Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

19

Ekim
2014

E-ticaret Sitelerinin En Büyük Kozu: Fotoğraflar

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: İnternet, Webmaster  |  Yorum: Yok  

e-ticaretDaha önceki “E-ticaret Sitelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı yazımızda da söz etmiştik ancak orada ayırdığımız alandan daha fazlasını hakettiğini düşünerek başlı başına bir yazıyı e-ticaret sitelerindeki fotoğraflara ayırmak istedik. Genel olarak e-ticaret sitelerinde satılan ürün ya da örneğin verilen hizmetlerde fotoğrafların ne kadar önemli olduğuna değinecek ve gerçekten de elektronik ticaret yapan herhangi bir web sitesinin bu fotoğrafları nasıl da en büyük kozu olarak kullanabileceğinden bahsedeceğiz.

E-ticaret alanı çok büyük bir pazar konumunda. İnsanlar her ne kadar geleneksel alışverişten tam olarak vaz geçememiş olsa da gördüğümüz gibi elektronik ortama çok büyük bir yönelim de var. Bu dünyanın içerisinde ister büyük satışlar gerçekleştiren dev bir firma olun, isterseniz de evde hobi olarak yaptığınız ürünleri satan küçük bir satıcı; her şekilde de e-ticaretten istediğiniz payı alabilmek, bu payı koruyabilmek ve hatta daha da arttırabilmek için sanal dünyanın gerektirdiği bazı kurallara uymanız şart.

Artık bazı büyük e-ticaret siteleri ofis bünyelerinde ürünlerine özel fotoğraf stüdyoları dahi kurabiliyorlar. Tabii ki büyük çaplı bir fotoğraf stüdyoları kullanmanız şart demiyoruz ancak her ürününüz için fotoğraf ve hatta fotoğraflar koymanız şart diyoruz.

Örneğin ürünleriniz arasında bir mp3 çalar yer alıyor. Evet, belki ürününüzün adını, tüm özelliklerini eksiksiz girdiniz ve bu ürünü arayan bir kişi sayfanıza ulaşmayı başardı. Hatta belki de satış fiyatınız gerçekten uygun sayılabilir. Ancak tam bu sırada ürününüzün sayfasında bulan bir kişinin ürün fotoğrafları ile karşılaşamaması ne kadar kötü bir durum değil midir? Bu tip ürünleri görmek bize oldukça itici geliyor. Size ya da potansiyel müşterilerinize de ne kadar itici gelebileceğini düşünebiliyor musunuz?

Hadi bu ihtimali de, itici gelme ihtimalini, düşünmeyelim. Potansiyel müşteriniz ürünün özellikleri ve fiyatını karşılaştırdığında ürüne ısındı ve satın almayı düşünmeye başladı. Ancak kim ürün fotoğrafını görmeden ürün satın alır ki? En iyi ihtimalle Google’a ürün marka ve modelini yazarak diğer sitelerde resimleri aramaya başlayacaktır. İşte tam da buna ne gerek var aslında. Müşterilerinize aradığını tam olarak verememiş, onları kendi ellerinizle farklı yerlere yönlendirmiş oluyorsunuz. Ama burada ihtimaller dahilinde başka yerde resimlere bakmak için ayrılan potansiyel müşterilerinizin sitenize geri dönmeme olasılığı da var. Belki de aradığı bu ürünü yaklaşık aynı ya da daha düşük bir fiyata başka bir e-ticaret sitesinde bulacak?

Bahsettiğimiz durumlar; eksik, az sayıda ya da küçük boyutlarda fotoğraflara sahip ürünler için de geçerli oluyor. Örneğin ürünün fotoğrafı düşük çözünürlükte ya da düşük boyutlarda olduğu zaman görünüşü hakkında emin olamıyoruz. Gerçekten nasıl görünüyor acaba? Biraz daha yüksek çözünürlükte, biraz daha büyük bir fotoğrafını görme ihtiyacı hissediyoruz. Ya da örneğin bir telefonun önden fotoğrafı yer alıyor ancak yandan ya da arkadan fotoğrafları yok. Peki, diğer açılardan bu ürünün nasıl göründüğünü nasıl anlayabiliriz? Bazen de ürünlere renk seçenekleri veriliyor satın alma sayfasında ancak sadece bir renginin fotoğrafları yer alabiliyor. Diğer renkler hakkında da potansiyel müşterilerinize bir fikir verebilecek fotoğraflar eklemeniz daha avantajlı olmaz mı?

Bir markanın ürünlerini satıyorsanız eğer bu markanın internet sitesinden doğrudan ürün fotoğraflarını bulmanız mümkün. Ancak her türlü ürününüz için fotoğraflarınızı kendiniz de çekebilirsiniz. İhtiyacınıza uygun seçebileceğiniz bir fotoğraf makinası ideal olacaktır. Düşük ihtiyaçlarınız için fazla masrafa bile gerek olmadan orta seviye bir fotoğraf makinası ile de ürün sayfalarınız için fotoğraf sağlayabilirsiniz.

Her şeyden önce unutmayın, online ortamdaki potansiyel müşterileriniz bir ürünü satın alırken farklı kriterlere daha fazla dikkat edebilirler ancak her ürün için fotoğraf, ürünü gerçekten sattıran en önemli öğelerden bir tanesidir.

Nasıl Daha Etkili Hale Getirebiliriz?

Tabii yer verdiğiniz fotoğrafların satışınızda daha da etkili olmasını istiyorsanız, bazı noktalara dikkat edebilirsiniz:

  • Daha yüksek çözünürlüğe, daha büyük boyutlara sahip fotoğraflar ekleyebilirsiniz.
  • Fotoğrafta uyumlu öğelere yer verebilirsiniz. Örneğin arka plan rengi, uyum sağlayan bazı süs eşyaları ya da kıyafetler için farklı kombin ürünler. Ancak örneğin bir giyim ürünü satıyorsanız kombin içinde gösterdiğiniz diğer ürünler daha fazla öne çıkmamalıdır.
  • Farklı açılardan fotoğraflar eklemek. Ürünün tümünün gözüktüğü fotoğraflarının dışında bazı önemli noktalarına odaklanan etkileyici fotoğraflara da yer verebilirsiniz.
  • Fotoğrafları daha etkili hale getiren bir nokta da aslında ürünün videolarıdır. İsterseniz kısa bir tanıtım videosu çekip yayınlayabilir ya da hazır videolardan kullanım hakkı olanları sitenize yerleştirebilirsiniz. Örneğin ürünleriniz arasında yer alan bir telefon için videoyu kendiniz çekiyorsanız eğer elinizde nasıl durduğuna, ne gibi iyi özelliklerinin olduğuna dikkat çekebilirsiniz.
  • Fotoğraf makinası, telefon, tablet gibi ürünlerde ürünlerin fotoğrafları dışında kameralarının çekim kalitesini gösterebilmek adına bu ürünlerin kameralarıyla çekilmiş çeşitli fotoğraflara da yer verebilirsiniz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim