Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam

19

Ekim
2014

Android’in 5.0 Sürümünün Adı Lollipop Oldu

Paylaş!: Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! MySpace'te Paylaş!
Yazar: Gökberk Durmaz  |  Kategori: Android, Google, Mobil  |  Yorum: Yok  

android-5-0-lollipopBilindiği üzere mobil işletim sistemi olarak iOS’la birlikte liderler arasında yer alan Android, piyasaya yeni sürdüğü bütün ana güncellemelerine bir isim veriyor. Versiyon numarası dışında Android sürümlerine tatlı isimlerinden seçtiği sözcükleri veren Android, duyurduğu yeni versiyonunda da bu geleneği bozmadı ve 5.0 sürümüne Lollipop adını verdi.

Google’ın sahip olduğu mobil işleti sistemi Android, günümüzde 1 milyardan fazla mobil cihazda kullanılıyor ve en çok kullanılan mobil işletim sistemi ünvanını da taşıyor. Bu başarılı işletim sistemi, ana güncellemelerine bir isim vermeyi de ihmal etmiyor ve teknoloji dünyasında çizdiği yola ayrı bir renk katıyor.

Android versiyonlarına verilen isimlerin iki ortak özelliği var. Birincisi birbirini takip eden isimlerin baş harflerinin alfabedeki sıraya göre ilerlemesi. İkincisi ise her birinin bir tatlı ismi olması.

İsterseniz öncelikle geçmiş Android sürümlerine ve isimlerine bakalım:

  • Android 1.6 Donut
  • Android 2.0 Eclair
  • Android 2.2 Froyo
  • Android 2.3 Gingerbread
  • Android 3.0 Honeycomb
  • Android 4.0 Ice Cream Sandwich
  • Android 4.1 Jelly Bean
  • Android 4.4 KitKat

Ve bu sürümlerden sonra tabii ki “L” ile başlayan bir isim bekliyorduk ve Android, yeni sürümü için Lollipop adını tercih etti.

Android‘in yeni sürümü 5.0 Lollipop‘ta dikkat çekilen birkaç önemli nokta var. Bunlardan bir tanesi Android’in hem büyük hem de küçük ekranlarda birlikte kullanılması. Bununla birlikte yalnızca telefon ve tablet odaklı olunmadığı, Android’in saatlere, televizyonlara ve hatta arabalara bile “güç verdiği”nin altı çiziliyor. Akıllı saatlerin de popülerliğinin artması ile saatler Android için de çok önemli yerlere gelmeye başlamış.

Android 5.0 ile birlikte başlıca dikkat çekilen diğer konular ise şarj tüketimi ve güvenlik. Android kullanan cihazların şarj sürelerinin daha uzun süreli kullanılabilmesi konusunda 5.0 versiyonunun yeni özellikler içerdiği belirtiliyor. Ayrıca güç kullanımını yönetebilmenin bu sürümde daha kolay olduğu da belirtilmiş. Güvenlik konusunda da yeniliklerden bahsediliyor. Android’li cihazlara bilgisayarlarımızda olduğu gibi farklı kullanıcılar eklenebilecek. İsterseniz birden fazla kullanıcı hesabı açarak farklı kişilerin cihazınıza giriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Ya da ziyaretçi giriş özelliğini kullanarak bir başkasının cihazınızı kullanmasına izin verebilirsiniz. Böylelikle kişisel belge ve bilgilerinizi daha iyi korumuş olabiliyorsunuz.

Android 5.0 içeren cihazlar henüz piyasada yok. Ne zaman geleceği bilinmemekle birlikte 2015’te Android Lollipop‘lu telefonlar, tabletler, saatler ve televizyonlar bekliyoruz.

Yazar: Gökberk Durmaz


Weblopedi.net Kurucusu. İnternet sitelerine, teknolojik gelişmelere büyük ilgisi var. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde okuyor.

Gökberk Durmaz Blog Twitter Facebook Google+<


Bu Yazı İçin Belirlediğimiz Etiketler:

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misiniz?

*

© 2011 Weblopedi.net - Tüm Hakları Saklıdır
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Weblopedi Site Yazarı Google +: Gökberk Durmaz alexa bilgilerim