Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

7

Ekim
2014

Yerli Sosyal Ağ Diye Bir Şey Olur Mu?

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Webmaster  |  Yorum: Yok  

sosyal-agKonunun temeli aslında eskilere, Facebook’un ülkemizde oldukça popüler hale gelmeye başladığı zamanlara dayanıyor. Özellikle Facebook’un çok büyük bir aktif kitleye sahip olmaya başlaması ile günümüze kadar geçen zaman aralığında “Yerli sosyal ağ”, “Türkler’in Sosyal Ağı”, “Türkiye’nin Sosyal Ağı” gibi benzer isimlerle yeni yeni sosyal ağların açıldığını; ancak bunların birçoğunun kısa sürede kapandığını, terkedildiğini ya da ayakta durmaya çalışırken yeterli ilgiyi alamadığını gördük. İşte tüm bunlarla geçen süreçteki gözlemlerimizi, yapılan doğruları ve yanlışları “Yerli sosyal ağ diye bir şey olur mu?” diyerek paylaşacağız.

Dünya’da birçok kişi malum gizlilik problemleri ve endişeleri ile Facebook’a güvenmiyor ya da çekinerek yaklaşıyor. Ancak ayrı bir yapıda olan Twitter’ı saymazsak eğer birkaç ülkenin devleşmiş sosyal ağları dışında genele bakarsak Facebook’a alternatif yok. Alternatif olmaması sebebi ile Facebook’a güvenmeyen, şüphe duyan birçok kişi de Facebook hesabına sahip ve hatta aktif Facebook kullanıcısı.

Lider sosyal ağ tespitimizi yaptıktan sonra gelelim “yerli sosyal ağ olur mu?” cevabının yanıtına. Kısa yanıt: bize göre olmaz. Ancak burada Facebook’u savunacak ve bizlerin yaptığı yapımları küçümseyecek değiliz. Sadece sürekli tekrarlanan hataları göz önüne alarak bir açıklama yapacağız, nasıl olabileceği yönünde fikirler üreteceğiz.

Neden Olmaz?

Kurulan sosyal ağlar, şu andaki sosyal medya kullanıcılarından pay almak istiyor fakat başlangıç kelimesi (yerli), bu projeyi tamamen yanlış yola itebiliyor. Genel bir sosyal ağ düşünüldüğünde (arkadaşların bulunduğu, ortak paylaşımlayın yapıldığı, grupların oluşturulduğu vs.) yerelleştirme fikrinde hataya düşüldüğü ve sadece Türkçe dili ile proje yapımı geliştirildiği için bu durum projeyi baştan çok kısıtlıyor.

NOT 1: Öncelikle insanların aynı türden iki sosyal ağı birden eşit kullanamayacaklarını düşünerek fikir yürütmeye devam edelim. Yani Facebook ve aynı mantık üzerine kurulu “yerel sosyal ağ”ımız varken insanlar aynı paylaşımları ikisinde birden yapmayacaklardır. Bir tanesine ağırlık vereceklerdir.

NOT 2: Facebook’un ya da benzer dünyaca popüler olmuş sosyal ağların çok kullanıcısının olmasının sebebi yine çok kullanıcısının olmasıdır. Yani bir kişi tanıdığı insanların çoğu Facebook’a kayıtlı diye Facebook kullanıyor. Bir kişi merak ettiği şarkıcılar, siyasetçiler ya da diğer kişiler Twitter da diye Twitter’a kayıt oluyor.

Şimdi bu iki not üzerinden çıkarım yapalım ve sonuca ulaşmaya başlayalım. İnsanlar madem arkadaşları ile bağlantı kurmak, paylaşımlar yapmak için kayıt olacaksa yerli dediğimiz ve beraberinde sadece Türklere yöneldiğimiz zaman yabancı arkadaşı olan insanları hedef kitlenizden çıkarmış oluyorsunuz. Farklı ülkelerde, farklı diller konuşan bir arkadaşın varsa ve “yerli sosyal ağ”da onu bulamayacaksan bir anlamı kalmıyor. Şimdi zincirleme daha da devam edecek. Çünkü benim A ismindeki arkadaşımın B isminde yabancı bir arkadaşı var. A ismindeki arkadaşım bu sebepten “yerli sosyal ağ”ı kullanmıyor. O halde ben de A ismindeki ve bu durumda olan diğer arkadaşlarımı bulamayacağım için kayıt olmayı anlamlı bulmuyorum. Ne oldu? Hedef kitle bir anda küçüldü.

1. notumuzu bir başka şekilde de yorumlayabiliriz. Yerli sosyal ağa destek vermek için kayıt olan kişi sayısı binlere kısa sürede de ulaşabiliyor. Ancak burada karşılaştığımız sorun da kayıt olmanın ardından en fazla birkaç paylaşım yapıp bir daha hiç aktif olmayan bir çoğunluğun olması.

Nasıl Olabilir?

Türkiye’den, bizlerin arasından güvenilir bir sosyal ağın çıkmasını çok isteriz. Ancak eğer böyle bir sosyal ağ kurulacaksa hedefi yerellik değil evrensellik olmalıdır. Yani Türkiye’de Türkçe ile başlangıç yapılması mümkün ancak gerekli destekler alınarak sosyal ağa İngilizce, Almanca gibi diğer diller de seçenek olarak eklenmelidir.

Asıl tavsiyemiz ise farkın ortaya konulmasıdır. Açıldığı gün merakla beklenen, Google hesapları sayesinde de olsa çok büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan Google+ için bile ölü kasaba gibi ifadelerin kullanıldığı bir zamandayız.

Farkınızı ortaya koyun derken aslında kastettiğimiz yeni bir şeyler yapmak. Örneğin sadece kısa paylaşımlar üzerine kurulu Twitter, sadece iş dünyasını hedef alan LinkedIn, sadece soru sormak ve cevap almak amaçlı ask.fm ve bunlar gibi özelleştirilmiş sosyal ağlardan bahsediyoruz.

Siz de eğer bir sosyal ağ projesi üzerinde çalışmak istiyorsanız konunuzu özelleştirip alanınızda en iyi olabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse amatör müzisyenlere, futbolculara, doktorlara, mühendislere, bisiklet ile ilgilenen kişilere ya da benzer herhangi bir gruba yönelik çalışma yürütebilirsiniz. Çünkü daha özelleştirilmiş bir alanda başarılı olmak daha kolaydır.

Tabii bunlarla birlikte devleşmiş sosyal ağların en büyük sorunları olan kişisel gizlilik konusunda da iyi bir yönetim politikası izlemeniz şart. Kişisel mahremiyeti tehlikeye atan bir yapının anlamı olmaz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim