz belki de uzun süre kullanabileceğiniz yeni bir bilgisayar almak ve bu bilgisayarla birlikte kurulu gelen Windows’u kullanmaya başlamak. İşletim sisteminizdeki ve bilgisayar donanımınızdaki bu büyük terfi için vereceğiniz ücrete değebilir. Tam da bu noktada belirtmek lazım ki bilgisayar piyasasındaki seçenekler, düşük fiyat aralığında da yeni ve Windows’un en güncel sürümünü barındıran bir bilgisayar edinmenize olanak sağlar.

Eğer yeni bir bilgisayar satın almak istemiyor, eski bilgisayarınızla bir süre daha idare etmek istiyorsanız işletim sistemi olarak Windows’tan vazgeçmeyi de düşünebilirsiniz. Açık kaynak kodlu olan Linux işletim sistemini kullanmaya başlamanız mümkün. Bu işletim sisteminin farklı firmalar tarafından açık kaynak kodu kullanılarak geliştirilmesi ile elde edilen Ubuntu gibi sürümlerini bilgisayarınıza kurarak kullanabilirsiniz. Bu tür Linux tabanlı işletim sistemlerini, sistem gereksinimlerini ve nasıl kurulum yapılabileceğini araştırarak doğru bir karara varabilirsiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim